Gündem Nişantaşında parkta oturan başörtülü kadınlara Burada sizin gibileri istemiyoruz tacizi ve yumruklu saldırı

Nişantaşı’nda parkta oturan başörtülü kadınlara “Burada sizin gibileri istemiyoruz” tacizi ve yumruklu saldırı

Nişantaşı'nda bir parkta oturan akademisyen Neşe Nur Akkaya ve kız arkadaşına başörtülü oldukları için "Burada sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere. Gaziosmanpaşa’ya gidin" şeklinde nefret söylemlerinde bulunan Eray Ç. daha sonra yumruklu saldırıda bulundu. Genç kadın darp raporu alarak şikayetçi olurken, gözaltına alınan ve ifadesinde saldırıyı itiraf eden Eray Ç. serbest bırakıldı. Duruma sosyal medyadan isyan eden Neşe Nur Akkaya'nın kardeşi, "Bu şahıs elini kolunu sallayarak gezecek mi?" diyerek Eray Ç'nin tutuklanması için çağrıda bulundu.

Abone Ol Google News
Seren Som Yeni Şafak
Nişantaşı’nda parkta oturan başörtülü kadınlara “Burada sizin gibileri istemiyoruz” tacizi ve yumruklu saldırı
Neşe Nur Akkaya ve Eray Ç.

Alçak saldırı, dün Nişantaşı'ndaki Mıstık Parkı'nda yaşandı. İddiaya göre, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) öğretim görevlisi olan Neşe Nur Akkaya ve kız arkadaşı parkta oturup sohbet ederken, yine parkta arkadaşlarıyla oturan Eray Ç. isimli şahsın önce bakışları daha sonra ise 'başörtüleri nedeniyle' hakaret dolu sözlü tacizine maruz kaldı. Genç kızlar önce şahsa cevap vermedi ancak Eray Ç. tacizini uzaktan sürdürmekle yetinmedi.

"GAZİOSMANPAŞA'YA GİDİN"

Arkadaşlarının yanından kalkarak genç kızların yanına gelen Eray Ç. burada genç kızlara bağırmaya başladı.

Eray Ç.,"Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa'ya gidip oturun" diyerek nefret söylemlerinde bulundu.

Neye uğradığını şaşıran genç kızlar, şahsa kibarca cevap vermekle yetindi. Neşe Nur Akkaya, "Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin" diyerek tepkisini dile getirdi.

ARD ARDA YUMRUK ATTI

Ancak Eray Ç. daha da öfkelendi. Sözlü saldırılarını fiziksel boyuta taşıdı ve bir anda elindeki termos bardakla Neşe Nur Akkaya'ya vurmaya başladı. Talihsiz genç kız aldığı ard arda yumruk darbeleri nedeniyle yere yığıldı ve baygınlık geçirdi. Duruma Akkaya'nın diğer arkadaşı da müdahale etmek istese de darbelerden o da nasibini aldı.

Neşe Nur Akkaya'nın yüzünde birden çok şişlik ve morartı oluştuğu, bir gözünün şişlikten dolayı kapandığı öğrenildi.

Beşiktaş'ta başörtülü kadına saldırı davasında karar: 2 bin lira para cezası kesildi
GÜNDEM
Beşiktaş'ta başörtülü kadına saldırı davasında karar: 2 bin lira para cezası kesildi

DARP RAPORU ALDI

Gözü dönmüş adamın saldırısına parktaki diğer vatandaşlar müdahale etti. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine hemen polis ekipleri sevk edildi. Hastaneye kaldırılan Neşe Nur Akkaya darp raporu alarak şahıstan şikayetçi oldu.

Akademisyen olan mağdure Neşe Nur Akkaya'nın bir hafta işe gidemeyeceği öğrenildi.

