GündemMEBden TEOGun kaldırılmasıyla ilgili yeni açıklama

MEB'den TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili yeni açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, TEOG'un kaldırılması ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Tekin, "Türkiye'de eğitim sistemiyle ilgili tartışmalar maalesef kademeler arası geçiş sınavı üzerinden kurgulanıyor. Sınav sistemleri belki bu değişimin içerisindeki küçük bir nüans olsa gerek. Ama maalesef Türkiye'de bu çok yoğun olarak tartışılıyor" dedi.

Haber MerkeziIHA
TEOG'un kaldırıldığı açıklanmıştı.
TEOG'un kaldırıldığı açıklanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, TEOG'un kaldırılmasına ilişkin yeni açıklamada bulundu.

İbn Haldun Üniversitesi Müfredat Çalışmaları Merkezi, TEOG'un kaldırılması ve sonrasında yaşanan tartışmalara akademik katkı sağlamak amacıyla akademisyenleri "Ortaöğretime Geçiş Sistemini Değerlendirme Çalıştayı"nda buluşturdu.

Çalıştaya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn Haldun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Müfredat Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Özden ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin, öğrencinin başarısını sınava odaklayan sistemin terk edilmesi gerektiğini belirtirken, tek başına ortaöğretime geçişi konuşmanın doğru olmadığını ifade etti. Tekin, eğitim sisteminde yapılan reformlar arasında sınav sistemlerinin değişmesini küçük bir nüans olarak nitelendirdi. Öte yandan 2 gün sürecek olan çalıştayda TEOG'un kaldırılması ve ortaöğretime geçiş sistemlerindeki değişim tüm yönleriyle masaya yatırılacak.

"Maalesef Türkiye'de bu çok yoğun olarak tartışılıyor"

Değiştirilen sistemlerde birçok farklı kurum ve kişiyle görüş alışverişinde bulunulduğuna dikkat çeken Tekin, "Paydaşlarımızla artıları, eksileri ve uygulama sistematiğiyle ilgili değerlendirme yaparak yürüyoruz. 2013 yılında SBS yerine TEOG kurgulanırken çok değişik çalışma gruplarıyla akademisyenler, gazeteciler, aydınlar, siyasi parti temsilcileri, eğitimle ilgili STK’lar, öğretmenler, idareciler, öğrenciler, o yıl liseye geçiş sürecine dahil olmuş çocuklar, onların velileri inanılmaz geniş bir yelpazeyle 200’ün üzerinde çalıştay yaptık, bir problemimiz var. Türkiye’de eğitim sistemiyle ilgili tartışmalar maalesef sınav, kademeler arası geçiş sınavı üzerinden kurgulanıyor. Sınav sistemleri belki bu değişimin içerisindeki küçük bir nüans olsa gerek. Ama maalesef Türkiye’de bu çok yoğun olarak tartışılıyor. Eğitim sistemi çok değişiyor önermesi sıralanıp içini doldurmak için ortaokullardan liseye geçişteki süreç şu kadar diye bu önermeyi delillendirmeye çalışmak aslında bana göre Türkiye’de eğitim sistematiğinin değişmesini engelleyen bir önerme gibi geliyor. Zaten çok değiştirdiniz artık değiştirmeyin demek" diye konuştu.

Başbakan'dan TEOG'un yerine gelecek sistem ile ilgili açıklama
GÜNDEM
Başbakan'dan TEOG'un yerine gelecek sistem ile ilgili açıklama

"Bugünkü tartışma da asla tesadüf değil"

Öğrencinin başarısının sınav odaklı olmaması gerektiğini dile getiren Tekin, "Sınav odaklı başarıyı sınava, sınav başarı notuna endeksleyen bu mantaliteyi terk etmek gerekir. Eğitim reformu süreci içine girecekse kademeler arası geçiş bu reform tartışmaları içinde küçücük bir parça olabilir. Tek başına ortaöğretime geçişi konuşmak doğru değil. Çocukların ortaokuldan yükseköğretime geçişte baskı var olduğu sürece, çocuk bunu 8. sınıfta hissetmese bile 9’uncu sınıfta bu baskıyı hissetmeye başlayacaktır. Bugünkü tartışma da asla tesadüf değil, Cumhurbaşkanımız aynı konuşma içerisinde aynı hafta içerisinde hem temel eğitimden ortaöğretime geçiş hem de ortaöğretimden yükseköğretime geçişle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Bu aslında Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün çalışmalarının kamuoyuyla paylaşılması anlamına geldi. Bu konuda zaten yürüyen çalışmalar vardı, biz biraz daha hızlandırmış olacağız çalışmalarımızı" şeklinde konuştu.

