GündemKudüs bizimonurumuz

Kudüs bizim onurumuz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim ortak davamızdır, Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Zaten şu anda kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan ABD yönetimi derhal dönmelidir” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

ABD Başkanı Donald Trump’ın kirli Kudüs planına sert tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD yönetimine bu vahim hatadan bir an önce dönmesi çağrısında bulundu. Külliye’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kalın, Trump’ın atacağı adıma tepki göstererek, “Kudüs’ün hem tarihi statüsü, hem dini statüsü hem de hukuki statüsü itibarıyla İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi her şeyden önce uluslararası anlaşmalara, BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı, vahim bir hata olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, BM’de alınan bir kararda İsrail nezdindeki diplomatik misyonların Kudüs’te bulunamayacağına dair bir madde olduğunu hatırlattı.

TARİHİ SORUMLULUĞUMUZ VAR

Milletin 400 yıl hizmet ettiği Kudüs’e karşı tarihi bir sorumluluk hissettiğini vurgulayan Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: “İslam dünyası Filistin ve Kudüs konusunda tam bir birlik içerisindedirler. Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim ortak davamızdır, Kudüs dün Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim kırmızı çizgimizdir. İslam’ın ilk kıblesi ve üçüncü en kutsal mescidi olan Harem-i Şerif’in de yer aldığı Kudüs’ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası tüm Müslümanlar açısından hayati bir öneme sahiptir.”

SORUMSUZ KARARI REDDEDİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Trump’ın kararını resmen duyurmasının ardından bir açıklama daha yaptı. Sorumsuz ve hukuksuz açıklamayı reddettiklerini belirten Kalın, “Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır” dedi.

  • Liderler İstanbul’da toplanacak
  • Kalın, “Mevcut statünün korunması ve Kudüs’ün aynı zamanda Filistinlilerin, Arapların, Müslümanların bir kenti olduğu gerçeğinin de kabul edilmesi gerekmektedir. Bütün bu mülahazalar çerçevesinde Kudüs’ün statüsüne ve bölge barışına ilişkin hassasiyet arz eden bu gelişmeler karşısında İslam ülkeleri arasında ortak hareket etmeye ve koordinasyon sağlamaya dönük olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, İslam İşbirliği Teşkilatını (İİT) olağanüstü zirveye davet etmektedir. Önümüzdeki hafta, 13 Aralık Çarşamba günü İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi, İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde toplanacaktır” dedi. Kalın, sadece Kudüs’ün tanınması meselesi değil, aynı zamanda İsrail’in devam etmekte olan işgalcilik politikalarının sonlandırılmasıyla ilgili atılması gereken adımların da İstanbul’daki zirvede ele alınacağını söyledi. Bu konunun sadece bir Filistin, Ortadoğu meselesi olmadığının altını çizen Kalın, “Bu mesele, küresel bir mesele haline gelmektedir. Çünkü bu artık bir vicdan, adalet meselesidir” diye konuştu.

Reddediyoruz
GÜNDEM
Reddediyoruz

Filistin’e ekonomik saldırı
DÜNYA
Filistin’e ekonomik saldırı

Bu öfke İsrail'i vuracak
GÜNDEM
Bu öfke İsrail'i vuracak

Darijo Srna 17 ay men edildi
Spor

Darijo Srna 17 ay men edildi

Geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi'nde Napoli ile oynadıkları maç sonrası girdiği doping testinden geçemeyen Shakhtar Donetsk'in tecrübeli yıldızı Darijo Srna 17 ay futboldan men edildi.
Fatih Terim'den Cengiz Ünder'e övgü
Spor

Fatih Terim'den Cengiz Ünder'e övgü

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Roma’da her geçen gün performansı yükselen Cengiz Ünder için, "Bu sadece bir başlangıç. Halen bütün kalitesini göstermiş değil" dedi. Terim, Hakan Çalhanoğlu’nun ise çok tehlikeli bir orta saha olduğunu söyledi.
TSK milli füzelerle bir ilki başardı
Gündem

TSK milli füzelerle bir ilki başardı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin’de PKK’ya yardıma giden terör konvoyunu kara ateş destek vasıtalarıyla vurdu. Türk ordusu hareket halindeki hedefi vurarak gelişmiş ordu kapasitesini ortaya koydu.
Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?

Son haftalarda reytinglerde hatırı sayılır bir oran elde eden Sen Anlat Karadeniz TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un tahtını sallıyor mu? Bu soruyu Yeni Şafak Hayat'ın Instagram takipçilerine sorduk. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı, takipçiler "Diriliş Ertuğrul" dedi.
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.