Gündem Kayıp kızını 25 yıldır fotoğrafı olmadığı için bununla arıyor

Giresunlu aile kayıp kızını diğer kızının beni ile arıyor

Kayıp kızını 25 yıldır fotoğrafı olmadığı için bununla arıyor

Giresunlu Havva ve Ali Yanbul çiftinin kızları Çakır Yanbul, 1993 yılında kayboldu. Ailesi, kaybolduğunda 5 yaşında olan Çakır Yanbul'u 25 yıldır arıyor. Ancak aile, kızlarının o zamanda maddi imkansızlıktan dolayı ne fotoğrafı ne de kimliği olmadığı için daha sonra doğan kardeşinde aynı 'ben'den olması nedeniyle kardeşinin beniyle arıyor.

Haber Merkezi IHA
Giresunlu aile kayıp kızını diğer kızının beni ile arıyor
Giresunlu aile kayıp kızını diğer kızının beni ile arıyor

Giresun’un Yağlıdere ilçesinde 1993 yılında kaybolan Havva Yanbul ve Ali Yanbul çiftinin kızı Çakır Yanbul’dan 25 yıldır haber alınamıyor. Kaybolduğunda 5 yaşında olan kızın yaşadığını düşünen aile kızlarının kaçırılarak bir aileye para karşılığı satıldığını düşünüyor.

1993 yılının Nisan ayında evinin önünde oynadığı sırada kaybolan Çakır Yanbul’u bulmak için ilçede 1 aylık arama tarama yapıldığı fakat bulunamaması sonrası arama tarama faaliyetlerinin sonlandırıldığını belirtti.

3 GÜN SONRA EMZİĞİ, 10 GÜN SONRA AYAKKABISI EVİN KAPISINA BIRAKILDI

Bu arama tarama sırasında ailenin iddiasına göre kızları Çakır’ın kaybolmasından 3 gün sonra emziği, 10 gün sonrada ayakkabısının teki ailenin evinin kapısına bırakıldı. Bunu kızlarının yaşadığına dair bir kanıt olarak gören aile birçok girişimlerde bulunmasına rağmen olay zaman aşımına girmesiyle savcılık tarafından kapatıldı.

“Ne kimliği ne fotoğrafı var”

Anne Havva Yanbul dönemin şartları ve maddi imkânsızlıklar yüzünden Çakır’ın ne bir fotoğrafı nede kimliği olduğunu belirterek kızlarını daha sonradan dünyaya gelen kızları Sibel’in belinde olan benin aynısından Çakır’da da olduğunu ifade etti.

Kızı Çakır’ın kaçırıldığını düşünen anne Havva Yanbul, kızını kaçırıp satan kişinin kızına yalan konuştuğu için Çakır’ın kendilerini aramadığını iddia ederek “Biz belki bir yerden ulaşırız diye her yere başvurduk televizyon programlarına katıldık ama hiçbir sonuca ulaşamadık. Her arama gittiğimde umutlanıyorum ama bir sonuç alamadığım da acılarım tekrardan tazeleniyor. Umudum kızımın yaşadığı şeklinde devam ediyor. Bir yerden bir şekilde çıkıp gelecek hayali ile yaşıyoruz sadece” dedi.

REKLAM

Kaçırıldığını düşündüğü kızını alan aileye de seslenen anne Havva Yanbul, “Bizi kızlarını alacak diye hiçbir endişesi korkusu olmasın. Alan aile bana bilgi verirse başımın üstünde yerleri var” ifadelerini kullandı.

Kızı kaybolduğu günden bu yana psikolojik olarak çöktükleri kaydeden baba Ali Yanbul ise kızının kaybolduğunda kendisinin 27 yaşında olduğunu o günden sonra saçlarının bir yıl içinde beyazladığını ifade ederek yaşadığı sıkıntılı dönemi anlattı.

Ailenin ise kayıp Çakır Yanbul'un dışında 2 kızı ve 2 oğlu bulunurken, Yanbul kardeşler kayıp kardeşlerinin bulunmasını kendilerinin de çok istediğini ifade ediyor.

Eğribel Tüneli'nde ışığa 50 metre
EKONOMİ
Eğribel Tüneli'nde ışığa 50 metre

Fındık bahçelerini eriten hastalık
EKONOMİ
Fındık bahçelerini eriten hastalık

Her gün birer ikişer sahillere vuruyorlar
GÜNDEM
Her gün birer ikişer sahillere vuruyorlar

Ottan boya üretti
EKONOMİ
Ottan boya üretti

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.