GündemMatematik bize vız gelir

Matematik bize vız gelir

Okulların açılmasıyla ders kaygısı, sınav korkusu dönemi de başlıyor. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için hayat kurtarıcı yöntemlerden biri de drama eğitimi. Drama ile matematik bile kolaylaşırken, çocuklar hayal gücüyle çok farklı bir dünyaya adım atıyor.

Ayşe Begüm ÇelikkolYeni Şafak
Matematik bize vız gelir
Matematik bize vız gelir

Çocukları ilk kez anaokuluna ya da ilkokula adım atacak ve TEOG'a girecek çocukları olan aileleri bir heyecan sardı. Ancak bu tatlı heyecanın yanında, çocuklarda oluşabilecek okul korkusu aileleri endişelendirmeye de başladı. “Çocuğum okula uyum sağlar mı, öğretmenini sever mi, ağlar mı”, "Çocuğum TEOG nedeniyle psikolojik sorunlar yaşar mı?" gibi endişeler yaşayan anne babaları rahatlatacak; çocukları stresten arındıracak yöntemler var. Bunlardan biri de drama eğitimleri. Tiyatrodan ayrı bir alan olan drama ile çocuklar stresten ve okul kaygısından arınırken; derslerde başarılı olmaya başlıyor.

Drama Lideri ve Tiyatro Oyuncusu Tülin Boz, dramanın çocukların kendisini daha iyi ifade etmesinin bir yolu olduğunu söylüyor ve ekliyor: Kendini iyi ifade eden bir çocuk kaygılarıyla daha iyi baş edebiliyor. Dramanın en önemli etkilerinden biri de çocuğun kendisini tanımasına fırsat vermesi. Kendisini tanıyan çocuk da sorumluluklarının bilincinde olmaya başlıyor. Ve özellikle de yaratıcı drama çocukların hayal dünyasını da geliştirdiği için ileride ne olmak istediğine dair hayaller kurmalarına yardımcı oluyor. Çocuk böylece hayattaki amacını belirliyor, yeteneklerinin farkına varıyor, "Ben neyim?", "Ne olmak istiyorum?", "Neleri yapabilirim?" ve "Beni ne mutlu eder?" sorularıyla sorumluluk sahibi olmaya başlıyor.

EN ZOR DERSLER KOLAYLAŞIYOR

Pek çok çocuk matematikte zorlanıyor ama drama eğitimlerinin bunun üzerinde de olumlu etkileri var. Drama eğitiminin problem çözme yeteneğini geliştirdiğine değinen Boz, şöyle devam ediyor:

Drama, dikkat ve konsantrasyonu sağladığı için çocuk odak noktasını kendisi belirliyor. Matematikte problem çözme yeteneğini geliştiriyor. Bir sorunla karşılaştığında empati yeteneğini geliştirerek, sorunlara alternatif çözümler bulmasını sağlıyor. Bunları drama atölyelerinde uyguladığı için matematik gibi zor derslerde anında çözümler bulunabiliyor. Çocuklar dil becerilerini geliştiriyor. Böylece Türkçe gibi dersler onlar için kolaylaşıyor. Biz eğitimlerde doğaçlama tekniklerini kullanıyoruz. Buralarda genelde çatışma durumları veriyoruz. Çatışmayla karşılaşan çocuk, hayal gücünü de devreye sokarak ani çözüm bulabilme, çatışmada uzlaşmayı yakalayabilme becerisini yakalıyor.

İçe kapanmaya son

Tülin Boz, "İçine kapanık çocuklarla çalıştığımız zaman karşılaştığımız temel sorun gruba uyum sürecinde sıkıntılar olabiliyor" diyerek, "Bizim uyguladığımız teknik ve yöntem, çocuğun gruba uyum sürecinde bu sıkıntıları aşmasını sağlıyor. Gruba uyum sağlayan çocuk, kollektivizmin farkına varıyor ve birlikte bir şeyler üretmeye başlıyor. Bu da ekip çalışmasında çocuğun aktif rol almasını sağlıyor. Grupta aktif rol alan çocuk kendini daha iyi ifade etmeye başlıyor ve özgüven kazanıyor. Dramada çocuğa bir yaratım süreci sunuyoruz ve bu süreçte çocuk ne olmak istiyorsa onu oluyor. Bu da onun hayal gücünü geliştirmeye yardımcı oluyor. Hayal etmeyen çocuk üretemez. Biz de onların üretim süreçlerini güçlendiriyoruz" diye konuşuyor.

