Gündem Marmariste çıkan yangınla ilgili yakalanan şüpheli tutuklandı

Marmaris'te çıkan yangınla ilgili yakalanan şüpheli tutuklandı

Ailesine kızıp alkollü halde ormana giden S.A. üç noktaya izmarit atıp yangın çıkardı. Binlerce hektarın küle dönmesine sebep veren kundakçı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Marmariste çıkan yangınla ilgili yakalanan şüpheli tutuklandı
Marmaris'te çıkan yangınla ilgili yakalanan şüpheli tutuklandı.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 4 gündür devam eden ormanı yangınına müdahale sürüyor. Yüzlerce kolluk kuvveti havadan ve karadan yangını söndürmek için mücadele verirken, olayın sabotaj olduğu anlaşıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatlarıyla kurulan özel ekip, hemen yangını çıkaran caniyi bulmak için çalışmalara başladı.

Orman kundakçısı yakalandı

Görgü tanıklarının ifadelerine başvuruldu ve şüphelinin Sacit Ayhan olduğu anlaşıldı. Ayhan, çok sayıda kamera kaydının, fotokapanların, plaka tanıma sistemlerinin incelemesinin ardından emniyet ve jandarmanın oluşturduğu özel ekip sayesinde yakalandı.

Marmaris yangının 3. günü: Duman ve külleri rüzgarın etkisiyle ilçe merkezine kadar ulaştı
GÜNDEM
Marmaris yangının 3. günü: Duman ve külleri rüzgarın etkisiyle ilçe merkezine kadar ulaştı

Önce motosikleti sonra kendisi bulundu

Yangının çıkış noktası olarak değerlendirilen noktada yakılmış 3 araç lastiği bulundu, ayrıca bu alanda 48 plakalı terkedilmiş bir motosiklet ele geçirildi.

Motosiklet ile ilgili yapılan araştırmada motosiklet sahibinin Sacit Ayhan olduğu, şahsın "tehdit", "basit yaralama", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçlarından kaydının bulunduğu belirlendi.

Sacit Ayhan’ın cep telefonunun, yangının çıktığı gün saat 23.30 itibarıyla kapatıldığı tespit edildi.

Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi
OYNAT 00:37
Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi
Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınına müdahaleler havadan ve yerden sürerken zarar gören alanlar havadan görüntülendi.


Aileye tehdit cümleleri

Yapılan incelemede, Sacit Ayhan'ın sosyal medya hesabından yangın öncesinde, yangının çıkış noktası olarak değerlendirilen noktadan konum paylaşarak "Facebook" hesabından arazi anlaşmazlığı nedeniyle ailesine tehdit cümleleri yazdığı belirlendi.

Alkollü olduğu belirlenin Sacit Ayhan, gözaltına alınırken saklandığı yerdeki ağaçlık alanda 2 benzin bidonu da ele geçirildi.

Dünyanın en büyük helikopterlerinden Mi26'nın Marmaris'te yangınla mücadelesi görüntülendi
OYNAT 00:57
Dünyanın en büyük helikopterlerinden Mi26'nın Marmaris'te yangınla mücadelesi görüntülendi
Marmaris'te devam eden orman yangınına müdahale eden ve dünyanın en büyük helikopterleri arasında gösterilen Mi26 tipi helikopterin alevlerle mücadelesi görüntülendi. Dünyanın askeri ve sivil anlamda en büyük helikopterleri arasında gösterilen Mi26 tipi helikopter, Dalaman Havalimanı'nda ikmal yaptıktan sonra denizden aldığı suyu alevlerin yükseldiği Bördübet mevkisine bıraktı. Yaklaşık 2,5 saat havada kalan Mi26, 10 sorti yaparak alevlerin üzerine toplamda 100 ton su attı. Helikopterin koordinatör pilotu Süleyman Örsel, Mi26 tipi helikopterin dünyanın askeri ve sivil anlamda en büyük ve en güçlü helikopteri olduğunu söyledi. Helikopterin su kapasitesinin 10 ton olduğunu aktaran Örsel, 'Yangında bu helikopter göz bebeğimiz. Su kapasitesi açısından en büyük helikopterler arasında yer alıyor. Yangınla mücadelede etkin bir rol oynadı. Gün doğumuyla zorlu mesaimize başlıyoruz. Zorlu şartlarda çalışıyoruz ama yeşil vatanı korumak bizim görevimiz. Canla başla alevlerle mücadele ediyoruz' dedi.


İtiraf etti

Şüphelinin ilk sorgusunda, ailevi sorunlar yaşadığını, babasının bölgede bulunan arazisini sattığını, babası tarafından dışlandığını ve bu nedenle yangın bölgesinde 3 ayrı noktaya sigara izmariti atarak yangın çıkardığını itiraf ettiği öğrenildi.

Ayrıca Ayhan’ın ateşin içine girerek intihar etmek istediğini söylediği bilgisi verildi.

Olay anında alkollüydü

Kundakçı ile ilgili bilgiler veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şahıs kendisi itiraf etti. O bölgeyle ilgili geçmişten kalan ticari bir anlaşmazlık sebebiyle kendisinin kızarak yaktığını ve kendini de öldürmek istediğini söyledi. Olay anında da alkollüymüş” ifadelerini kullandı.

O cani, bugün çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.