Gündem Kabaktepeden İBB yönetimine 139 milyar TL bütçe kullandınız ortada eseriniz yok kaynaklar nereye gitti?

Kabaktepe’den İBB yönetimine: 139 milyar TL bütçe kullandınız ortada eseriniz yok kaynaklar nereye gitti?

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, CHP'li İBB yönetimine kullandıkları 139 milyar 868 milyon TL bütçeyi hatırlatarak, "Bu kadar parayla hangi eser üretildi? Sabah akşam reklamını yaptığınız düşük bütçeli işlerin haricinde geriye kalan milyarlarca liralık kaynak nereye gitti? Yılda 20 bin yeni konut, TEM'e Megabüs, 30 milyon metrekare yeni yeşil alan, 100 bin yeni otopark, yeni Ar-Ge merkezleri, sağlık tesisleri sözleri nerede?" sorusunu yöneltti.

Haber Merkezi AA
Kabaktepe’den İBB yönetimine: 139 milyar TL bütçe kullandınız ortada eseriniz yok kaynaklar nereye gitti?
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, yaptığı yazılı açıklamayla İBB'nin CHP döneminde yönetilen bütçesini incelediklerini belirtti.

CHP döneminde 139 milyar TL'yi aşkın bütçe kullanıldı

Buna göre İBB'de 2019'un son 6 ayında 36 milyar 400 milyon TL, 2020 yılının tamamında 76 milyar 606 milyon TL bütçe kullanıldığını ifade eden Kabaktepe, 2021'in ilk 3,5 ayında ise kullanılan bütçenin 26 milyar 862 milyon TL olarak gerçekleştiğini aktardı.

Toplamda 139 milyar 868 milyon TL bütçe kullanıldığını belirten Kabaktepe, CHP'li yönetime şu soruları yöneltti:

  • "Peki bu kadar parayla hangi eser üretildi? Sabah akşam reklamını yaptıkları düşük bütçeli işlerin haricinde geriye kalan milyarlarca liralık kaynak nereye gitti? Yılda 20 bin yeni konut, TEM'e Megabüs, 30 milyon metrekare yeni yeşil alan, 100 bin yeni otopark, yeni Ar-Ge merkezleri, sağlık tesisleri sözleri nerede?"

"İBB'nin borç stoku 2 yılda 43 milyar TL'yi aştı"

Proje ve yatırımlara harcanan bütçenin azalmasına rağmen borcun katlandığına dikkati çeken Kabaktepe, açıklamasına şöyle devam etti:

"İBB'yi yönettiğimiz 25 yılda; metro, metrobüs, okullar, spor salonları, barajlar, fabrikalar, yenilenebilir enerji merkezleri, arıtma tesisleri, Ar-Ge merkezleri, yol çalışmaları, tüneller, altyapı yatırımları başta olmak üzere pek çok icraata imza attık. CHP döneminde tek bir eser, icraat yok, buna rağmen 2 yılda borç stoku 43 milyar 402 milyon TL'ye yükseldi. İBB, tarihinde ilk kez borçlanamaz hale düştü.

"Tamamlanmış projelerin açılışını yapıyorlar"

Çünkü yasal olarak toplam borç stoku, bir önceki yıl gerçekleşen gelirlerin 1,5 katını geçemez. Hem İBB'nin kaynakları tükeniyor hem de borçlanma artıyor. CHP'li yönetim de AK Parti döneminde yapılmış icraatların ya da büyük ölçüde tamamlanmış projelerin açılışını yapıyor. İcraat yok, emek yok, hazır projeleri 'Ben yaptım.' diye pazarlamak var. İşte biz buna 'guguk kuşu siyaseti' diyoruz. Çünkü guguk kuşu, fıtratı gereği yuva yapmaz, kuluçkaya yatmaz, emek sarf etmez, hazıra konar."

"4 belediyemiz son 2 yılda 187 projeye imza attı"

İBB ile AK Parti'li ilçe belediyelerinin performansını karşılaştıran Kabaktepe, toplam bütçesi 3 milyar 945 milyon TL olan Üsküdar, Kağıthane, Ümraniye ve Beyoğlu belediyelerinin son 2 yılda 187 projeye imza attığını aktardı.

Bu projelerin içerisinde, bilim ve inovasyon merkezleri, okul, sağlık tesisleri, öğrenci yurtları, veteriner kliniği, cami, otopark, yeşil alanlar başta olmak üzere pek çok projenin yer aldığını belirten Kabaktepe, "Bu durumda, 4 belediyemizin toplam bütçesinden 35 kat daha fazla bütçeye sahip İBB'nin ise 6 binin üzerinde eser üretmesi lazım? Peki ne ürettiler? Temel atmama, musluk takma törenlerinden başka hangi eseri üretip İstanbul'a kazandırdılar?" diye sordu.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe'den CHP'li İBB yönetimine tepki: Guguk kuşu siyaseti yapıyorlar
GÜNDEM
AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe'den CHP'li İBB yönetimine tepki: Guguk kuşu siyaseti yapıyorlar

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'den CHP'li belediyelerdeki çöp sorununa çözüm
GÜNDEM
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'den CHP'li belediyelerdeki çöp sorununa çözüm

AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe: Kaftancıoğlu'nun amacı ziyaret değil PR çalışması yapmak
GÜNDEM
AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe: Kaftancıoğlu'nun amacı ziyaret değil PR çalışması yapmak

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.