Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Liseliler uzay yolunda
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Liseliler uzay yolunda

İstanbul''daki Sabiha Gökçen Meslek Lisesi öğrencileri AB eğitim programı desteğiyle uzaya mini uydu göndermeye hazırlanıyor. 4 ülkenin de destek verdiği test aşamasındaki proje uzay koşullarında çalışabilecek bir mini uydu yapılabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

İstihbarat Servisi Yeni Şafak
Liseliler uzay yolunda
Liseliler uzay yolunda
Sultanbeyli'de havacılık eğitimi veren Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı'nın desteğiyle uzaya mini uydu göndermek için geliştirdikleri projeyi hayata geçiriyor. Proje Türkiye'nin lise düzeyinde ilk uydu projesi olma özelliğini de taşıyor. Programa kabul edilen projede çalışmalar Türkiye'nin yanı sıra İspanya, Romanya, Polonya ve Belçika'dan 4 okulun ortaklığıyla yürütülüyor. Uzay koşullarında çalışabilecek bir uydu yapılabileceğini göstermeyi amaçlayan ve şu anda test aşamasında olan proje, web sitesi üzerinden de online olarak takip edilebiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.