GündemMalezyadan Türkiyeye egzotik lezzetler

Malezya'dan Türkiye'ye egzotik lezzetler

Malezya'nın birbirinden ilginç egzotik lezzetlerini artık Türkiye'de bulmak mümkün. 36 farklı ülkeden yetişen her çeşit meyveyi 12 ay boyunca Türkiye’ye getiren Verita, şimdi de Jackfruit, Yıldız Meyvesi, Pitaya, Mangosten gibi meyveleri farklı lezzetleri denemekten keyif alanlara sunuyor.

Aylin İzmirYeni Şafak
Malezya'nın egzotik meyveleri Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Vahab, Dubai Malezya Başkonsolosluğu'dan Tarım Bölümü Konsolosu Shahid Abu Bakar, İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Birincioğlu ve Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli'nin konuşmalarıyla tanıtıldı.
Malezya'nın egzotik meyveleri Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Vahab, Dubai Malezya Başkonsolosluğu'dan Tarım Bölümü Konsolosu Shahid Abu Bakar, İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Birincioğlu ve Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli'nin konuşmalarıyla tanıtıldı.

Geçtiğimiz günlerde Gastronometro'da düzenlenen bir etkinlikle Malezya'nın egzotik meyveleri tanıtıldı. Uzun yıllar önce muz ithalatıyla yola çıkan Verita bugün 6 kıtada, 36 farklı ülke yetişen her çeşit meyveyi 12 ay boyunca mevsim tazeliğinde Türkiye’ye getiriyor. Şimdi de Malezya'nın egzotik lezzetlerini Türkiye'ye getiren Verita, çeşitli market ve satış noktalarında birbirinden ilginç lezzetteki meyveleri tüketicilerle buluşturuyor. Dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen jackfruit, hem tadı hem de sağlık açısından faydaları ile özellikle Avrupa ülkelerinde popüler olarak tüketilen yıldız meyvesi, zengin içeriği ile doğal bağışıklık sistenim koruyucusu olan pitahaya, dengeli beslenme ve diyetin ayrılmaz parçası ananas ve sağlıklı beslenme açısından gerekli temel besin maddelerini içeriğinde bulunduran mucizevi meyve mangosten hem görüntüleri hem de sağlığa faydaları ile dikkat çekiyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MEYVESİ

Dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen jackfruit, dut ve incir familyalarına yakın tropik bir meyve. Aynı familyadan olduğuna bakmayın, dut ne kadar minyatürse jackfuit meyvesi de o kadar büyük. Genellikle bir basketbol topu büyüklüğünde olsa da 25 santimetreyi bulan çapı, 90 santimetreyi bulabilen uzunluğu ve 35 kiloya kadar çıkabilen ağırlığına sahip. Dışında dikenimsi yapıda etli bir kabuk, bu kabuğun içinde kahverengi, sert bir kabuk daha bulunuyor. Bu haliyle Hindistan cevizini hatırlatıyor. İçinde neredeyse patates büyüklüğünde yumrular bulunuyor. Jackfruit meyvesinin yenen kısmı bu yumrulardaki etli yapraklar ve yapraklarının içinden çıkan çekirdekler. Tadını olgun muz ile ananas karışımı olarak nitelendirebiliriz. Meyve salatalarında, dondurmalarda ve tatlılarda kullanılabilen bu lezzet pişirilerek tuzlu yemeklerde de tüketilebiliyor. Güney ve Güneydoğu Asya'yı kendine vatan edinen jackfruit, en çok Malezya, Hindistan, Bangladeş, Tayland, Nepal ve Sri Lanka'da yetişiyor.

TROPİK MEYVELERİN KRALİÇESİ

Mangosten, 25 metreye kadar büyüyen çam ağacı benzeri ağaçlarda yetişiyor. Tropik meyvelerin kraliçesi olarak bilinen mangosten, dışı kalın morumsu ve yumuşak bir kabuk ile kaplıdır. Kesilip içi açıldığında ise iç kısmında süt beyazı renkte olan ve yenilen meyvenin eti ortaya çıkıyor. Bu kısım 5-6 dilimden oluşuyor. Ortalama bir mandalina boyunda olan mangosten meyvesi, ilginç bir anotomik özelliğe sahip. Meyvenin alt kısmında kahverengi bir çiçek gibi görünen yapraklarının sayısı, içindeki dilim sayısına karşılık geliyor.

İSTER MEYVE İSTER SEBZE

Yıldız meyvesi (starfruit) olarak da bilinen karambola, tatlı-ekşi aromalı, yıldız şeklinde, Güneydoğu Asya kökenli bir tropikal meyve. Sıcak, nemli, tropik koşulları seven küçük, yaprak dökmeyen bir ağaçta yetişen karambola, genellike salatalarda, sorbelerde, içeceklerde garnitür olarak kullanılıyor. Güneydoğu Asya'da karanfil, şeker ve bazen de elma ile pişirilerek servis edilen yıldız meyvesi, Çin'de balıkla birlikte, Avustralya'da sebze olarak pişirilir, turşu veya reçeli yapılır. Karambola, açık yeşil ile sarı arası bir renkte, pürüzsüz, mumlu bir yüzeye sahip. Ortalama 100 gram ağırlığında. Gevrek ve sulu meyve eti, bazen hafif tatlı veya son derece ekşi olabilir.

KAKTÜSTE YETİŞİYOR

Ejderha meyvesi olarak bilinen pitahaya, sıcak iklimin en ilginç meyvelerinden biri. Çoğu meyvenin aksine ağaçta değil bir kaktüste yetişiyor. Kaktüsgiller ailesinden bir bitkinin meyvesi olan pitahaya, pembe, kalın kabuğunun altında çörekotuna benzer siyah çekirdekleri olan beyaz ya da kırmızı etli bir meyve. Türkiye'de özellikle Mersin'de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan pitahaya, en çok Meksika, Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Vietnam, Malezya gibi birçok farklı yerde bulunabiliyor. Pitahaya genellikle taze haliyle tüketiliyor. Nikaragualılar, pitahayayı limon ve su karışımı bir içecek şeklinde içmeyi seviyor. Pitahayadan keyif almanın bir başka yolu, ferahlatıcı bir meyve salatası yapmak veya bir içecekte kullanmak olabilir.

Hem lezzetlı hem sağlıklı

 Sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı Taylan Kümeli, ilginç görüntüleriyle dikkat çeken ancak lezzetleri ile de ilgi gören meyvelerin sağlığa faydaları hakkında önemli bilgiler paylaştı. Jackfruit’in içeriği ile yaşlanmaya karşı tek başına bir savaşçı vazifesi gördüğünü söyeleyen Kümeli, "Mangosten, Alzheimer’dan tüberküloza kadar birçok hastalığın tedavisinde öne çıkıyor. Yıldız meyvesi, bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor. Ananas, sindirimi kolaylaştırıcı özelliği ile yağ akımını hızlandırıyor. Pitahaya da içeriğindeki C vitamini sayesinde hastalıklara karşı doğal bir kalkan görevi görüyor" diyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.