Gündem Orman yangınlarıyla mücadelede hava ve kara gücü artıyor

Orman yangınlarıyla mücadelede hava ve kara gücü artıyor

Türkiye'de gelecek yıl orman yangınlarıyla mücadelede 5 amfibik uçak ile 50'ye yakın helikopter kullanılması planlanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Orman yangınlarıyla mücadelede hava ve kara gücü artıyor
Arşiv

Orman Genel Müdürü (OGM) Bekir Karacabey, orman yangınlarıyla mücadelede halen 39 helikopter ve 3 amfibik uçak kullanıldığını söyledi.

Filodaki hava ve kara gücünü artırmak için hazırlık yaptıklarını belirten Karacabey, "Önümüzdeki yıl en az 5 yangın söndürme uçağı kiralamayı planlıyoruz. Şimdiden hazırlıklara başladık. Bu uçakların satın alınması da gündemimizde. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıl helikopter sayımızı da 50'ye doğru yaklaştıracağız" dedi.

İKİ BİN SÖNDÜRME İŞÇİSİ ALINACAK

Karacabey, kara gücü olarak da bu yıl 2 bin yangın söndürme işçisi alımı gerçekleştirecekleri bilgisini vererek, alım süreçlerinin devam ettiğini ve işçilerin gelecek yıl görev başında olacaklarını bildirdi. Bekir Karacabey, alınacak işçi sayısının artmasına ilişkin çalışmalar olduğunu dile getirdi.

Orman yangınları bütün yönleriyle çalıştayda masaya yatırılacak

Bu yıl ikincisi düzenlenecek İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı'nı 13-15 Ekim'de gerçekleştireceklerini ifade eden Karacabey, şöyle konuştu:

"Bu sorumluluk bizim olmakla birlikte, aslında bütün vatandaşlarımızın bu konuda çok kıymetli düşünceleri vardır. Biz vatandaşlarımızın bu düşüncelerinden istifade etmek, aynı zamanda konunun uzmanlarınca, akademisyenler ve bilim insanlarının orman yangınlarıyla ilgili çalışmalarını bizimle paylaşmalarına ortam oluşturmak gayesiyle bu çalıştayı düzenledik. Çalıştayı 300'ün üzerinde katılımcıyla gerçekleştireceğiz."

Karacabey, çalıştayın konularından birinin de Akdeniz ülkelerinin orman yangınlarıyla mücadelelerine yönelik bir yapı kurmak olduğuna işaret ederek, Antalya'yı Akdeniz ülkelerinde meydana gelebilecek büyük orman yangınlarında kullanılmak üzereOrman Yangınları Yönetim Merkezi haline getirmeyi planladıklarını bildirdi.

Söz konusu yönetim merkezine ilişkin çalışmalara başlandığını belirten Karacabey, Antalya'da kurulacak merkezin daha sonra Akdeniz Ülkeleri Orman Yangınları Birliği haline getirilmesini hedeflediklerini anlattı. Karacabey, bu konuda çalışmaların gelecek yıldan itibaren başlamasını öngördüklerini söyledi.

  • Karacabey, çalıştaya uzaktan katılmak isteyenler için OGM'nin internet sayfasında bir anket yayınlandığını da sözlerine ekledi.

Beykoz'da orman yangını
GÜNDEM
Beykoz'da orman yangını

Üç ilden güzel haber geldi: Orman yangınları kontrol altına alındı
FOTOĞRAF 18
Title
Alibeyçağıllı Mahallesi'ndeki ormanlık alandan dumanların yükseldiğini görenler durumu yetkililere bildirdi.
Title
İhbar üzerine bölgeye Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünce 10 arazöz, 5 su tankı, 6 dozer, iş makineleri ile 100 yer işçisi sevk edildi.
Title
Günün ilk ışıklarıyla alevlere, söndürme helikopteriyle de müdahale edildi.
Title
Ekiplerin yoğun çabasıyla yangın kontrol altına alındı.
Title
Yaklaşık 5 hektarlık alanın zarar gördüğü bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.
Title
Öte yandan Hassa ilçesi Ardıçlı Mahallesi ile Kırıkhan Topboğazı mevkisinde aynı anda çıkan yangınlar erken müdahaleyle söndürüldü.
Title
Adana'nın Kozan ilçesinde 3 gün önce çıkan orman yangını kontrol altına alındı.
Title
Üç gün önce Kozan ilçesinde orman yangını çıkmış, rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın nedeniyle bazı mahalleler tedbiren boşaltılmış, bazı evler de alevlerden etkilenmişti.
Title
Salmanlı Mahallesi'ndeki yangın bölgesinde mahsur kalan anne ile kızını bölgede bulunan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri kurtarmıştı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
​Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz Mahallesi Ocak mevkiindeki ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.
Title
Yerleşim yerlerine yakın bir noktada çıkan yangın sonrası ihbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ve itfaiye ekipleri sevk edildi.
Title
Fethiye'deki yangına ilişkin güzel haber Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den geldi. Bakan Pakdemirli Muğla'nın Fethiye ilçesinde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı.
Üç ilden güzel haber geldi: Orman yangınları kontrol altına alındı
Adana'nın Kozan, Hatay'ın Kırıkhan ve Muğla'nın Fethiye ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangınlar havadan ve karadan ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.