Gündem Mersinin kalbi Akdeniz dönüşümden geçiyor

Mersin’in kalbi Akdeniz dönüşümden geçiyor

Mersin’in Merkez Akdeniz İlçe Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kentsel dönüşüm projelerinden imar planlarına, spor yatırımlarından vatandaşların yaşamını kolaylaştırıp güzelleştiren hizmetlere kadar birçok projesini anlattı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Mersin’in kalbi Akdeniz dönüşümden geçiyor​
Mustafa Gültak

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; “Gönül Belediyeciliği” ilkesiyle dur durak bilmeden çalışmaya, Akdeniz’in her köşesine ulaşıp insanlara dokunmaya devam ediyor. Başkan Gültak; “Mersin’in değişmesi için başta kentin adeta kalbi olan Akdeniz ilçesi başta olmak üzere tüm ilçelerimizin dönüşmesi gerekiyor. Bunun için de kentsel dönüşüm projeleri acilen hayata geçmelidir. Bu değişim için de Mersin dinamiklerinin desteği çok büyük önem taşıyor. Çünkü değişim ve dönüşüme tüm Mersin’in acil ihtiyacı var. Eğer modern, sağlıklı ve düzenli bir şehir istiyorsak; Türk, Kürt, Arap, Yörük, Roman, hiçbir ayırım yapmadan ve tüm kardeşlerimizin ikna olacakları, asla mağdur edilmeyecekleri ortak noktada buluşup, şehrimizi hep birlikte değiştirip dönüştürelim” diye konuştu.

MUSTAFA GÜLTAK
MUSTAFA GÜLTAK

ÇAY MAHALLESİ YERİNDE DÖNÜŞÜYOR

  • Ankara nezdindeki girişimleriyle, Mersin’de ilk kez hayata geçen Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi veren Başkan Gültak; “Çay Mahallesi’nde, 142 dönüm TOKİ rezerv alanında yerinde dönüşüm projesinin başlamasını sağladık. İlk etabı, 20 blok 415 daireden oluşuyor. Blokların altında 36 adet dükkân yer alıyor, ayrıca 8 dükkândan oluşan bir iş merkezi de bulunuyor. İçinde okulu, camisi, 14 dönüm park alanı, yeşil alan, doğalgazı, otoparkları ve bodrumları gibi birçok sosyal donatıdan oluşan bir alanı Akdeniz ve Mersin’e kazandırmış olduk. Proje, pandemiye rağmen tamamlanıyor” dedi.

ÖNCELİK MAHALLE SAKİNLERİNİN

Başkan Gültak; bitmek üzere olan konutların hak sahiplerine teslim edilmesinden sonra, yan tarafta yer alan büyüme alanında da yaklaşık 300 adet konut yapılmasının planlandığını belirtti. Başkan Gültak şöyle konuştu: “Bu projenin en önemli özelliği konutların, sadece hak sahibi olan Çay Mahallesi sakinlerine tahsis edilecek olmasıdır. Bölgede bin 200 hak sahibi görünüyor. Vatandaşlarımızla görüşmeler yakında başlayacak. TOKİ projelerine ilk kez eklediğimiz şartname ile mahallede en az 5 yıldır ikamet ettiğini ispat eden kiracı da konutlardan faydalanabilecek.”

‘DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM DEVAM EDECEK’

  • Çarpık yapılaşmanın reçetesinin kentsel dönüşüm projelerinden geçtiğinin altını çizen Başkan Mustafa Gültak; Mersin kent merkezinde yer alan Barış, Bahçe ve Turgut Reis Mahallelerinde de kentsel dönüşüm projelerinin yakında başlayacağını ifade etti. Başkan Gültak; Barış Mahallesi’nde vatandaşların yüzde 80’i ile anlaşma sağlandığını, tapu devir işlemlerinin de başladığını belirterek, “TOKİ, Barış Mahallesi’nde başlayacak proje için 30 Temmuz için ihale tarihi aldı. Böylece kısa sürede buraya da ilk kazma vurulacak ve mahallemizde kentsel dönüşüm başlamış olacak” ifadelerini kullandı.

