Gündem Kültür beka meselemiz

Kültür beka meselemiz

Kültür ve sanatı, terörle mücadele ve dış politika kadar önemli bir beka meselesi olarak gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa ortak değerlerin üretilmesi ve yaşatılması zordur” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Erdoğan, özel ödüle layık görülen “Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti” adına Amir Ateş ve “Ara Güler Müzesi” adına Ferit Şahenk’e ödüllerini verdi.
Erdoğan, özel ödüle layık görülen “Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti” adına Amir Ateş ve “Ara Güler Müzesi” adına Ferit Şahenk’e ödüllerini verdi.

Külliye’de düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri törenine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kültür ve sanatın toplum için önemine ilişkin önemli mesajlar verdi:

Bir milletin eğer estetik zevki yoksa o ülkedeki diğer çalışmalar arzu edilen neticelere ulaşmaz. Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa o toplumda ortak değerlerin üretilmesi ve yaşatılması zordur. Bir ülkenin gelişmiş bir mimari anlayışı yoksa o ülkedeki üst yapının özgün bir ruh ve kimlik yansıtması beklenemez.

TARİHE GEÇTİLER

Tarihteki kadim medeniyetlerin ve büyük devletlerin ortak özellikleri kültür ve sanat alanında önemli değerler üretmiş olmalarıdır. Milletin veya milletlerin medeniyetlerinin maddi ve manevi birikimini gelecek kuşaklara aktarma yolu kültür ve sanat değerleriyle mimari eserleridir. Kültür ve sanata önem veren devletler, sadece dönemlerinde itibar kazanmakla kalmadı, tarihin sayfalarında kadim bir medeniyet olarak kaydedilme şerefine de nail oldu.

ECDADA LAYIK OLMALIYIZ

  • Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere, coğrafyamızda kurulan devletlerin bugüne ulaşan izleri medeniyetimizin ve kültürümüzün bu topraklara vurulmuş birer mühürleri gibidir. Bize düşen görev devralınan büyük medeniyet hazinesine yakışır şekilde davranmak, kültür, sanat ve mimari alanda altına imza atılacak yeni eserlerle ecdada layık, evlada örnek teşkil etmektir.

DAHA ÖNEMLİ HALE GELDİ

Hangi sanat dalında olursa olsun, devletimize düşen nitelikli üretimi desteklemek, bu üretimin küresel ölçekte paylaşımını sağlamaktır. Milletler için bazen diplomasiyle, askeri güçle, ekonomik güçle kazanılamayacak başarılar, bir müzik eseri, bir edebiyat eseri, bir sinema eseri ile kazanılmaktadır. Günümüzde kültür ve sanatın etkileme ve dönüştürme gücü geçmiş zamanlarla kıyaslanmayacak kadar önemli hale gelmiştir.

HEP HAYIFLANIRIM

  • Bu topraklardaki birlik, beraberlik ve muhabbetin gerisinde kültür ve sanat alanındaki eşsiz zenginlik ve hazineler bulunuyor. Hükümetlerimiz döneminde de kültür sanat alanına hep özel önem verdik. Bu yöndeki projeleri özellikle himaye ettik. Kültür ve sanat insanlarımızla sürekli istişare halinde olmaya, onların birikimlerinden istifade etmeye ihtimam gösterdik. Buna rağmen hep söylediğim gibi geçtiğimiz 16 yıla baktığımda kültür sanat alanında yeteri kadar mesafe katedememiş olmamızdan dolayı hep hayıflanırım, iç geçiririm.

HAK ETTİĞİ SEVİYEYE GETİRECEĞİZ

Kültür sanat meselesini ülkemiz ve milletimiz bakımından en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum. İnşallah yeni dönemde bu eksiğimizi giderecek, ülkemizde kültürü, sanatı, mimariyi, şehirciliği hak ettiği seviyeye getireceğiz.

REKLAM

2018 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı özel ödüllerine layık görülen Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Ara Güler Müzesi temsilcilerini tebrik eden Erdoğan, kendi alanlarında Türkiye’nin kültür sanat hayatına önemli katkılar sağlamaya devam edeceklerine inandığı bu kurumların faaliyetlerine destek olan herkese teşekkürlerini iletti. Erdoğan, “Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti” adına bestekar ve Cemiyet Başkanı Amir Ateş ile “Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi” adına Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’e ödüllerini verdi.

  • İmamoğlu’nu kabul etti
  • Ekrem İmamoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nu kabul etti. Külliyes’deki görüşme 50 dakika sürdü. Güzel ve verimli bir görüşme olduğunu belirten İmamoğlu, “İstanbul ağırlıklı, güzel bir sohbet oldu, bu imkanını sağladığı için teşekkür ediyorum. Dikey yapılaşma konusunda İstanbul’un bir dönüşüme muhtaç olduğu konusunda fikir birliğine vardık. Bu seçim için de oyunu istedim, gülümsedi. Tabii şu anda iki titri var, bir Cumhurbaşkanı olarak bir de AK Parti Genel Başkanı olarak, ‘zorluğunu biliyorum ama ben Cumhurbaşkanı tarafınızdan oyunuza talibim’ dedim” diye konuştu.

Ya beka ya bela
GÜNDEM
Ya beka ya bela

40 gün vaatler anlatılacak
GÜNDEM
40 gün vaatler anlatılacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.