GündemKalabalık alandamaske takılmalı

Kalabalık alanda maske takılmalı

Hacı adaylarının kutsal topraklarda ibadetlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için uyarılarda bulunan İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, kalabalık ortamlarda virüslere karşı maske kullanımını önerdi. “Çiğ olarak süt ve hayvansal ürünler tüketilmemeli” diyen Güner, günde en az 14-15 bardak su içilmesi gerektiğini belirtti.

Aybike EroğluYeni Şafak
Kalabalık  alanda maske takılmalı
Kalabalık alanda maske takılmalı

Hacı adaylarının kutsal ibadetlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için uyarılarda bulunan İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, “Kalabalık ortamlarda bulunmak bulaşıcı hastalıklar için başlı başına risk oluşturur. Ayrıca hava sıcaklığının yüksek olması özellikle ileri yaşta kronik hastalığı olan vatandaşlarımız için tehlike oluşturabilir” dedi. Güner, "Her gün en az 2-2.5 lt (12-14 su bardağı) su içilmeli ve kahve çay gibi içecekler yerine meyve suyu gibi içecekler tercih edilmeli” değerlendirmesinde bulundu.

YAĞDAN ŞEKERDEN KAÇINMALI

Güner, “Hac ve umreye gidecek olan vatandaşlarımız için menenjit aşısı mukaddes topraklara giderken yapılması gereken bir aşıdır. Bu aşıyı da 39 ilçemizdeki Hac Umre Merkezlerimizde ücretsiz olarak yapıyoruz” diye konuştu.

Hacı adaylarının oluşabilecek riskleri en aza indirmek için temizlik kurallarına mutlak suretle dikkat etmesi gerektiğini anlatan Güner, tedbirleri şöyle sıraladı: “Kalabalık alanlarda maske kullanılmalı. Çiğ olarak süt ve hayvansal ürünler tüketilmemeli ve çiğ tüketilecek sebze ve meyveler iyice yıkanmalı. Aynı zamanda kültür ve beslenme alışkanlıkları da farklılık gösterdiği için içeriğinde ne olduğu bilinmeyen yiyecek ve içeceklerden uzak durup ambalajlı ürünler tüketilmeye özen gösterilmeli. Her zaman olduğu gibi hac döneminde de yağlı, ağır ve yüksek şeker içeren yiyeceklerden kaçınmalı, kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli gıdalar tercih edilerek sık ama hafif beslenilmeli”

DEVELERDEN UZAK DURUN

Tedbir amaçlı olarak özellikle develer başta olmak üzere hiçbir hayvanla temas edilmemesi gerektiğini söyleyen Güner, “Bulaşıcı hastalıkların etkenleri özellikle ellerimizden göz, ağız gibi yollarla vücudumuza girerler, bu nedenle sabun ve su ile sık sık eller yıkanmalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanları kullanılmalı. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı” dedi.

Abdullah Emre Güner

Menenjit aşısı atlanamaz

Atatürk Havalimanı’nda sağlık ekiplerinin, menenjit aşısını üvretsiz uyguladığını belirten Güner, “Menenjit aşısı kişi için koruyuculuğu yapıldıktan 15 gün sonra başlıyor bu nedenle hacı adaylarımız ülkeden çıkmadan en az 15 gün önce menenjit aşısını yaptırmaya özen göstermeli. Vatandaşlarımız 14 gün içerisinde ateş ile birlikte öksürük, nefes darlığı gibi hastalık belirtileri olanların mutlaka aile hekimine başvurması gerekir” dedi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.