GündemOkumayı sevdiren kitaplar

Okumayı sevdiren kitaplar

Türkiye'nin en çok okunan çocuk kitabı yazarları Şermin Yaşar, Zeynep Sevde, Mavisel Yener, Fatih Dikmen ve Aytül Akal onlara okuma sevgisi kazandıran kitapları anlattı. Sonuçta anlıyoruz ki iyi bir okur ta küçükken yetişiyor.

Harun KaraburçYeni Şafak
Okumayı sevdiren kitaplar
Okumayı sevdiren kitaplar

Keçi nereye çıkarsa oğlağı da oraya çıkar. Yani “büyüklerin tuttuğu yol küçüklere örnek olur”. Bu da nereden mi çıktı? Bütün aileler çocuklarının çok başarılı olmalarını ve çok kitap okumasını istiyor. Peki bunun için sadece bir kitap alıp çocuğun önüne koymak yeterli mi? Biz de bu soruyu Türkiye'nin en çok okunan çocuk kitabı yazarlarından Şermin Yaşar, Zeynep Sevde, Mavisel Yener, Fatih Dikmen ve Aytül Akal'a sorduk. Hazır konu açılmışken onlara okumayı sevdiren kitapları, o günlere dair hatıralarını da sorduk.

Dizi izler gibi okuduk

Şermin Yaşar: Ortaokula başladığım yıl Yaşar Kemal'in İnce Memed serisini buldum. Çok küçüktüm ama kitaba vuruldum. O yaz elimden düşmedi, üç cildini okudum. Rüya gibiydi, ben okudum ve sevdim ya herkes okusun istedim. Arkadaşlarım arasında dolaştı kitap. İlk cildi okuyan, ikinci cildi okuyana soruyordu, ne olacak diye. Dizi izler gibi okuduk, öyle heyecanlıydı bizim için. O kitaplar başkasınındı, okuyunca geri verdik. Çocuklarımıza okumayı sevdirmek için sanıyorum en önemli nokta örnek olabilmek. Anne baba elinde cep telefonuyla sosyal medyada takılırken çocuğa oku demek çok gerçekçi olmuyor. Son yıllarda evlerde kitaplıklar kuruluyor ama çocuğun elinin ulaşamayacağı yerlere, biblo gibi konuyor kitaplar. Dokunamadığı, incelemediği, içine dahil olmadığı kitapla iletişimi zor oluyor çocuğun. Yırtmamayı, karalamamayı hatırlatırız arada tabi; ama istediğinde kendisi ulaşabilsin. Kitabı evinizin bir parçası haline getirdiğimizde; televizyondan ve tabletten daha ön sıralara almayı başarabildiğimizde geleceğin çok daha aydınlık olacağına inanıyorum.

Edebiyat geliştirir

Zeynep Sevde: 8 yaşında okuduğum Narnia Günlükleri... Narnia Günlükleri, nerede olursan ol hayal gücünün hayatı sınırsızlaştırabileceğini göstermişti bana. Çocuk kitabı deyince eğitim kitapları geliyor akla ilk olarak genelde. Eğitim kitapları elbette önemli ama edebiyat olmadan sağlıklı bir zihin gelişimi mümkün değil. Zevk aldığınız, güldüğünüz, üzüldüğünüz şeyler aklınızda kalır. Okurken duygularınızı harekete geçiren kitaplar bütün hayatınıza etki eder. Bakın okul hayatı boyunca binlerce kitap okudum muhtemelen ama bugün Narnia Günlükleri'ni hatırlıyorum, her kapalı kapının ardını merak ettiğimde o kitapta tanıdığım karakterlerin cesaretini anımsıyorum. O kitabı babam bana almasaydı şu an aynı insan olur muydum emin değilim. Çocukların vizyonu geniş, hayal gücü zengin bireyler olmasını isteyen ailelere evlerini bol bol çocuk edebiyatı eseriyle doldurmalarını öneririm.

Dedemin hediyesiydi

 Mavisel Yener: Jules Verne'ün "Dünyadan Aya Seyahat" adlı kitabı bana okumanın sonsuza uzanan yolunu fark ettirdi. Kitabı rahmetli dedem bana hediye etmişti, ilkokul üçüncü sınıfta karne hediyemdi. Kitabı defalarca okumuştum. Bana çok komik ve fantastik geldiğini hatırlıyorum. Ama kitaba dair hatırladığım en net şey, yazarın adını tükenmez kalemle karalayıp yerine kendi adımı yazmamdı. Demek ki o kitabın yazarı olmayı çok istemişim o zamanlar... Çocuklara okuma sevincini verebilmek için ailelere düşen pek çok görev var. Ailenin iyi örnek olması, evde bir kitaplığın bulunması, çocuğun harçlığının bir bölümünü kitaba yatırmasının sağlanması, çocuğun sevebileceği kitaplarla buluşturulması, yaş grubuna uygun olan kitapların sunulması, halk kütüphanelerine ailece üye olmak, çocuklar için yazılan iyi kitapları takip etmek gibi öneriler getirebilirim.