‘TÜM MERSİN’İN İHTİYACI VAR’

Başkan Gültak, Akdeniz’in; çarpık yapılaşmadan kaynaklı imar sıkıntılarının da en yoğun yaşandığı ilçe olduğunu da kaydederek şöyle dedi; “Yerel seçimlerin hemen ardından, Akdeniz’de köklü değişimler yapmak, ilçemizi yeni baştan inşa etmek için kollarımızı sıvadık. Bunun meyvelerini de toplamaya başladık. Zira ömrünü tamamlamış yapılar, deprem açısından da ciddi riskler taşımaktadır. Proje sayesinde vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşayabilecekleri yeni yaşam alanları yükselecek. Akdeniz’i dönüştüren mücadelemizde kıymetli desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ile Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, ayrıca TOKİ yetkililerine, Akdeniz sakinleri adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”

‘AKDENİZ BUGÜN ÇOK DAHA MUTLU’

  • Akdeniz’i; hizmet, proje ve yatırımlarımız ile değiştirecek ve geleceğe hazırlayacağız. Göreve gelir gelmez ilk işimiz, iç huzuru ve barışı sağlamak için mücadele vermek oldu. Gidilmedik mahalle, girilmedik sokak bırakmadık. İyi gününde de zor gününde de insanımızın yanındayız. Vatandaşımızın sevinciyle sevindik, derdiyle dertlendik. Yakın geçmişte terör olayları, sokak eylemleri ve uyuşturucu ile anılan Akdeniz, bugün çok daha huzurlu. Akdenizliler bugün çok daha mutlu ve barış içinde bir yaşam sürdürüyor” dedi.

Açıklamasında, kentsel dönüşüm projelerinin Mersin kent geneli için taşıdığı öneme dikkat çeken Başkan Mustafa Gültak, sadece merkezi idare ve Akdeniz Belediyesi’nin değil, Büyükşehir ve diğer ilçe belediyeleri ile birlikte tüm kent dinamiklerinin, taşın altına elini koyması gerektiğini vurguladı. Değişim ve dönüşüme destek çağrısında bulunan Başkan Gültak; “Kentsel dönüşüme sadece Akdeniz’in değil tüm Mersin ve merkez ilçelerimizin de ihtiyacı var. Mersin’in değişmesi, büyüyüp gelişmesi Akdeniz’den geçiyor. Çünkü Akdeniz, Mersin’in adeta kalbidir. Fakat kalp sağlıklı olmazsa, diğer organlar da iflas eder. Bu bağlamda; ticaretin, ekonominin ve paranın döndüğü, gündüz nüfus yoğunluğunun merkez nüfusa eşit olduğu Akdeniz değişmeden, Mersin düzelmez” ifadelerini kullandı.

Gültak: Mersin’imizin kaybedecek vakti yok

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin’in 1/5 binlik imar planının en kısa sürede tamamlanması gerektiğini vurguladı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5 binlik imar planlarını acilen bitirilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Gültak; “Mersin’in ve Mersinlilerin kaybedecek daha fazla vakti yok” dedi.

  • Merkez ilçe Akdeniz Belediyesi’nin en büyük sorunlarından birinin de ‘imar’ olduğunu belirten Başkan Gültak; “Kime gitseniz, ya tapusunda sıkıntı vardır, ya hisselidir, ya da 18 uygulamasından mağdur veya senet üzerine bir tapu almış. Üzerine yılların emeğiyle 2 katını dikmiş ama tapusu yoktur. Akdeniz’in imar konusunda neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Yıllarca bu konunun üzerine hiç kimse eğilmemiş; birileri, bu şehirde, devletin koymuş olduğu ve belediyelerin uyguladığı kanunları yıllarca hiçe saymış, gözlerini yummuş ve sonrasını ise maalesef hiç düşünmemiş” ifadesini kullandı.

