GündemMedeniyet sofraları kuruluyor

Medeniyet sofraları kuruluyor

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES), 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Yenikapı'da 'Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali'ni gerçekleştirecek. Türk mutfak kültürünün daha iyi anlaşılabilmesi için kapsamlı bir festival organize ettiklerini söyleyen TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, "Kendi mutfak kültürümüzü tanıtmak için medeniyet sofrası kuracağız" diyor.

Fatma ÇelikYeni Şafak
FOTOĞRAF: TALHA MENTEŞ
FOTOĞRAF: TALHA MENTEŞ

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES), İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde 'Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali'ni gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yenikapı sahili etkinlik alanında 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde İstanbullular, atölyelere katılıp tadım yapabilecek. Katılımcılar gündüz ödüllü şeflerin workshoplarına katılacak, akşam da konserler eşliğinde eğlenecek. Yöresel lezzetleri ücretsiz keşfedip birçok mekanı gezebilecekler. Lezzet imparatorluğunun başkenti olarak nitelenen İstanbul'da böylesine kapsamlı bir yemek etkinliğini organize eden TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, Türk mutfağının hak ettiği değere henüz ulaşmadığını söyleyerek ekliyor: "Bu zamana kadar yapılan birçok festivalin Türk mutfağına hizmet ettiğini düşünmüyorum. Biz, Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali ile kendi mutfak kültürümüzü ve medeniyetimizi tüm dünyaya tanıtacağız. Bunu da festivalin ilk günü kuracağımız medeniyet sofrası ile başlatacağız."

TÜRK MUTFAK KÜLTÜRÜ OSMANLI'DAN İBARET DEĞİL

Günümüzde birçok yerde 'Osmanlı Mutfağı' adı altında verilen hizmetleri yanlış bulan Bingöl, "Türk mutfağının önemini ne yazık ki ne bizim insanımız ne de dünya insanı anlamış durumda. Osmanlı, bunu zamanında çok iyi anlamış ve iyi reçeteler ortaya koyarak Türk mutfağına katkı sağlamış. Türk mutfağı binlerce yıllık bir medeniyet ve içerisinde farklı kategoriler yer alıyor. Osmanlı mutfağı da bizim mutfak kültürümüzün sadece bir bölümü. Keza saray mutfağı ve halk mutfağı da öyle. Türk mutfak kültürünü sadece Osmanlı'dan kalma sanmak da büyük bir haksızlık olur. Türk mutfak kültürü içerisinde yer alan bir ürün dünya mutfağına yüzlerce lezzet kazandırmış. Öneminin daha iyi anlaşılabilmesi için de herkese bunu bir festival ile göstermek gerekiyor" şeklinde konuşuyor.

  • GİDEREK YOZLAŞIYOR
  • Türk mutfağında olmayan birçok unsurun ön plana çıkarıldığını belirten Bingöl sözlerine şöyle devam ediyor: "Mesela bizim kültürümüze ait olmayan alkollü yiyecekler sanki Türk mutfağında her zaman varmış gibi sunuluyor. Günümüzde bir problem olarak görünmese de çatalın solda değil sağda olması gerekiyor. Bizim kültürümüzde çatal sağdadır. Bunun gibi küçük gözüken şeyler yozlaşarak Türk mutfağının farklılaşmasına sebep oluyor. Türk mutfağı ile ilgili yapılan festivallerde bu tarz yanlışlar dile getirilmeli. Biz de festivalde Lezzet Akademisi adı altında ünlü şefler ve akademisyenlere söyleşi yaptıracağız. Bu festivalin diğerlerinden bir farkı olacak. Kendi mutfak kültürümüzü ve medeniyetimizi tüm dünyaya tanıtacağız. Bunun için yabancı konukları, uluslararası şefleri ağırlayacağız."

ONUR KONUĞU RUSYA OLACAK

Yemeğin başlı başına bir medeniyet olduğunu söyleyen Bingöl, "Festivalin ilk günü bir medeniyetler sofrası kuracağız. Topkapı Sarayı'nın bahçesinde İstanbul'da bulunan din mensuplarının temsilcileri ve birçok ülke konsolosunu aynı sofrada toplayıp Osmanlı ve Selçuklu'nun nadide yemeklerini sunacağız. Bu sofra etrafında kim olursak olalım barış içinde kardeşçe yemek yiyebileceğimizin mesajını vereceğiz. Ayrıca bir de dünya mutfağından bir ülke baş konuğumuz olacak.

İlk yılın onur konuğu Rusya olacak. Türk mutfak kültürü yanında kısmen Rusya mutfağından da lezzetlerde göreceğiz" diyor.

Lezzetin enleri ödüllendirelecek

TÜRES'in 'Türkiye Lezzet Ödülleri' adı altında 24 farklı kategoride internette başlattığı oylama sonucu kazanan en iyi pastaneden tutun da en iyi şef, en iyi yemek programı, en iyi sokak lezzeti, en iyi lezzet blogger'ına kadar birçok alanda ödüller dağıtılacak. Ömür Akkor, Mehmet Yalçınkaya, Rafet İnce, Muhsin Ertürk gibi ünlü isimlerin workshop yapacakları festivalde İngiltere'den Gigi Fedeles, Bulgaristan'dan Veselina Slavcheva, Hindistan'dan Harishchandra Padmadatt Pathak ve daha birçok yabancı şef de festivalde olacak.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...