GündemKudüs diplomasisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'ya gidiyor

Kudüs diplomasisi

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi kararından sonra BM’den tarihi kararlar çıkartan Türkiye, yeni yılda Kudüs mesaisine Fransa ile başlıyor. Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron görüşmesinde, BM Genel Kurulu'nda 128 oy ile kabul edilen tasarının uygulaması ele alınacak.

Haber MerkeziFazlı ŞahanYeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü gideceği Fransa’da yeni yıldaki Kudüs diplomasisine başlıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü gideceği Fransa’da yeni yıldaki Kudüs diplomasisine başlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yılda Kudüs mesaisi Fransa ile başlıyor. Türkiye, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi kararından sonra telefon diplomasisi başlatmıştı. Erdoğan, kısa zaman içerisinde 20’yi aşkın devlet lideri ile görüştü. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı Kudüs görüşmesinde ABD’yi Kudüs kararını gözden geçirmeye ikna için birlikte hareket etme kararı almıştı. Şimdi iki lider BM Genel Kurulu'nda 128 oy ile kabul edilen tasarının uygulamasını ele alacak.

BARIŞ PLANI MASADA

Erdoğan’ın 5 Ocak’ta gerçekleşecek Fransa ziyaretinde Filistin ve İsrail arasında yeni barış planı için de çalışmalar masaya yatıracak. Bu kapsamda Erdoğan’ın ortak çaba harcama ve yakın iş birliği içinde olma konusunda düşüncelerini aktarması bekleniyor. Yine görüşmede Erdoğan, Kudüs’ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazasının tüm insanlığın görevi olduğuna dikkat çekecek. Erdoğan’ın Macron’a Filistin’i tanımalarını yönünde mesajını da iletmesi bekleniyor. Macron, en son Fransa’nın Filistin’i ‘doğru zamanda’ ve hiçbir baskı altında kalmadan tanıyacağını söylemişti.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Erdoğan, Macron görüşmesinde, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgedeki gelişmelerin de ele alınması bekleniyor. Erdoğan, DEAŞ’tan temizlenen bölgelerin başka terör örgütlerine bırakılmaması yönünde görüşmelerini aktarması bekleniyor. Erdoğan’ın Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını bir kez daha dile getireceği ifade ediliyor. Bu kapsamda Suriye’de BM gözetimde serbest, adil ve tüm Suriyelilerin sandığa gidebilecekleri seçimlerin gerçekleşmesinin öneminin altı çizilecek. İki liderin gündemde İran’da yaşanan gelişmelerin de yer alması bekleniyor.

Çekimser ülkeye elçilik

Türkiye, BM Kudüs oylamasında ret ve çekimser veren ülkeleri sonraki süreç için de markaja aldı. Bu çerçevede misyon sayısını 241’e çıkarmaya hazırlanan Türkiye, yeni elçiliklerden birini de BM Kudüs oylamasında çekimser oy kullanan Ekvator Ginesi’ne açacak. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki Kudüs tasarısı, ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edilmiş, 29 ülke ise çekimser oy kullanmıştı. Çekimser oy kullananlardan biri olan Ekvator Ginesi’ne bu yıl büyükelçilik açılması planlanıyor. Ekvator Ginesi’nin yanı sıra Türkiye, yurt dışındaki diplomatik misyon ağını da güçlendiriyor. Bu çerçevede 236 olan misyon sayısı önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek olan dış temsilciliklerle birlikte 241’e çıkaracak. Sierra Leone, Burundi, Trinidad-Tobago, Bolivya büyükelçilik açılacak diğer ülkeler.

  • Anne-babaya vefa
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan çıkarak Karacaahmet Mezarlığı’na geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada annesi Tenzile ve babası Ahmet Erdoğan’ın kabirlerini ziyaret ederek, dua okudu. Mezarlıkta yaklaşık 15 dakika kalan Erdoğan, daha sonra buradan ayrılarak Tarabya’daki Huber Köşkü’ne geçti.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye
Spor

Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye

UEFA'nın 2016 yılı bütçe raporuna göre Türkiye, Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke oldu. Avrupa'da en fazla borcu olan kulüpler listesinde Galatasaray 203 milyon euro ile 11'inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17'nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18'inci sırada yer aldı.
Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü
Spor

Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü

Başakşehir'i Türkiye Kupası'ndan eleyen ve çeyrek finale çıkan Giresunspor, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Karadeniz temsilcisinin paylaşımı kısa süre içerisinde Twitter'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.
Yeni dönem başlıyor: PÖH uçaklarda görev alacak
Gündem

Yeni dönem başlıyor: PÖH uçaklarda görev alacak

Uçaklarda mart ayından itibaren Özel Harekat polisleri görev alacak. Silahlı olarak seyahat edecek olan polislerin tüm uçuşlarda bulundurulması öngörülmüyor. Polisler sivil olarak seyahat edecek. Silah taşıdığı ya da silah bulundurduğu da fark edilmeyecek.
Eyfel Kulesi'nden daha yüksek olacak
Ekonomi

Eyfel Kulesi'nden daha yüksek olacak

Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan vericilerin tek noktada toplanması için 2016 yılında temeli atılan Küçük Çamlıca Kulesi’ndeki çalışmaların son durumu havadan görüntülendi. Görüntülerde tamamlandığında 168 metre olacak olan antenin yükselmeye başladığı ortaya çıkarken, işçilerin metrelerce yükseklikte çalışmalarını aralıksız devam ettirdiği görüldü.
Bitcoin'de müthiş yükselme
Ekonomi

Bitcoin'de müthiş yükselme

İnternet aracılığıyla kullanılan ve herhangi bir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, ancak, son günlerde farklı ülkelerden gelen "düzenleme" haberleriyle sert dalgalanmalar yaşayan kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin, Güney Kore´den gelen kripto para hesaplarını yasaklama kararının geri çekilmesinin etkisiyle, yüzde 4.96 arttı.