"İthal çözümler yerine kendi eğitim sistemimizi tasarlamalıyız"

Eğitim sistemine ithal çözümler getirmenin doğru olmayacağını düşündüğünü söyleyen İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, "Karar vericilere destek olmalıyız. Halkımızı, gençliği, velileri bu konuda aydınlatmalıyız ve Türkiye’deki arayışları uluslararası verilerle desteklemeliyiz. Hakikaten gerçek bir sorun var ortada, bunun çözümüne katkıda bulunmalıyız. Birtakım tercüme çözümler, ithal çözümler önermenin doğru olmadığı kanaatindeyiz. İnşallah biz kendi eğitim sistemimizi tasarlayabilirsek bunun geçiş sistemlerini de kendimiz üretirsek o zaman gerçekten büyük bir şey başarmış olacağız. Burada tabi Türkiye’de kafalar net değil" ifadelerini kullandı.

"Yetenek çözmek için okullarda 4 tane çok önemli ders var"

  • Öğrencilerin eğitim hayatının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, "Biz şimdi gündemde bu olduğu için bunu konuşuyoruz. Esas ilköğretim, temel eğitim sonra üniversiteyi birlikte değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Bizim ilköğretimimiz anaokuluyla birlikte değerlendirilmeli ve 4 yaşında başlamalı. 10 yaşına kadar çocuğun yeteneğini çözecek konumu dikkate almamız lazım. Yetenek çözmek için okullarda 4 tane çok önemli ders var. Beden eğitimi, resim, müzik ve yazı" dedi.

İki gün sürecek olan "Ortaöğretime Geçiş Sistemini Değerlendirme Çalıştayı"nda TEOG'un kaldırılması ve sonrasındaki gelişmelerin yanı sıra eğitim kurumlarının müfredatlarına dair görüş alışverişleri, ortaöğretime geçiş sistemine yönelik değerlendirmeler yapılacak. Çalıştay sonrasında ise yapılan değerlendirmelerden oluşan sonuç bildirisi yayınlanacak.

TEOG kaldırıldı: İşte Türkiye'nin 'TEOG' tarihi!
GÜNDEM
TEOG kaldırıldı: İşte Türkiye'nin 'TEOG' tarihi!

Erdoğan'dan TEOG açıklaması: Kaldırılması lazım
OYNAT01:19
Erdoğan'dan TEOG açıklaması: Kaldırılması lazım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATV, A Haber ortak yayınında gündemi değerlendirdi. TEOG sınavını yanlış bulduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ben TEOG olayını istemiyorum. Bunu da artık yanlış buluyorum. Bunun artık kaldırılması lazım' ifadelerini kullandı.

Fernando Muslera kalbindeki kulübü açıkladı
Spor

Fernando Muslera kalbindeki kulübü açıkladı

Galatasaray'ın Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera, İtalyan basınından La Gazetta dello Sport'a özel açıklamalarda bulundu.
Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı
Gündem

Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü sağladığı Afrin'de, teröristlerin iş makineleriyle tepelerin içine açtığı tüneller ortaya çıkarıldı. Tünellerde, Afrin'den kaçan teröristlerin kazıda kullandığı gelişmiş teknolojiye sahip özel iş makineleri bulundu.
Ali Koç'tan 'Ersun Yanal' cevabı
Spor

Ali Koç'tan 'Ersun Yanal' cevabı

Fenerbahçe'de başkan adayı Ali Koç, konuşmasını yaptığı sırada "Takımın başına Ersun Yanal'ı getir" diyen bir kongre üyesine dikkati çeken bir cevap verdi.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.