Gündem Jandarma ekipleri sokak hayvanlarını unutmadı Elleriyle beslediler

Jandarma ekipleri sokak hayvanlarını unutmadı: Elleriyle beslediler

Kastamonu’da, kar yağışının etkili olması üzerine yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarını jandarma ekipleri besledi.

Haber Merkezi İHA
Jandarma ekipleri sokak hayvanlarını unutmadı: Elleriyle beslediler
Sokak hayvanları, ekiplerin bıraktığı mamaları böyle yedi.

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığına bağlı Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Tim Komutanlığınca, kar yağışının etkili olduğu bölgelerde sokak hayvanları için besleme yapıldı.

İHA

Kar yağışından olumsuz etkilenen ve yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları, jandarma ekiplerinin belirlediği bölgelere yiyecek bırakılarak beslendi.

İHA

Bu kapsamda Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Tim Komutanlığı ekipleri, Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ile Bük Köyü Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleriyle birlikte Kurusaray köyünde müşterek yürütülen devriye faaliyetinde bölgede bulunan sokak hayvanları beslendi.

Yabani kuşlara da yem bıraktılar

Jandarma ekipleri ayrıca Taşköprü Alatarla köyünde devriye faaliyetinde sırasında güvercin, serçe gibi yabani kuşlar için yem bırakırken, Hanönü, Çatalzeytin, İnebolu ve Şenpazar’da da başıboş gezen ve yoğun kış şartları nedeniyle aç kalan sokak hayvanlarını için çevreye yem bıraktı.

İHA

Kedi ve köpek kulübesi alınacak
EKONOMİ
Kedi ve köpek kulübesi alınacak

İçişleri Bakanlığı sokak hayvanlarına sahip çıktı
KORONAVİRÜS
İçişleri Bakanlığı sokak hayvanlarına sahip çıktı

Sokak hayvanları Türk polisine emanet: Hasta sonu 81 ilde göreve başlıyorlar
FOTOĞRAF 15
Title
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı üzerine hayvan haklarının korunması için emniyette Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü, jandarmada ise Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi oluşturuldu. 8-10 Haziran tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Temel Eğitim Kursu'nda eğitim alan 260 polis, hafta sonu 81 ilde göreve başlayacak.
Title
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğünü Bakan Soylu'nun talimatı üzerine 2 haftalık bir süreç içinde kurduklarını söyledi. Tuncer, Müdürlüğümüz 81 il emniyet müdürlüğümüzde büro amirliği, merkezde şube müdürlüğü şeklinde kuruldu.
Title
Şu an için 260 personelimiz 3 günlük bir eğitimden geçecek. Bu eğitime genellikle veteriner fakültesi mezunlarından seçtiğimiz polis memurları arkadaşlarımız katıldı. Bu kursiyerlere de Çevre ve Şehir Bakanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı, çevre, doğa ve hayvanlarla ilgili öğretim görevlileri tarafından uzmanlık eğitimi veriliyor dedi.
Title
Tuncer, görevlerde kullanılacak araçların kullanım amacına uygun olarak dizayn edildiğini vurgulayarak, Araçların arka tarafına hayvanlar için kullanabileceğimiz özel kafesler yapıldı ve arkadaşlarımızın alanda kullanabileceği teçhizatlar temin edildi. Cuma günü Ankara'daki eğitim bitecek ve arkadaşlarımız kendi illerine gidecekler. Ankara, İzmir ve İstanbul'da daha fazla personel olacak. Diğer illerde de büyük şehirlere yakın bir sayıyla göreve başlayacağız diye konuştu.
Title
Polisin, hayvan haklarının korunması noktasında zaten birçok yetkisi olduğunu belirten Tuncer, Bu yetkilerin çerçevesi, bu şubemizin kuruluşuyla daha çok belli olmuş oldu. Kuruluş, yönetmelik ve görev tanımları belli oldu. Bu şekilde polisimiz hangi işe baktığını, vatandaşımız da bu işle ilgili kimlerin yetkili olduğunu bilecek.
Title
Bunun sağlanması anlamında da Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) aplikasyonu başlattık. Bu uygulama daha önce yine Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde kurduğumuz Kadın Destek Uygulaması (KADES) ile aynı. Bu uygulamayı telefonlarımıza Google Play Store üzerinden indirmek suretiyle kullanabileceğiz.
Title
Şu an yazılım aşamasında; ancak en kısa sürede hizmete geçmiş olacak, teknolojik ve görsel alt yapısı tamamlandı. Bu uygulamayı indirdikten sonra vatandaşlarımız kendi isim ve bilgilerini girerek çevre, doğa ve hayvanlarla alakalı gördükleri olumsuzluklar ve hayvanlara yönelik şiddetle ilgili ihbarda bulunabilecekler.
Title
Eğitimli personellerimiz de teknik donanımla araçlarla olay yerine intikal edecek. Tabii ki sadece eğitim alan personelimizi değil en yakın polis ekiplerimizi de bu olaya yönlendireceğiz; ama işin adli sürecinde Çevre, Doğa, Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü personelimiz olacaktır diye konuştu. Ayrıca şu an 260 olan personel sayısının ilerleyen günlerde artacağı belirtildi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Sokak hayvanları Türk polisine emanet: Hasta sonu 81 ilde göreve başlıyorlar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı üzerine hayvan haklarının korunması için emniyet ve jandarma bünyesinde oluşturulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu 81 ilde göreve başlayacak.Yazılımcılar tarafından geliştirilen 'Haydi' uygulamasıyla vatandaşlar ekiplere ihbarda bulunabilecek.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.