Gündem Myanmardaki Müslümanlar 50 yıldır acı çekiyorlar

​Myanmar'daki Müslümanlar 50 yıldır acı çekiyorlar

Myanmar'daki Müslümanlar 50 yıldır acı çekiyorlar

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, İİT Rohingya Bakanlar Komitesi Toplantısı’nda, Myanmar’daki Müslümanların 50 yılı aşkın süredir acı çektiklerine işaret etti. Kıran, “Rohingya krizi, modern çağın en ağır trajedilerinden biridir. BM’nin oluşturduğu Bağımsız Soruşturma Komisyonu, Myanmar’da yaşananlarda ‘soykırım niyeti’ olduğunu kayda geçirmiştir” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Rohingya Bakanlar Komitesi Toplantısı”nda konuştu. Myanmar’daki Müslümanların 50 yılı aşkın süredir acı çektiklerine işaret eden Kıran, “Rohingya krizi, modern çağın en ağır trajedilerinden biridir. BM’nin oluşturduğu Bağımsız Soruşturma Komisyonu, Myanmar’da yaşananlarda ‘soykırım niyeti’ olduğunu kayda geçirmiştir” ifadelerini kullandı. Myanmar’daki şartların Arakanlı Müslümanların (Rohingya) ülkelerine dönmeleri için hala uygun olmadığını belirten Kıran, uluslararası toplumun siyasi çözüme yönelik çabalarını hızlandırması gerektiğini vurguladı.

Yavuz Selim Kıran

ANAYURTLARINA DÖNMELERİNİ İSTİYORUZ

Kıran, Türkiye’nin Arakanlı Müslümanların davasını uluslararası toplumun gündeminde önde tutmak için her türlü çabayı gösterdiğine dikkati çekerek şunları kaydetti: “Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıkça ifade ettiği üzere; Rohingya Müslümanlarını asla yalnız bırakmayacağız. Rohingya mültecilerinin rızaya dayalı, güvenli, insanlık onuruna yakışır, sürdürülebilir şekilde yurtlarına dönmelerine öncelik vermeliyiz. Rohingya mültecilerinin anayurtlarına dönmelerini istiyoruz. Eğer bu mümkün değilse, en azından kendi seçtikleri bir yere dönmeliler. Bu Bakanlar Komitesi doğru yöne atılan bir adımdır.”

Arakanlı Muhammed: Annemi gözümün önünde öldürdüler
OYNAT 01:41
Arakanlı Muhammed: Annemi gözümün önünde öldürdüler
Sırf Müslüman diye bir çocuğa bu zulmü reva gören Myanmar yönetimi ne zaman hesap verecek? Arakanlı Muhammed Cemil, 12 yaşında. Annesi, iki ablası ve abisi gözlerinin önünde öldürülmüş. O sırada yerde yatan Muhammed, Myanmar ordusunun elinden şans eseri kurtulduğunu söylüyor. Yeni Şafak, Arakanlıların kaldığı Cox's Bazar kampını ziyaret etti.


TÜRKİYE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Nihai hedeflerinin, “siyasi çözümün sağlanması ve mültecilerin dönüşlerinin güvence altına alınması” olduğunu aktaran Kıran, şunları kaydetti: “Myanmar’daki Müslümanların ve diğer ülkelerdeki mültecilerin durumlarını görmezden gelemeyiz” Komite adına dava dosyasını Aralık 2019’da mahkemeye sunan Gambiya’ya teşekkür eden Kıran, mahkemenin Myanmar’ı Soykırım Sözleşmesi’ne uygun şekilde karşı önlemler almak ve kati delillerin muhafazasını sağlamak konusunda uyardığını söyledi. Kıran, davanın 7 yıl sürmesinin beklendiğini ve toplam maliyetin milyonlarca dolar tutacağını kaydetti. Bakan Yardımcısı Kıran, “Hepimizin toplanan fona olan katkılarımızı artırmamız gerekmektedir. Türkiye hâlihazırda bir ön katkıda bulunmuştur. Desteğimizi artırmayı planlıyoruz” dedi.

Myanmar’da soykırım itirafı: Müslümanların hepsini öldürüp toplu mezarlara gömdük, 20 köyü haritadan sildik
DÜNYA
Myanmar’da soykırım itirafı: Müslümanların hepsini öldürüp toplu mezarlara gömdük, 20 köyü haritadan sildik
Abone Ol Google News
HDP'li vekil Kemal Bülbül'e silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası
Gündem

HDP'li vekil Kemal Bülbül'e silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası

HDP Antalya vekili Kemal Bülbül, Diyarbakır'da yargılandığı davada "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza alan Bülbül'ün kararının bir suretinin TBMM Genel Sekreterliğine ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmesi kararlaştırıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrıda bulunduğu 'varlık barışı'nda sıfır vergi fırsatı
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrıda bulunduğu 'varlık barışı'nda sıfır vergi fırsatı

Yeni varlık barışı uygulamasında öncekilerden farklı olarak varlıklarını yurt dışından getirenlerin, bunlar nedeniyle herhangi bir vergi ödemesi gerekmeyecek. Söz konusu varlıkların Türkiye'ye getirilebilmesi için vergi mükellefi veya Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunmuyor. Bildirimde bulunan mükellefler varlıklarıyla yatırım yapabilecekleri gibi bunları sermaye olarak da kullanabilecek. Uygulamadan yararlanılması için yurt dışında bulunan varlıkların 30 Haziran 2021'e kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildirilmesi ve bu varlıkların bildirim tarihinden itibaren 3 ay içinde ülkeye getirilmesi gerekiyor.
Yenileme oranı yüzde 100’ün üzerindeki tek banka Vakıfbank oldu
Ekonomi

Yenileme oranı yüzde 100’ün üzerindeki tek banka Vakıfbank oldu

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, rakip bankalar arasında yenileme oranını yüzde 100 seviyesinin üzerinde gerçekleştiren tek banka olduklarını belirterek, “Yenileme oranı yüzde 100’ün üzerindeki tek bankayız. Böylelikle toplam sendikasyon kredi bakiyemiz 1,7 milyar dolar seviyesine ulaştı.” ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.