İFADESİNDE İTİRAF ETTİ

Olay yerinde gözaltına alınarak emniyete götürülen Eray Ç. ifadesinde Neşe Nur Akkaya'ya saldırdığını inkar etmedi. Hatta nefret söylerimde bulunduğunu da açıkça itiraf etti. Saldırganın arkadaşları ve olay yerindeki diğer görgü tanıkları da yumruklu saldırıya şahit olduklarını ifadelerinde beyan etti. Ancak Eray Ç. ifadesi alındıktan ve emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra serbest bırakıldı.

Eray Ç.

"BU FAŞİST TUTUKLANSIN!"

Alçak saldırıyı Neşe Nur Akkaya'nın kardeşi Akif Akkaya sosyal medya hesabı Twitter'dan duyurdu. "Olaydan kısaca bahsedeceğim" diyerek ablasının başına gelen alçak saldırıyı anlattı. Akif Akkaya "Bu şahıs elini kolunu sallayarak gezecek mi?" diyerek saldırganın serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Akkaya, "Sadece başörtülü olduğu için ablama ve arkadaşına saldıran bu faşist düşünceli şahıs tutuklansın" diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

CHP’den başörtülü kadına saldırı
SEÇİM
CHP’den başörtülü kadına saldırı

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Kısa sürede hızla yayılan saldırı haberi sosyal medyada infial yarattı. Yüzlerce kişi #ErayÇakınTutuklansın ve #SaldırganErayÇakın hastagleri altında faşist saldırıya tepki gösterdi.

TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun,"28 Şubat bitmedi. Sadece politik araçlarından mahrum kaldı. Zihniyet yerinde duruyor. Balçıklaşmış bir nefretle toplumu okumaya devam ediyor. Tutsak ettiği ruhları ise birer mankurta dönüştürüyor."


AK Parti MKYK Üyesi Eyüp Gökhan Özekin,"Bir akademisyen Nişantaşı'nda başörtülü olduğu için darp ediliyor. Saldırgan da, arkadaşları da, şahitler de olan biteni kabul ediyor. İdeolojik şiddet tam tersi faillerce yapılsaydı Türkiye'nin tek gündemiydi."

BİR TEPKİ DE GAZİOSMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANINDAN

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da Twitter'dan paylaştığı mesajında "Biz Gaziosmanpaşa'da yaşayan kadınların kıyafet ve yaşam şekillerine titizlikle saygı duyuyoruz. Bir kadına başörtülü olduğu için veya başka bir sebepten ötürü sözlü ve fiziksel şiddet uygulanması kabul edilemez" diyerek sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

İLK SALDIRISI DEĞİL!

Sosyal medyada tepkiler ardı ardına devam ederken bir başka kullanıcı da Eray Ç. isimli şahsın bir başka kadına daha saldırıda bulunduğunu öne sürdü. 'Kemal' isimli kullanıcı Eray Ç'nin daha önce yine Nişantaşı'nda ağabeyinin başörtülü nişanlısına saldırdığını iddia etti.

Kullanıcının tweeti'nde şu ifadeler yer aldı: "Bu kişi abimin nişanlısına İstanbul'un göbeğinde, Nişantaşı'nda, "Bu mahalleden defol" diyerek sert bir cisimle arkadan saldırıp defalarca vurdu. Gözü dönmüş neo-nazilerden pek farkı yok. Büyük ihtimalle cezasız kalacak."

İstanbul Karaköy'de başörtülü kadına saldıran provokatör tutuklandı
GÜNDEM
İstanbul Karaköy'de başörtülü kadına saldıran provokatör tutuklandı