  • Öğrenmenin en eğlenceli yolu
  •  Bir diğer Drama Lideri Büşra Ertürk de sınav kaygısının kökeninin çok küçük yaşlarda başladığını söyleyerek "Çocukta kaygı oluşumunu etkileyen en önemli unsu r anne-baba tutumlarıdır. Bu durumda okul kaygısını azaltmanın yolu öncelikle anne-babaların tutumlarının değişmesiyle başlıyor. Yaratıcı Drama, bireyin kendini gerçekleştirmesine yönelik olması nedeniyle bireysel gelişimi destekleyicidir. Drama yaparak yaşayarak öğrenmenin en eğlenceli yollarından biridir. Yaratıcı drama bireysel değil grupla yapılan bir çalışmadır. Bu anlamda bireyin çocuğuyla ve diğer anne- babalarla empati kurması kolaylaşıyor. Böylece kaygının da azalması sağlanıyor" diye konuşuyor.

Yeni döneme yeni kitaplar

 Tudem, müfredat değişikliklerinin ardından 80’den fazla kitabını yenileyerek öğrencilerle buluşturuyor. Tudem Yayın Grubu Genel Müdürü Sinan Çam, ilkokul ve ortaokula yönelik 80’den fazla yardımcı kaynağı yeni müfredata uygun hale getirdiklerini söyleyerek "Bu yıl ilk kez çıkan ürünlerle birlikte 160’ın üstünde yeni kitabı bayilere gönderdik" diyor.

Alışveriş yap puan kazan

HSBC Advantage üye iş yerlerinden 30 Eylül tarihine kadar farklı günlerde ve tek seferde 100 TL ve üzeri taksitli aalışveriş yapan müşterilerine her 100 TL için 10 TL NakitPuan, toplamda ise 100 TL NakitPuan kazandırıyor. NakitPuanı 4 - 18 Ekim tarihleri arasında kullanabilecek.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Özgür Suriye Ordusu yemin etti
Dünya

Özgür Suriye Ordusu yemin etti

Özgür Suriye Ordusu, Ayn Dakna'da öldürüldükten sonra cesetleri Afrin sokaklarında PYD/PKK'lı teröristlerce gezdirilen muhalifler için intikam yemini etti. ÖSO komutanı Ebu İbrahim "Onların kanı yerde kalmayacak, buna yemin ettik" dedi.
Adebayor en nefret ettiği kulübü açıkladı
Spor

Adebayor en nefret ettiği kulübü açıkladı

Başakşehir'in Togolu forveti Emmanuel Adebayor, İspanyol basınına sürpriz bir demeç verdi. Tecrübeli golcü, yaptığı açıklamalarda en nefret ettiği kulübü anlattı.
Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi
Gündem

Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Muhlis Kocasarı, cenaze törenine katıldığı kayınpederinin kendisine adil davranmadığını öne sürerek hakkını helal etmedi. Kocasarı, "Benim alacağım kaldı. Bu nedenle mezarlıkta imamın huzurunda hakkımı helal etmedim. Alıncaya kadar da helal değildir. Her şeyi Allah'a havale ediyorum" dedi.
Villarreal kasasını transferlerle doldurdu
Spor

Villarreal kasasını transferlerle doldurdu

La Liga takımlarından Villarreal son yıllarda yaptıkları oyuncu satışlarıyla gündemde. İspanya'da üst sıraları hedefleyen bir takım olan La Liga ekibi, son olarak eski Bursasporlu Cedric Bakambu'yu 40 milyon euroya Çin'e gönderdi.
NASA'nın kar uzmanından Türkiye'ye kötü haber
Gündem

NASA'nın kar uzmanından Türkiye'ye kötü haber

NASA'nın Kar Uzmanı Painter, küresel ısınmadan dolayı Türkiye'yi bekleyen kötü haberi açıkladı. Painter, "Türkiye'ye daha az kar yağacak ancak daha çok yağmur yağışı olacak. Bu da büyük bir kuraklığa neden olacak' dedi.