Gündem Mahrem imamdan itirafçı olabilecek FETÖcülere talimat Çözülmeyin

'Mahrem imam'dan itirafçı olabilecek FETÖ'cülere talimat: Çözülmeyin!

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "askeri öğrenci mahrem imamı" olduğu iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapse çarptırılan S.A. hakkındaki gerekçeli kararda, sanık tarafından etkin pişmanlık hükümleri kapsamında örgütle ilgili ayrıntılı bilgi verebilecek kişilere şifreli haberleşme programı üzerinden "çözülmeyin" şeklinde talimat iletildiği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Mahrem imamdan itirafçı olabilecek FETÖcülere talimat: Çözülmeyin!
FETÖ'nün "askeri öğrenci mahrem imamı" olduğu iddiasıyla tutuklanan sanık S.A için gerekçeli karar yazıldı.

FETÖ'nün "askeri öğrenci mahrem imamı" olduğu iddiasıyla 15 Şubat 2021'de tutuklanan sanık S.A'ya Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince 19 Ocak'ta "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasının gerekçeli kararı yazıldı.

Kararda, FETÖ'nün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi, "kendisinden olmayanlar" üzerinde oluşturduğu baskı, 15 Temmuz darbe girişiminin nasıl yapıldığı ve örgütün mahrem yapılanması anlatıldı.

Sanık S.A'nın yargılama sırasında inkar etmesine karşın bir ürün satış sitesi uygulaması görünümündeki, verilerin geri getirilemez şekilde silinmesini sağlayan "Colornote" adlı programın cep telefonuna yüklü olduğu kararda belirtildi.

Aynı zamanda şifreli haberleşme uygulaması olarak da örgütün mahrem yapılanmasınca bu programın kullanıldığı anlatılan kararda, sanığın da "Colornote" üzerinden haklarında işlem yapılmış çok sayıda FETÖ mensubuyla irtibat kurduğu ifade edildi.

  • Sanık S.A'nın özellikle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyebilecek örgüt mensuplarına bu program üzerinden talimatlar verdiği vurgulanan kararda, "S.A'nın çözümlenen mesajlaşma içeriklerinde örgütün çökertilmesi adına yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında, sanığın etkin pişmanlık beyanında bulunan kişilere, örgütsel eylemlerin gizliliğini sağlamak için 'çözülme' ve 'ele verme' şeklindeki talimatları 'Colornet' üzerinden verdiği, FETÖ'nün faaliyetlerini sürdürme çabalarına dair konuşmalar gerçekleştirdiği belirlenmiştir." ifadeleri kullanıldı.

'Hacamat için geldiler': Evinde firari askerlerle yakalanan mahrem imamdan ilginç savunma
GÜNDEM
'Hacamat için geldiler': Evinde firari askerlerle yakalanan mahrem imamdan ilginç savunma

Avrupa'ya kaçma talimatı vermiş

Kararda, sanığın FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasında "Arif", "Sabri" ve "Seyfi" kod adlarını kullandığı, haklarında soruşturma yürütülen örgüt mensuplarına yasa dışı yollarla Avrupa'ya kaçma talimatları verdiği ve hangi ülkelere rahatça iltica edilebileceğini anlattığı kaydedildi.

S.A'nın cep telefonunda örgütsel dokümanların şifreli olarak saklandığı kriptolu not kayıt uygulamaları olduğu ve FETÖ elebaşının kaleme aldığı makale ile kitabın dijital halinin de burada bulunduğu gerekçeli kararda yer aldı.

Kararda, hakkında FETÖ soruşturması yürütülen tanık A.F'nin, "S.A'nın düzenlediği sohbet toplantılarında bulundum. Kendisi örgütsel askeri mahrem yapılanmada gizlilik için kod isim kullanıyordu. Askeri okulu kazanan öğrencilere hangi konularda sohbet toplantısı yapacağımızı S.A. belirliyordu." şeklinde itirafına yer verildi.

