Gündem Okullarda telafi eğitimi yaza yapılacak Kanun teklifi Mecliste

Okullarda telafi eğitimi yaza yapılacak: Kanun teklifi Meclis'te

AK Parti Yükseköğretim Kanununda değişiklik öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığına sundu. Teklifle; salgın nedeniyle okullarda eğitime verilen aranın yaz tatilinde telafi edilmesi amaçlanıyor. Doçentlik sınavları da ihtiyaca göre arttırılabilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

AK Parti, koronavirüs önlemleri kapsamında hazırladığı Yükseköğretim Kanunu’da değişiklik öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. 28 maddelik teklif ile meydana gelen deprem, salgın hastalık ve elverişsiz hava koşulları gibi olağan dışı hallerde üniversitelerde eğitim öğretim faaliyetlerine uzun süreli ara verilmesi gereken ve telafi amacıyla yapılacak eğitimlerin ders yılında tamamlanamaması durumunda yaz tatilinde eğitim öğretime devam edilebilmesi veya telafi eğitimi yapılabilmesine yönelik düzenleme yapılıyor.

REHBERLİK ÖĞRETMENLERİ GÖREVLENDİRİLECEK

Bunun yanında rehberlik öğretmenlerinin öğrencilerin tercihlerine yardım etmeleri için yaz tatilinde görevlendirilebilmeleri ve okul/kurum yöneticiliği verilenler ile yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin yıllık izinlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kullanması öngörülüyor. Öğretmenlerin yaz tatili içerisinde aralıksız 2 ay izinli oldukları; ancak bu

2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikle saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü tutulabilecekleri, rehberlik öğretmenlerinin öğrencilerin tercihlerine yardım etmeleri için yaz tatilinde görevlendirilebilmeleri öngörülüyor.

2 ÜNİVERSİTE KURULUYOR

  • Ayrıca yılda iki kez yapılan doçentlik sınavı, ihtiyaca göre artırılacak. Buna göre doçentlik sınavı noktasında talebe göre sınav tarihleri ve yılda kaç kez yapılacağı yılbaşında planlanacak. Vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının mali hakları, devlet üniversitelerinde çalışan emsalleriyle eşitlenecek. Ayrıca teklifle Ankara’da, Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından Ankara Bilim Üniversitesi adıyla, Kocaeli’nde, Avrupa Eğitim Vakfı tarafından Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kuruluyor.

Fabrika gibi okul Türkiye’ye dezenfektan üretiyor
KORONAVİRÜS
Fabrika gibi okul Türkiye’ye dezenfektan üretiyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.