GündemKörfezde çözüm turu

Körfez’de çözüm turu

Katar’a abluka ile devam eden Körfez krizine çözüm arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan dün bölgede “arabuluculuk” yapan Kuveyt Emiri Al Sabah ile görüştü. İki lider atılacak adımları ele alırken, sorunların diyalogla aşılabileceği vurgulandı.

Kiymet SezerYeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah ile ikili ilişkiler ve Körfez bölgesindeki gelişmeler ve çözüm yollarını konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah ile ikili ilişkiler ve Körfez bölgesindeki gelişmeler ve çözüm yollarını konuştu.

Körfez’de yaşanan son gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya ve Kuveyt ziyaretleri programına Katar’ı da ekledi.

Erdoğan’ın Katar krizinde arabuluculuk üstlenen Kuveyt’i dün ziyaret ettiği sırada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’den, “Çözüm istemiyorlar” çıkışı geldi. Al Sani, Katar’a 4 aydır haksız bir şekilde uygulanan ambargonun kaldırılması için görüşmeye açık olduklarını belirterek, “Bu krizin kazananı olmaz” mesajını verdi. Erdoğan da Rusya-Kuveyt-Katar ziyaretlerine çıkarken, “Maalesef bir süredir bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bunun da kimler tarafından tedavüle konulduğunu biz çok iyi biliyoruz, aslında dünya da çok iyi biliyor. Bölgemizdeki liderlerin basiretle, ferasetle, aklıselimle hareket ederek bu oyunu bozması şart” açıklamasını yaptı.

DİYALOGLA AŞILMALI

Erdoğan’ın Kuveyt temaslarında bölgede yaşanan son gelişmeler görüşülen gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer aldı. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El-Cabir El-Sabah ile görüşmede Körfez İşbirliği Konseyi içerisinde devam eden kriz ayrıntılı olarak değerlendirildi. Suudi Arabistan’da yaşanan son gelişmelerin de gözden geçirildiği görüşmelerde, bölgesel sorunların diyalogla aşılması ve yeni gerilimlere yol açılmaması gerektiği vurgulandı.

GÖZLER BU ZİYARETTE

Krizin aşılmasında arabulucu olan Kuveyt’in lideriyle çözümün bir an önce sağlanması için atılması gereken adımlar üzerinde duruldu. Bölgede yaşanan krizlerin tüm bölge için kayıplara neden olacağı her iki taraf tarafından da dile getirildi. Yine bölge ülkeleri Suriye, Irak, Yemen’deki gelişmeler de aynı doğrultuda gözden geçirildi. Erdoğan’ın Kuveyt ve Katar ziyaretleri, diğer Körfez ülkeleri tarafından da yakından izleniyor. Bu görüşmelerin ardından krizin barışçıl yolla en kısa sürede çözüme kavuşturulması noktasında yeni adımlar gelebileceği belirtiliyor.

  • Kuveyt’te önemli imzalar
  • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya’nın ardından dün de Kuveyt’te temaslarda bulundu. Katar krizinin aşılmasında arabulucu olan Kuveyt ziyaretinde önemli anlaşmaların yanı sıra bölgedeki gelişmeler ele alındı.
  • Erdoğan, Kuveyt temaslarına Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah ile Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim’i kabul ederek başladı. Ardından Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah tarafından resmi törenle karşılandı. Beyan Sarayı’nda gerçekleştirilen törenin ardından Erdoğan ve Şeyh Sabah, heyetler arası ve baş başa gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti.

ATILACAK ADIMLAR KONUŞULDU

Erdoğan’ın Kuveyt temaslarında bölgede yaşanan son gelişmeler gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer aldı. Şeyh Sabah ile görüşmede Körfez İşbirliği Konseyi içerisinde devam eden kriz ayrıntılı olarak değerlendirildi. Suudi Arabistan’da yaşanan son gelişmelerin de gözden geçirildiği görüşmelerde, bölgesel sorunların diyalogla aşılması ve yeni gerilimlere yol açılmaması gerektiği vurgulandı. Krizin aşılmasında arabulucu olan Kuveyt’in lideriyle çözümün bir an önce sağlanması için atılması gereken adımlar üzerinde duruldu.

ÜÇ ANLAŞMA

Erdoğan ve Şeyh Sabah’ın Beyan Sarayı’nda gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından anlaşma imza törenine geçildi. Erdoğan ve Şeyh Sabah’ın huzurunda gerçekleştirilen imza töreninde, iki ülke arasında “Spor Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Doğrudan Yatırımın Teşvik Edilmesine Yönelik Mutabakat Zaptı” ve “Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliği Protokolü” imza altına alındı.

Daha sonra Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

HAVALİMANI TEFTİŞİ

Erdoğan ve Şeyh Sabah, Beyan Sarayı’nda gerçekleştirdikleri programlarının ardından temelini birlikte attıkları ve yapımını Limak Holding’in üstlendiği inşaat alanına geçerek, çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Anlamlı karşılama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuveyt’e yaptığı ziyaret nedeniyle ülkenin sembolü olan Kuveyt Kuleleri’ne Türk bayrağı yansıtıldı. Başkent Kuveyt’in deniz sahilinde yer alan Arap Körfezi Meydanı’ndaki kuleler, Türk bayrağının yansıtılması dolayısıyla kırmızı beyaz renklere büründü ve ortaya görkemli bir manzara çıktı. Bu tablo, Kuveyt halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeye yaptığı bu ziyarete büyük önem verdiğini vurguladı.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


Başakşehir'den Giresunspor'a cevap
Spor

Başakşehir'den Giresunspor'a cevap

Türkiye Kupası'nda Giresunspor'a son 16 turunda elenen Başakşehir, Karadeniz ekibinin kendisi için yapmış olduğu esprili paylaşıma sponsoru üzerinden cevap verdi.
Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye
Spor

Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye

UEFA'nın 2016 yılı bütçe raporuna göre Türkiye, Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke oldu. Avrupa'da en fazla borcu olan kulüpler listesinde Galatasaray 203 milyon euro ile 11'inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17'nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18'inci sırada yer aldı.
Emre Belözoğlu Fenerbahçe tekmeliğiyle sahada
Spor

Emre Belözoğlu Fenerbahçe tekmeliğiyle sahada

Başakşehir'in kaptanı Emre Belözoğlu, Giresunspor'la oynanan kupa maçında ikinci yarıda oyuna dahil oldu. Tecrübeli futbolcunun sahaya girerken ki görüntüsü ise dikkat çekti. Bunun sebebi ise Emre Belözoğlu'nun Başakşehirli diğer futbolcular gibi Başakşehir tekmeliğiyle değil de Fenerbahçe tekmeliğiyle sahaya çıkması.
Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü
Spor

Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü

Başakşehir'i Türkiye Kupası'ndan eleyen ve çeyrek finale çıkan Giresunspor, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Karadeniz temsilcisinin paylaşımı kısa süre içerisinde Twitter'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.
Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum
Ekonomi

Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum

Silahlanma yarışı ve güvenlik kaygılarının ön plana çıktığı günümüzde uranyum kadar ilgi görmeyen toryum madeni henüz ekonomik boyutta devreye girmemekle birlikte sırasını bekleyen muazzam bir enerji kaynağı durumunda. Yeşil nükleer enerji olarak adlandırılan toryumun, dünyadaki enerji problemini büyük ölçüde çözebileceği ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar ile toryum madeni kanser tedavisi başta olmak üzere yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de kullanılacak.