Gündem Liderimiz sayesinde Türkiye-Kazakistan ilişkileri altın çağını yaşıyor

'Liderimiz sayesinde Türkiye-Kazakistan ilişkileri altın çağını yaşıyor'

Cumhurbaşkanı Başdaınşmanı Yalçın Topçu, Türkiye-Kazakistan ilişkilerini değerlendirdiği programda, “Her alanda çok büyük atılımlar yapıyoruz, bu güzel ilişkileri bozmak isteyen dâhili ve harici güçlere karşı kardeşlik saflarımızı daha da sıkılaştırıp ülkelerimiz, bölgemiz ve insanlık için güvenliğe, barışa, adalete ve refaha katkısı olacak ortak kutlu yürüyüşümüzü devam ettiriyoruz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yalçın Topçu
Yalçın Topçu

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı televizyonu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu’yla genel çerçevede Orta Asya coğrafyası, özelde ise Kazakistan konulu bir mülakat gerçekleştirdi. Ayrıca Topçu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yarınki Ankara ziyaretini de değerlendirdi.

“KAZAKİSTAN AVRASYA’NIN KALBİDİR”

Kazakistan’ı Avrasya’nın kalbi olduğunu belirten Yalçın Topçu “dünyanın dokuzuncu büyük toprağına sahip ata yurdumuz Kazakistan, Türk dünyasının güvenlik şemsiyesidir. Kazakistan jeopolitik ve stratejik olarak 1991’den bu yana çok önemlidir. Kazakistan, sadece Avrupa ile Çin arasında değil, doğudan batıya ve kuzeyden güneye doğru ana geçiş yolu olması ile doğal bir kavşak olup, kıtalararası bağlantıda kilit bir ülkedir. Kazakistan Avrasya’nın kalbidir, merkezidir. Kazakistan, Avrasya’nın kalbi olmanın sorumluluğunu derinden hissetmektedir. Zira bu kalp teklediğinde, coğrafyanın ölümü ya da en azından hastalıklı bir yapıya sürüklenmesi kaçınılmazdır. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, sadece Kazakistan’ı öncelikli kılan bir politika izlememektedir” şeklinde konuştu.

“TÜM TÜRK DÜNYASININ AKSAKALI NURSULTAN NAZARBAYEV”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in dünya siyasetine yön veren hamlelerine değinen Topçu “Kazakista’nın önemini bilen Türk Dünyasının Aksakal’ı Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, sadece Kazakistan’ı öncelikli kılan bir politika izlememektedir. Bu nedenledir ki; Sayın Nazarbayev bölgede ve dünyada barışı teşvik eden yapıcı bir dış politika izliyor ve arabuluculuk rolü üstleniyor. Tüm taraflarca kendisine duyulan saygı, güven, ‘aksakal’ kişiliği bu konuda hiç kuşkusuz oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye-Rusya arasındaki uçak krizinin sonlandırılmasında ve Suriye krizinin çözümünde önemli bir katkı olarak kabul edilen Astana Süreci’nde tüm tarafların mutabık kaldığı, sözü dinlenen bir liderdir” diye belirtti.

REKLAM

“NAZARBAYEV’İN TÜRK KENEŞİ’NDEKİ ÖNERİLERİ TAKDİRE ŞAYANDIR”

Nazarbayev’in dünya barışı için üstlendiği sorumlulukların yanında Türk devletlerinin birlikte hareket etmesi için gösterdiği hassasiyete de değinen Topçu “Türk Devlet Başkanları Zirveleri’nin tümüne katılan tek lider Sayın Nazarbayev’dir. Kazakistan’ın en kalabalık ilinin adının ‘Türkistan’ olarak değiştirilmesi bile onun bu konudaki büyüklüğünü gösterir. Türk Dünyasında birlik arayışlarına yönelik çabaları ve bu konuda ‘Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ veya ‘Türk Keneşi’ olarak adlandırılan yapının 3 Eylül 2018 tarihinde Kırgızistan’da gerçekleşen 6. Zirvesi’nde de ortaya koyduğu yapıcı öneriler dikkate şayandır. Üye devletler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri derinleştirmenin önemini vurgulayan Aksakalımız, Hazar Anlaşması sonucu ortaya çıkan yeni statüden Türk Konseyi ülkelerinin de istifade etmesi gerektiğine değinmiştir. Bu çağrı, Hazar’a kıyıdaş 5 ülkeden 3’ünü oluşturan Türkmenistan, Azerbaycan ve Kazakistan kadar, bir Hazar havzası ülkesi olan Türkiye açısından da büyük bir önem arz etmektedir. Sayın Nazarbayev’in bu önerisi bile onun ne kadar derin bir stratejik düşünceye ve öngörüye sahip bir lider olduğunu göstermektedir” dedi.

