Gündem Kuş cennetine kepçe ile geçip yol açmaya çalıştı, gözlemciler engelledi

Kuş cennetine kepçe ile geçip yol açmaya çalıştı, gözlemciler engelledi

Kuş gözlemcileri, Hatay’ın Samandağ ilçesinde, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Milleyha Sulak alanında kepçe ile yol açmaya çalışan kişiye tepki gösterdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Kuş cennetine kepçe ile geçip yol açmaya çalıştı, gözlemciler engelledi
Kepçe sürücüsü, alanın kuş cenneti olduğunu bilmediğini söyledi.

Hatay’ın Samandağ ilçesi Milleyha’da 287 kuş türüne sahip olan alanda Türkiye illerinden gelen kuş gözlemcileri alandayken, bir kepçe bir anda kuşların yoğun olduğu alanda çalışma yapmaya başladı. Kuş gözlemcileri kepçeyi görünce kepçenin durması için kepçe sürücüsü ile tartışmaya başladı.

İHA

Kepçe sürücüsü kendini buranın kuş cenneti olduğunu bilmediğini söyleyerek özür dileyerek olay yerinden uzaklaştı.

İHA

Kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu, "İyilik hep bizden bekleniyor. Koskoca alan yok ediliyor. Üzerinden daha dün kara taşkuşunun görüldüğü yer tam burası ama biz kuş göremiyoruz, kepçe her yere geçiyor" dedi.

Kuş cenneti alevlere teslim: Kuşlar ve bitki türleri tehlike altında
FOTOĞRAF 10
Title
Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Ekşisu Sazlıkları Sulak Alan Koruma Sahası’nda gece saatlerinde bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı.
Title
Yangın, rüzgârın da etkisiyle büyüyerek yaklaşık 10 dönümlük alana yayıldı.
Title
Otların kuru olması alevlerin ilerlemesini kolaylaştırırken, bölgenin hemen yan tarafında bulunan ve içerisinde birçok kuş ve bitki türünü barındıran sahada tehlike altında kaldı.
Title
Arazinin bataklık ve engebeli olması nedeni ile itfaiye ekipleri bölgeye giremedi.
Title
Jandarma ekipleri de bölgede alevlerin olası tehlikesine karşı nöbet tuttu.
Title
İtfaiye görevlilerinin yangına müdahale etmek için girişimleri sürüyor.
Title
8 bin 736 hektar alana sahip Ekşisu Sazlıkları 2 çift yaşamlı, 7 memeli ve 5 sürüngen cinsi hayvanın yanı sıra 100 üzerinde kuş ile endemik türler de dahil 258 bitki çeşidini barındırıyor.
Title
Yangın sabaha doğru tamamen söndü.
Title
Yangının meydana geldiği Ekşisu Sazlıkları Sulak Alan Koruma Sahası havadan görüntülendi.
Title
Öte yandan Ekşisu Sazlığı’nda 2009 yılında çıkan yangında birçok kuş ve bitki türü zarar görmüş 2 bin hektarlık alan yanmıştı.
Kuş cenneti alevlere teslim: Kuşlar ve bitki türleri tehlike altında
Erzincan'da birçok kuş ve bitki türünü barındıran Ekşisu Sazlığı'nda gece saatlerinde yangın çıktı. Bölgenin hemen yan tarafında bulunan ve içerisinde birçok kuş ve bitki türünü barındıran sahada tehlike altında kaldı. Yangın sabaha doğru tamamen söndürüldü.

Kuş cennetine yüzlerce ekmek attılar: Kilometrelerce uzaktan gören kuşlar bölgeye akın etti
FOTOĞRAF 24
Title
Esnaf Muhittin Olçun, arkadaşları ile birlikte fırın ve marketlerden satın aldıkları ekmekleri araçların bagajlarına doldurup, kent merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan, eriyen kar sularının oluşturduğu sazlık alana geldi.
Title
Olçun ve arkadaşları, ülkenin doğal afetlerden etkilenmemesi için 230'un üzerinde kuş türü tespit edilen kuş cennetindeki sulak alana 2 bine yakın ekmek bıraktı.
Title
Erzurum'u doğal afetlerden korumak için 487 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan 'Binbir Hatim' geleneği kapsamında yaz-kış demeden yaban hayata her yıl belirli aylarda 10 bine yakın ekmek bıraktığını söyleyen Muhattin Olçun, yaban hayata sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
Title
Hayvanlara huzur vermeyen bir toplumun huzuru bulamayacağını hatırlatan Olçun, doğada yaşayan hayvanların Allah tarafından insanlara emanet edildiğini söyledi.
Title
Ağzı, dili olmayan yaban hayata herkesin elinden geldiğince sahip çıkmasını isteyen Olçun şunları söyledi: Pir Ali Baba, 'Eğer her yıl 1001 hatim okursanız, Allah bu memleketi özellikle zelzeleden (doğal afetlerden) korur' sözü ile başlayan gelenekte ben de yaklaşık 10 yıldır yaban hayat için doğaya binlerce ekmek bırakıyorum. Koronavirüs vakalarının artması üzerine bu kez yolumuzu Erzurum ovasındaki kuş cennetine çevirdik. Suyun yüzeyine 2 bine ekmek attık. Bunu gören kuşların bölgeye akın etmesi ne kadar doğru bir hareket ettiğimizi gösterdi. Balonların üzerine de defol virüs yazıp bıraktık. Umarım başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada huzur ve barış hakim olur. Aslında yaşamasını bilirsek dünyamız çok güzel.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Kuş cennetine yüzlerce ekmek attılar: Kilometrelerce uzaktan gören kuşlar bölgeye akın etti
Erzurum'da esnaf, ülkenin başta koronavirüs salgını olmak üzere deprem, sel ve yangın gibi doğal afetlerden etkilenmemesi için dualarla Erzurum Sazlığı'ndaki 'kuş cenneti'ne yüzlerce ekmek bıraktı. Suyun yüzeyi ekmeklerle kaplanırken bunu kilometrelerce uzaktan gören kuşlar bölgeye akın etti.