İnsanın içinde olmalı

 Aytül Akal: İlk kitabım Andersen’den Masallar idi. Kim getirdi, nerden geldi hiç hatırlamıyorum. Ama okumayı sevdiren kitap o muydu, emin değilim, çünkü kitaptaki bazı masalları bir kez okumuş, bir daha okumak istememiştim. Bayramlarda aile büyüklerinden topladığım harçlıklarla, okunmuş kitap kiralayan bir kitapçıdan alırdım, kimi kez kapağı kopmuş, sayfaları eksik… Bana okuma zevki aşılayan bir de çizgi romanlar vardı. Andersen’in masallarında şiddet içeren, dehşet uyandıran bazı masallar beni çok etkilemiş, üzmüştü. Öyle ki yazar olduğumda “nasıl yazmak istemediğimi” artık çok iyi biliyordum. Okuma isteği insanın içinde olmalı yalnızca. Çocuklarımızın içinde bu isteği yeşertmek de bizim sorumluluğumuz. Kendimiz için değil çocuklarımızın esenliği ve gelişimi için kitap okumayı sevdirme gayreti içinde olmalıyız. Sığ ve sıkıcı kitaplarla değil onların dünyasına girebilen, özdeşim kurabilecekleri, son sayfasına kadar heyecan duyup ellerinden bırakmak istemeyecekleri kitaplarla başarılabilir.

En iyi örnek ailelerdir

 Fatih Dikmen: Adam akıllı okumaya Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'sıyla başladım. Beni etkileyen o müthiş anlatımı oldu.. Bence çocuklara okumayı sevdirmenin iki yolu var. Mesela ben şanslı çocuklardandım. Ailemde bir okuma alışkanlığı vardı. Çevremde de öyle insanlar çoktu. Öncelikle çocuğun böyle bir kültürü edinmesi gerekiyor. Takip ettiğim kadarıyla en önemli hata, aileler çocuklarına her türlü imkanı veriyorlar ama aldıkları kitabı önüne koyup gidiyorlar. Okuma sevgisinde birinci etken aildedir. Ailede kitap okunduğunu gören çocuk kendinde bir eksiklik hissedecek ki okusun. İkinci önemli mesele ailenin kitap seçerken çocuğu tanıyıp onun zevklerini bilmesi ve ona göre kitap seçmesi gerekiyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


Başakşehir'den Giresunspor'a cevap
Spor

Başakşehir'den Giresunspor'a cevap

Türkiye Kupası'nda Giresunspor'a son 16 turunda elenen Başakşehir, Karadeniz ekibinin kendisi için yapmış olduğu esprili paylaşıma sponsoru üzerinden cevap verdi.
Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye
Spor

Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye

UEFA'nın 2016 yılı bütçe raporuna göre Türkiye, Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke oldu. Avrupa'da en fazla borcu olan kulüpler listesinde Galatasaray 203 milyon euro ile 11'inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17'nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18'inci sırada yer aldı.
Emre Belözoğlu Fenerbahçe tekmeliğiyle sahada
Spor

Emre Belözoğlu Fenerbahçe tekmeliğiyle sahada

Başakşehir'in kaptanı Emre Belözoğlu, Giresunspor'la oynanan kupa maçında ikinci yarıda oyuna dahil oldu. Tecrübeli futbolcunun sahaya girerken ki görüntüsü ise dikkat çekti. Bunun sebebi ise Emre Belözoğlu'nun Başakşehirli diğer futbolcular gibi Başakşehir tekmeliğiyle değil de Fenerbahçe tekmeliğiyle sahaya çıkması.
Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü
Spor

Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü

Başakşehir'i Türkiye Kupası'ndan eleyen ve çeyrek finale çıkan Giresunspor, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Karadeniz temsilcisinin paylaşımı kısa süre içerisinde Twitter'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.
Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu
Hayat

Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu

Türk televizyonlarında yayımlanan diziler, 140’ın üzerinde ülkeye ihraç edilerek, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına imza atarak başarılı bir ivme çizdi. En fazla ihraç edilen diziler arasında en çok hasılat getiren dizi Kara Para Aşk oldu. Diriliş Ertuğrul, en fazla kazanan dizi listesinde yer almadı.