NAZARBAYEV VE ERDOĞAN SAYESİNDE İLİŞKİLERİMİZ ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

Türkiye - Kazakistan ilişkilerinin son dönemde yükselen seyrini iki ülkenin liderleri arasındaki muhabbete bağlayan Yalçın Topçu “Nursultan Nazarbayev’in üstün liderliği ve ileri görüşlülüğü sayesinde aramızdaki mesafeler son bulmuş, ilişkilerimiz bağlamında, hamdolsun, çok ciddi atılımlar sağlanmıştır. Aynı zamanda, milletin ve ümmetin adamı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da özel ve içten çabalarıyla ilişkilerimiz adeta altın çağını yaşıyor ve giderek daha yüksek seviyelere ulaşıyor. Her alanda çok büyük atılımlar yapıyoruz, bu güzel ilişkileri bozmak isteyen dâhili ve harici güçlere karşı kardeşlik saflarımızı daha da sıkılaştırıp ülkelerimiz, bölgemiz ve insanlık için güvenliğe, barışa, adalete ve refaha katkısı olacak ortak kutlu yürüyüşümüzü devam ettiriyoruz” diye konuştu.

REKLAM

“UZAKTAKİ KARDEŞLERİN ÜLKESİ TÜRKİYE”

Son olarak iki ülke arasında her kademede karşılıklı ziyaretlerin önemini vurgulayan Topçu “Türk dünyasını hedef alan tehdit ve risklerin bertaraf edilmesi, fırsatların daha etkin değerlendirilmesi açısından Türkiye-Kazakistan ilişkileri ve karşılıklı ziyaretlerimiz büyük önem arz etmektedir. Kardeş ülke, ata yurdumuz Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı ve tüm Türk dünyasının Aksakal’ı Sayın Nursultan Nazarbayev’in bu günlerde ülkemize gelmesinden Türk halkı derin bir memnuniyet duymaktadır. Bu ziyaretler iki kardeş millet arasında, STK’larımız ve işadamlarımız tarafından da daha sık yapılmalıdır. Ben de bir sivil toplum kuruluşu olan Yerli Düşünce Derneği’nin Onursal Başkanı olarak, 29 Ekimde Türk Filmleri Haftası münasebetiyle ata topraklarımızda, Almatı’da olacağımızı memnuniyetle bildiriyorum. Sayın Aksakalımıza atamız Mağcan Cumabay’ın ifadesi ile; uzaktaki Kardeşlerinin ülkesine ‘hoş geldin’ diyor; sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum” şeklinde konuştu.

Görürseniz şikayet edin çağrısı

Görürseniz şikayet edin çağrısı

Dövizdeki dalgalanma fırsatçıları harekete geçirdi.
ABD'li efendiler sorumlu

ABD'li efendiler sorumlu

​​Askeri törene yapılan saldırı sonrası flaş açıklama.
'ABD fazla ileri gitti'

'ABD fazla ileri gitti'

ABD'yi ahlaklı olmaya davet etmek işe yaramaz. Kimi düşman göreceğine kendisi karar veriyor.
Mali şubeden büyük operasyon

Mali şubeden büyük operasyon

5 ilde 3 milyar liralık 'naylon' operasyonu.
Aklınızı başınıza alın

Aklınızı başınıza alın

Bahçeli: Türkiye'yi bir katille masaya oturtmak kesinlikle gafilliktir.
Bir trafikmagandası klasiği

Bir trafikmagandası klasiği

Ego tatmini için diğer insanların hayatı nasıl yok sayılırın videosu.
Yapımınıbakanlık üstlendi

Yapımınıbakanlık üstlendi

​İstanbul'daki iki metro hattı için önemli karar.
7 gün sonraacı haber geldi

7 gün sonraacı haber geldi

​Kars'ta kaybolan Sedanur'un cansız bedeni bulundu!
İngiliz basını:May rezil oldu

İngiliz basını:May rezil oldu

​İngiltere Başbakanı'nın AB zirvesindeki görüntüsü çok konuşuldu.
Tek fiyat geliyor

Tek fiyat geliyor

Gayrimenkullere yönelik beklenen adım atılıyor.
Ayıp diye bir şey var

Ayıp diye bir şey var

Cuma vakti Kapalıçarşı'ya gitti 'dükkanlar kapalı, kriz büyük' dedi.
Kanser hastalarıiçin çektiler

Kanser hastalarıiçin çektiler

THY Pilotlarının objektifinden kanser hastaları için sanal gökyüzü.
İran'da terör saldırısı

İran'da terör saldırısı

Askeri geçit törenine saldırdılar.
11 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.
Başkan TEKNOFEST'te

Başkan TEKNOFEST'te

Başkan Erdoğan bugün TEKNOFEST'te olacak.
'Pancu' hazırlığı

'Pancu' hazırlığı

​Beşiktaş taraftarı derbide sürpriz yapacak.
Türkiye'de tekolan cihaz bulundu

Türkiye'de tekolan cihaz bulundu

​Emniyet peşini bırakmadı, hırsızlar yakalandı.
Vali çok kızdı

Vali çok kızdı

​Havalimanı açılışı ertelenince firma yetkililerine sert tepki gösterdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.