'Kuş cenneti' Marmara Gölü kurudu: Derinlik 40 santimetreye düştü
FOTOĞRAF 11
Title
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 'Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan' olarak tescillenen, ayrıca tepeli pelikan, karabatak gibi nesli tehlikede olan 101 farklı türden 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan Manisa'daki Marmara Gölü'nde kuraklık tehlikeli boyutlara ulaştı.
Title
Salihli ilçesine bağlı Tekelioğlu, Kemerdamları, Yeniköy, Pazarköy, Gölmarmara mahalleleri ile Gölmarmara ilçesine bağlı Hacıveliler ile Saruhanlı ilçesine bağlı Kılcanlar mahallelerindeki 2 bin vatandaşın geçim kaynağı olan göl, 500 metre içeri çekilirken, gölün en derin yeri 40 santimetreye kadar düştü.
Title
120 balıkçı mağdur durumda.
Title
Gölün kurumasından dolayı bu yıl balık hiç çıkmadı. Gölün en derin yeri 40 santimetre.
Title
Gölün yakınındaki mahalleler dahi susuz kaldı. Balıkçılık kooperatifi çok güçlüydü. Suyun 500 metre çekilmesi nedeniyle maalesef artık balıkçılık yapılamıyor.
Title
Gölden geçinen yüzlerce balıkçı aile şu an zor durumda.
Title
Kuruma noktasına gelen gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitme noktasına geldi. Tehlike çanlarının çalınmaya başladığı gölün durumu bölge halkını da endişelendiriyor. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, göldeki suyun bitmek üzere olduğunu belirtip, yeniden canlandırılması için yetkililerden destek istedi.
Title
2 bin vatandaşın geçim kaynağı olan göl, 500 metre içeri çekilirken, gölün en derin yeri 40 santimetreye kadar düştü.
Title
Bölge halkı, gölün tekrar tarımsal sulamada kullanılmasını sağlamalarını, balıkçılığın sürmesini, buraya gelen pek çok kuş türünün gelerek tekrar canlanmasının sağlanması için destek istedi.
Title
Suyu kuraklık nedeniyle bitmek üzere olan gölün yeniden canlanması için yetkililerden destek isteyen Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Maalesef göldeki suyumuz bitmek üzere. 10 ton suyumuz kaldı. Bundan 2, 3 ay önce suyun derinliği 80 santimetreye kadar düşmüştü fakat şu an gölümüzün en derin yeri 40 santimetreyi geçmiyor. Bu gölümüzün en büyük özelliği de tarımsal sulamada kullanılıyor.
Title
'Kuş cenneti' Marmara Gölü kurudu: Derinlik 40 santimetreye düştü
'Kuş Cenneti' olarak bilinen Marmara Gölü, son iki yılda yaşanan kuraklık nedeniyle tamamen kuruma riskiyle karşı karşıya kaldı. Kuraklığın tehlikeli boyutlara ulaştığı gölde, derinlik 40 santimetreye düşerken, kayıkların karaya oturmasıyla balıkçılık bitme noktasına geldi. Kuruma noktasına gelen gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitme noktasına geldi. Tehlike çanlarının çalınmaya başladığı gölün durumu bölge halkını da endişelendiriyor. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, göldeki suyun bitmek üzere olduğunu belirtip, yeniden canlandırılması için yetkililerden destek istedi.

