Gündem Niğdeye modern su kontrol sistemi

Niğde’ye modern su kontrol sistemi

Niğde’de, içme suyunu 65 saha cihazı ile şebekenin her noktasında kontrol eden SCADA sistemi faaliyete geçti. Proje ile şehir elektrikten de 16 milyon TL’yi aşan tasarruf sağlayacak.

Abone Ol Google News
Ali Kürşat Büyükada Yeni Şafak
Niğde’ye modern su kontrol sistemi
SCADA sistemi Niğde’de kullanılmaya başlandı.

DuSolid Electron şirketince geliştirilen SCADA sistemi Niğde’de kullanılmaya başlandı. Sistem 55 derin kuyu, 9 depo ve 1 terfi istasyonu noktası olmak üzere toplam 65 saha cihazı ile anlık olarak haberleşerek Niğde’nin suyunu her noktada kontrol ediyor.

SU KALİTESİ 12 AY SABİT

Tasarruf kar paylaşım metodu ile Türkiye’de bir ilk olan Uzaktan Yönetim ve Kontrol Sistemi ile tesislerdeki her detay tek merkezden gözlemleniyor ve müdahale ediliyor. Su kaçakları ve şebeke arızalarının tespitini anında yapabilen sistem kabiliyetleri dolayısıyla suyun kalitesinin yılın 12 ayı stabil düzeyde tutuyor.

ELEKTRİK TASARRUF DA SAĞLIYOR

Yüzde 100 yerli ve milli sistemle birlikte önlenecek su kayıpları, su pompalarının otomasyonu, mekanik ve hidrolik düzenlemeler sayesinde kazanılan elektrik tasarrufu yılda 16,6 milyon TL’yi bulacak. Sistemle kuyulardan çıkarılan, depolara ulaşan ve evlere iletilen su arasındaki farklar anlık olarak takip edilerek kayıpların ve kaçakların tespiti de yapılabiliyor. Sistem her bir nokta için 400 farklı parametreyi birleştirerek çalışıyor.

Minimum karbon ayak izi

qToplamda 2 milyon dolarlık bir yatırım olan SCADA sistemi ile kuyular ve depolardaki yenilenmeler sayesinde 2 bin 583 ton karbon salınımı önleniyor. Yapılan iyileştirmeler ile elektrik üretimi noktasında önlenen karbon salınımı boyutu, yaklaşık olarak 1 milyon ton dizel yakıtın doğaya bıraktığı karbon ayak izi ile aynı miktarda.

Mustafa Çakmak
Mustafa Çakmak

Suyun 4’te 3’ü heba oluyordu

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Sistem kurulmadan önce kuyularımızdan çıkan suların 4’te 3’ü evlerimize ulaşmadan kayıplar yüzünden heba oluyordu. Depo su seviyelerini, kuyulardan çıkarılan su miktarını ve uzaktan kumanda ile işlemlerin gerçekleşmesini yapamıyorduk.

Emrah Özdemir
Emrah Özdemir

Bu sayede her gün kontrol edilmesi gereken 65 noktaya ekipler gitmeden tüm işlemleri otomasyon sistemi üzerinden kontrol edebiliyor” dedi. Solid Electron Genel Müdürü Mustafa Çakmak da “Hayatın en önemli kaynağı olan içme sularının bugünü ve yarınını izleyerek gelecek nesillere daha yaşanabilir şehirler bırakacağız” ifadelerini kullandı.

Niğde Belediyesi'nden su faturalarında kdv indirimi
GÜNDEM
Niğde Belediyesi'nden su faturalarında kdv indirimi


TTZA Kobra ve Ejder Yalçın performanslarıyla göz kamaştırdı
Ekonomi

TTZA Kobra ve Ejder Yalçın performanslarıyla göz kamaştırdı

Bilecik'in Söğüt ilçesinde 94 personele TTZA Kobra ve Ejder Yalçın aracı sürücü eğitimi kursu verildi. Dosta güven düşmana korku salan TTZA Kobra ve Ejder Yalçın araçları performanslarıyla göz doldurdu.
Uluslararası Af Örgütü Kanada: Çin destekli siber saldırıya uğradık
Dünya

Uluslararası Af Örgütü Kanada: Çin destekli siber saldırıya uğradık

Uluslararası Af Örgütü'nün Kanada şubesinden yapılan açıklamada, siber saldırıların ilkinin 5 Ekim'de tespit edildiği belirtildi. Adli soruşturmacıların ve siber güvenlik uzmanlarının olayı araştırmaya başladığı ifade edilen açıklamada, siber saldırı nedeniyle kurumun faaliyetlerinin yaklaşık 3 haftadır sekteye uğradığı vurgulandı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Genel Sekreter Ketty Nivyabandi, sistemlerindeki aramalara bakıldığında bu saldırının özellikle sadece Çin ve Hong Kong ile bağlantılı olduğunu ve önde gelen birkaç Çinli aktivisti de hedef aldığını belirtti.
Bakan Akar: Türkiye ve Azerbaycan'a tehdit nereden gelirse tek yumruk oluruz
Gündem

Bakan Akar: Türkiye ve Azerbaycan'a tehdit nereden gelirse tek yumruk oluruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile iki ordu komuta kademesi ‘Kardeş Yumruğu’ Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı’nın ‘Seçkin Gözlemci Günü’nde’ takip etti. Açıklamalarda bulunan Bakan Akar, Türkiye ve Azerbaycan’a yönelik tehdit veya provokasyonun, nereden ve kimden gelirse gelsin her iki ülkeye yönelik olduğunu kabul edeceklerini belirterek, "Dostumuzu birlikte dost görür, düşmanımızı da yine birlikte düşman biliriz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.