‘İMAR PLANININ ACİLEN BİTMESİNİ BEKLİYORUZ’

Mersin’in tarım ile ilgili görüşünün de 20 yıldır gelmediğine dikkat çeken Başkan Gültak şöyle konuştu: “Fakat Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile görüşmesi sonucu yaklaşık 6 ay önce bu görüş geldi. Tabi bu görüş gelmeden, imar planları düzelmiyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi aylardır çalışıyor, umarım yakın zamanda çalışmayı bitirirler. Mahallelerimize yeşil alanlar, spor tesisleri, sosyal, kültürel tesisler kazandırmak istiyoruz. Fakat bunu yapabilmek için 5 binlik planının bitirilmesi lazım. Ardından da belediyemiz binlik planları hazırlayacak.”

  • Akdeniz Belediye Başkanı Gültak; sadece Akdeniz’in değil, Mersin’in en büyük sorununun imar sorunu olduğunda tüm yetkililer ve uzmanların hemfikir olduğuna da işaret ederek “Mahalle muhtarlarımız ve mahalle sakinlerinden tek ricamız, 5 binlik imar planlarının en kısa zamanda tamamlanması için Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni sıkıştırmalarıdır. Taziye evi sözümüz sözdür. Ama yasal olarak yapmalıyız. Çünkü yıllarca burada birçok şey kaçak yapılmış. Sonra toparlamak mümkün olmuyor” dedi.

SORUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM

“Eğer bu şehri dönüştürürsek, birçok park, otopark kazanır, yeşil alanları arttırırız. Lojistik alanlar, yeni sanayi alanları çıkarırız, limanı büyütürüz” diyen Başkan Gültak, “Ama bunun için sadece TOKİ veya Akdeniz Belediyesi’nin kısıtlı imkânları ile yapılan çalışmalar yetmez. İşte tam da bu noktada hepinizden, Büyükşehir ve Akdeniz’deki tüm Meclis üyelerimizden, kentimizin dinamiklerinden destek bekliyoruz. Bu sorun yıllarca çözülmemiş, halının altına süpürülmüş. Gelin, Akdeniz’i hep beraber dönüştürelim. Akdeniz’de yaşayan Türk, Kürt, Arap, Yörük kadınlarının böyle yaşamaları, onların kaderi değil. Onlar da kent yaşamının sunduğu her türlü konfora kavuşsun, çocuklarımızın park alanları olsun” çağrısı yaptı.

‘Akdeniz’i bir spor kenti yapacağız’

  • Göreve geldiklerinde, Akdeniz’in; spor tesisleri açısından en fakir ilçelerden biri olduğuna işaret eden Başkan Gültak; “Fakat hem Sayın Bakanlıklarımızla hem de Spor Toto Teşkilatı ile hazırladığımız proje ve anlaşmalar ile Akdeniz’de artık birçok spor tesisimiz mevcut. Akdeniz’e, 2 buçuk yılda 30 milyon TL’yi aşan yatırımlarla yeni tesisler kazandırdık, mevcut tesislerimizi tamamen yeniledik. Sporu, sanatı ve kültürü önemsiyoruz. Akdeniz, geçmişte terör ve uyuşturucu ile anılan bir ilçe idi. Bugün ise bir yandan spor, bir yandan kültürel-sanatsal faaliyetlerle Akdeniz’de artık barış, kardeşlik ve sevgi var. Akdeniz’de spor tesisi olmayan, spor ile buluşmayan hiçbir mahalle bırakmayacağız” dedi.

YILMAZ GÜNEY PARKI YENİLENİYOR

Başkan Mustafa Gültak; Şevket Sümer Mahallesi’nde bulunan ve geçmişte atıl bırakılan Yılmaz Güney Parkı’nı da yenileyip vatandaşların hizmetine sunacaklarını belirtti. Başkan Gültak; “Bu parkımızın içinde yarı olimpik yüzme havuzu ve 3 katlı gençlik merkezi yer alacak. Ayrıca insanlarımız cüzi bir ücretle düğünlerini yapabilecekler. Yine Dağcılık Federasyonu onaylı tırmanma duvarı ile birlikte günde yaklaşık 2 bin insanımıza hizmet verecek bir aşevi de burada yer alacak” şeklinde açıklama yaptı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.