Gündem Okul alışverişinde bunlara dikkat

Okul alışverişinde bunlara dikkat

Velilerinin okul alışverişlerinde dikkatli olması gerektiğini Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, ailelerin okul alışverişinde çocukların sağlığını riske atacak kalitesiz ürünlerden kaçınması gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi AA
Öğrencilerin sadece kırtasiye değil, kıyafet ihtiyaçlarının da bu dönemde arttığını söyleyen Aydın Ağaoğlu "Veliler, kırtasiye ve okul kıyafetlerinde kaliteyi araştırsınlar, satın alacakları ürünün üzerindeki üretim menşesine dikkat ederek Uzak Doğu'dan gelen kalitesiz ürünlerden uzak dursunlar. Buralardan gelen zararlı ürünlerin piyasada olduğu tespit edildi" dedi.

Ailelerin okul alışverişine çıktığında çocuklarına tasarrufu öğretmesi gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Veliler, kalitesiz ürünleri çocuklarına giydirmemek ve kullandırmamak için dikkatli davransınlar. Özellikle kokulu, renkli ürünlerden uzak dursunlar. Bu ürünlerde ucuz, koku ve renk verici maddeler kullanılıyor. Şüpheye düştükleri takdirde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı birimlerine o işletmeyi şikayet etsinler. Kalitesiz ürün almanın ayrıca çocuklara da kötü örnek olduğu unutulmamalıdır."

"Sağlığı tehdit ediyor"

Ağaoğlu, beslenme çantalarından kalem kutularına, ayakkabılardan çeşitli oyuncaklara kadar bütün okul malzemelerinin çocukların sağlığını tehdit edebildiğine dikkati çekerek "Yapılan araştırmalarda kalitesiz ürünlerde böbrek, karaciğer ve safra kesesi gibi iç organlara zarar veren maddeler tespit edilmiş, hatta kırtasiye ürünlerinde ve giysilerde bulunan bazı maddelerin kısırlığa da sebep olduğu saptanmıştır" diye konuştu.

Alışveriş sırasında çocukların her isteğinin alınmamasının önemine değinen Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Zararlı kimyasallarla üretilmiş kırtasiye ürünlerinin piyasada olduğuna yönelik duyumlarımız var. Alınacak ürünlerde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin bulunmasına veya ürünlerin AB tarafından güvenlik göstergesi kabul edilmiş normlara uygun olmasına dikkat edilmeli. Bu anlamda şüpheye düşen veliler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı temsilciliklerine başvurmalı, incelettikleri ürünlerin toplatılmalarını sağlayabilirler. Alınan kalitesiz bir kalemi çocuğun yazı yazarken kullanması, okula yeni başlayan öğrencilerin bunları ağızlarına sokmaları gelecekte ciddi hasarlar ortaya çıkarabiliyor."

Abone Ol Google News
Namaz nasıl kılınır?
Hayat

Namaz nasıl kılınır?

Namaz nasıl kılınır? İslam’ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Namaza yeni başlayanlar için namaz nasıl kılınır? sorusu merak ediliyor. Haberimizde namazın kılınış tarifini ve sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı namazının kaç rekat olduğunu bulabilirsiniz.

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır?
Hayat

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır?

Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından birisidir. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. İslamiyette cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Kur'anı Kerim'de, "Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. (Cum'a, 62/9) buyruluyor. Peki cuma namazı kaç rekattır, kaçı sünnet kaçı farzdır? Cuma namazı nasıl kılınır?

Fatih'in tablosu kargoyla gelecek: İBB 6.5 milyon TL'ye satın almıştı
Hayat

Fatih'in tablosu kargoyla gelecek: İBB 6.5 milyon TL'ye satın almıştı

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan eser haziranda İngiltere'nin Londra kentinde düzenlenen açık artırmada 770 bin sterlin'e (yaklaşık 6,5 milyon lira) satılmıştı. Tablonun İBB tarafından alındığının ortaya çıkması tartışmaları da beraberinde getirmişti. Fatih Sultan Mehmet tablosunu teslim almak üzere Londra'ya giden İBB yetkilileri, İstanbul'a döndü. Eserin kargo ile İstanbul'a getirileceği öğrenildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.