Hakkındaki FETÖ soruşturması kapsamında, gerekçeli kararda beyanlarına yer verilen A.A. da örgütte "ilköğretim mesulü" olarak görev yaptığını belirterek, "Sanık S.A. ise o dönemde ilkokul öğrencilerini örgüte kazandırarak askeri okullara yönlendiriyordu." ifadesini kullandı.

FETÖ'cüler böyle firar ediyor
GÜNDEM
FETÖ'cüler böyle firar ediyor

Üst sınırdan ceza aldı

Kararda, dijital materyal tespit tutanağı, tanık beyanları, Bank Asya hesap hareketleri ve örgüt mensuplarıyla irtibatı dikkate alındığında sanık S.A'nın FETÖ üyesi olduğunun anlaşıldığı bildirildi.

Sanığın, FETÖ içerisinde verilen görevleri sorgulamaksızın kabul ederek örgütle olan organik bağını ortaya koyduğu anlatılan kararda, S.A'nın "silahlı terör örgütüne üyelik" suçunu işlediği ve üst sınırdan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Kararda, sanığın suçunu teyit eden çok sayıda delil bulunmasına karşın sadece inkar odaklı savunma yaptığı bilgisine de yer verildi.

Hakkında kesinleşmiş hapis kararı olan FETÖ'cü dolap arkasında yakalandı
OYNAT 00:29
Hakkında kesinleşmiş hapis kararı olan FETÖ'cü dolap arkasında yakalandı
Konya'da FETÖ Çatı Davası şüphelisi olan ve hakkında 8 yıl 1 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan bir kişi, polis ekipleri tarafından baskın yapılan evde mutfak balkonundaki dolabının arkasında saklanırken yakalandı.

Nedim Şener: Kılıçdaroğlu'nun sicili belli Pensilvanya ile görüşmesini yalanlayamıyor
OYNAT 03:13
Nedim Şener: Kılıçdaroğlu'nun sicili belli Pensilvanya ile görüşmesini yalanlayamıyor
Gazeteci Nedim Şener, TVNET canlı yayınında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki 'Pensilvanya ile görüştü' açıklamasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz darbe girişiminde yaptıkları nedeniyle sicilinin belli olduğunu vurgulayan Şener, ''Yalan kardeşim ispatla' dersiniz hukuk yoluyla hakkınızı ararsınız ama maalesef o yapılamıyor.' diye konuştu.

​Perinçek'ten Akşener'e sert sözler: PKK ve HDP ile aynı safta Biden tayfası oluşturmuşlar
OYNAT 04:37
​Perinçek'ten Akşener'e sert sözler: PKK ve HDP ile aynı safta Biden tayfası oluşturmuşlar
Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Tvnet'te yayınlanan Sert Sorular programında Millet İttifakını 'Biden Tayfası' olarak tanımlayarak, Meral Akşener'e yönelik sert eleştirilerde bulundu.

'Akşener, PKK ve HDP ile aynı safta' diyen Perinçek, 'ABD o kadar esaslı bir operasyon yaptı ki... Siz MHP'den herhangi bir grubu getirip PKK'nın yanına oturtabilir miydiniz? Oturtamazdınız. Ama alırsınız CHP'nin yanına oturtarak PKK'nın yanına oturtmuş olursunuz. CHP'nin bir yanında İYİ Parti varsa bir yanında da PKK, HDP var. Bugün hepsi beraberler' ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce'nin 1997 yılındaki sözleri gündemde: Fetullah'ı destekleyenler sağcılar değil ki
OYNAT 03:47
Muharrem İnce'nin 1997 yılındaki sözleri gündemde: Fetullah'ı destekleyenler sağcılar değil ki
CHP'nin eski cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin 1997 yılındaki sözleri gündemde. Öğretmen olduğu dönemde katıldığı programda İnce, 'Fetullah Gülen'in dershaneleri var. Bu dershanelerde hazırlık kurslarında bu çocuklar yetiştiriliyor. Refah'a haksızlık yapılıyor. Merkez sağ içindeki bu tür örgütlenmeleri destekleyen onlar değil' ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.