Alkollü şahıstan başörtülü kadına çirkin saldırı: Başörtüsü bana batıyor, bunları görmek istemiyorum
FOTOĞRAF 5
Title
İstanbul’da yaşayan ancak akraba ziyareti için Edirne’ye gelen 24 yaşındaki Gülsüm Ş., gittiği market alışverişinden dönerken aynı binada bulunan Raşit Özdemir’in sözlü saldırısına uğradı. Evinin balkonunda bir yandan rakı içtiği bir diğer yandan da genç kadına küfürler savurduğu iddia edilen Özdemir hakkında genç kadın ve Edirne’de bulunan akrabaları Edirne Cumhuriyet Polis Merkezi Amirliğine giderek suç duyurusunda bulundu.
Title
Ablasının yanına 1 haftalığına ziyarete geldiğini dile getiren Gülsüm Ş., Markete ekmek almaya gitmiştim. Dönüşümde balkondan birisinin bir şeyler söylediğini fark ettim ancak üzerime alınmadım. Daha sonra tekrar edince 'buyurun beyefendi, bana mı söylüyorsunuz' dedim. O da 'evet size söylüyorum' diyerek tüm başörtülüler üzerine bela okudu.
Title
Olay sonrası Raşit Ö. hakkında şikayetçi olduklarını ifade eden Gülsüm Ş., Sonrasında gittik ve tüm türbanlı kardeşlerim adına kendisinden şikayetçi olduk, peşini de bırakmayacağız. Daha önce de Edirne'ye geliyordum ve herkes çok saygılıydı, ilk defa böyle bir şey yaşadım. Bu gerçekten çok üzücü bir olay. Sadece şahsım adına da değil. Birçok kapalı kardeşim adına da böyle bir yaşayınca insan üzerinde sorumluluk hissediyor. Çünkü birçok kişinin günahı alınmış oluyor ve dokunuyor insana. Yani gerçekten çok üzücü bir durum. Ama kardeşlerime tavsiyemdir, herkes bu durumlarda hakkını arasın. Çünkü bu şekilde kimse bizi bastıramaz, herkesin herkese saygısı olmak zorunda diye konuştu.
Title
Gülsüm Ş.'nin avukatı Tarık Hatipler de yaşanan olayın çok üzücü olduğunu dile getirdi. Hatipler, Böyle şeyler yaşamak bizi çok fazla üzen bir hadise haline geldi. Beyefendi balkonda içkisini içerken, 'siz benim özgürlüğümü kısıtlayamazsınız' diyerek veryansın ve hakaret ifadeleri kullanıyor. Gereken hukuki süreç sürüyor. Beyefendinin ifadesini aldılar, gözaltında kaldı. Suçun unsuru bakımından tutuklanacak bir durum olmadığının farkındayız. Fakat, soruşturma devam ediyor. Önümüzdeki günlerde gerekli işlemler yapılacak diye tahmin ediyoruz. Adaletin sağlanacağına inanıyoruz şeklinde konuştu.
Title
Alkollü şahıstan başörtülü kadına çirkin saldırı
Alkollü şahıstan başörtülü kadına çirkin saldırı: Başörtüsü bana batıyor, bunları görmek istemiyorum
İstanbul'dan akraba ziyaretine Edirne'ye gelen Gülsüm Ş. (24), iddiaya göre market alışverişi dönüşü aynı sitede oturan Raşit Ö., "Bunları görmek istemiyorum, başörtüsü bana batıyor" diyerek sözlü saldırıda bulundu. Gülsüm Ş. olay sonrası Raşit Ö.'den şikayetçi oldu.

Başörtülü kadına çirkin saldırı
OYNAT 00:22
Başörtülü kadına çirkin saldırı
Kamu kurumunda sıra beklerken başörtülü kadına,''sen İran'a, burası Türkiye burada Atatürk kanunları var, kamu içinde başörtüyle dolaşamazsın, git evinde dolaş'' diyerek hakaret etti.

Başörtülü kadına İstanbul'un göbeğinde çirkin saldırı
OYNAT 01:49
Başörtülü kadına İstanbul'un göbeğinde çirkin saldırı
Beşiktaş'ta bir okulda öğretmenlik yapan genç kadının kaldırımda yürürken bir başka kadının yumruklu saldırısına uğradığı olayın görüntüleri ortaya çıktı. Olayın ardından genç kadın, polis merkezine giderek şikayette bulundu. Polis ekipleri, saldırgan kadını yakalamak için çalışma başlattı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.