182 çeşit kuş türünden dolayı ‘Kuş Cenneti’ydi: Sular çeklince çöplerin yuvası oldu
FOTOĞRAF 15
Title
Buldan ilçesindeki Süleymanlı Yayla Gölü'nde 182 kuş çeşidi, yabani tavşan, oklu kirpi, yeşilbaş ördek, ak pelikan ve sakar meke gibi hayvanların yanı sıra ikisi endemik olmak üzere 95 çeşit bitki bulunuyor.
Title
Doğa fotoğrafçıları tarafından oldukça popüler olan bölge, çevre illerden ve kente ziyarete gelenlerin de uğrak noktalarından bir tanesi.
Title
Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilen Süleymanlı Yayla Gölü'nde sular yaklaşık 30 metre çekildi.
Title
110 rakımda bulunan 466 dekar alana sahip gölde yağışların beklenen seviyenin altında olması nedeniyle kuraklık yaşandı.
Title
Suların çekilmesi ile bölgeye talebin azalmasının yanı sıra ortaya çıkan görüntüler tepkilere neden oldu.
Title
Gölde sular çekildikçe ziyaretçiler tarafından göle atılan çöpler gün yüzüne çıktı.
Title
Kuruyan topraklarda oluşan çatlakların arasındaki ambalaj atığı ise dikkatlerden kaçmadı.
Title
Gölün eski güzelliğinin olmadığını belirten Erol Yeşildağ, “Yurdumuzun üçte ikilik bölümünde olduğu gibi maalesef ilçemizde de bu yıl ilkbahar ve yaz aylarında yağış düşmediği ve kurak geçtiği için Buldan Süleymanlı Yayla Gölü'nde çok fazla su çekilmesi var. Kenarlardan 10 ile 15 metre su çekilmiş. Gölümüz eski güzelliğinden uzaklaştı. İnşallah önümüzdeki kış ve bahar aylarında yağışımız bol olursa gölümüz eski güzelliğine kavuşur. Onu temenni ediyoruz. Eski güzelliğiyle şimdiki güzelliği arasında fark var. Havaların kurak gitmesinden dolayı dedi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
182 çeşit kuş türünden dolayı ‘Kuş Cenneti’ydi: Sular çeklince çöplerin yuvası oldu
Denizli'de içinde barındırdığı 182 çeşit kuş türünden dolayı 'Kuş Cenneti' olarak bilinen Süleymanlı Yayla Gölü, yağış azlığı sebebiyle yaklaşık 30 metre çekildi. Geçtiğimiz aylarda Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilen gölde suların çekilmesiyle ortaya çıkan çöpler ise görenlerin tepkisine neden oldu.

Eskiden kuş cenneti olan Küçükçekmece Gölü şimdi balık mezarı oldu: Bu kirliliğe ilk defa şahit oluyorum
FOTOĞRAF 15
Title
Toplu balık ölümlerinin yaşandığı Küçükçekmece Gölü önceki yıllarda masmaviyken, şu an yüzeyi adeta siyah bir örtü ile kaplanmış durumda.
Title
Havadan çekilen görüntülerde gölün Altınşehir tarafında kalan kıyı şeridinde kirlilikten dolayı yer yer kahverengi olduğu görülürken, bazı kısımlarının ise siyah renge büründüğü görüldü.
Title
Çevredeki vatandaşlar ise gördükleri manzaradan rahatsız olduklarını belirtti.
Title
Uzmanlar, balık ölümlerinin oksijen eksikliğinden dolayı olabileceğini belirtti. Siyaha bürünen göl drone ile havadan görüntülendi.
Title
“Küçükçekmece merkezden tutun Altınşehir'e kadar bu gölün kirliliği uzanıyor<br>​<br>​ 20 yıldır Küçükçekmece'de oturan Hamza Keme, “Bu kirliliğe ilk defa şahit oluyorum. Hiç bu kadar kirli görmemiştim. Küçükçekmece merkezden tutun Altınşehir'e kadar bu gölün kirliliği uzanıyor. Son bir, bir buçuk yıldır bu gölün kirlenmesinin sebebinin kim buluyorsa bulsun bir an önce. Ölü balıkları gördünüz biz bunları yiyorduk burada ama şuan bırakın yemeyi gölün kenarında oturamıyoruz. Göldeki karartıyı çevredeki tüm insanlar görüyor dedi.
Title
“En kısa zamanda önlem almaları gerekiyor<br>​<br>​ Küçükçekmece'de çalışan Murat Bertan, “İki, iki buçuk yıldır buradayım ama gölü ilk defa böyle görüyorum. Balıklarında telef olduğunu ilk defa görüyorum. Bazen dalgalanıyor rengi değişiyor ama böyle görmedim hiç içler acısı bir durum. En kısa zamanda önlem almaları gerekiyor şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Eskiden kuş cenneti olan Küçükçekmece Gölü şimdi balık mezarı oldu: Bu kirliliğe ilk defa şahit oluyorum
Toplu balık ölümlerinin yaşandığı Küçükçekmece Gölü, önceki yıllarda masmaviyken şu an kirlilik nedeniyle siyah renge büründü. Yüzeyi adeta siyah bir örtü ile kaplanan göl drone ile havadan görüntülendi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.