Gündem Ostim Teknik Üniversitesinde Amerikan ekonomisi konuşuldu

Ostim Teknik Üniversitesinde Amerikan ekonomisi konuşuldu

Ostim Teknik Üniversitesinde Amerikan ekonomisi konuşuldu

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy Perrin, Ekonomi Yetkilisi Dr. Brigette Buchet ve Peak XV Danışmanlık Başkanı Rehan Chaudri, Ostim Teknik Üniversitesi'ne konuk oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlik, öğrencilerden gelen soruların yanıtlanması ile sona erdi.
OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlik, öğrencilerden gelen soruların yanıtlanması ile sona erdi.

Amerikan Ekonomisinin masaya yatırıldığı ve OSTİM Teknik Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilen “Amerikan Ekonomisi – Topic Trendler” paneline konuşmacı olarak Ankara’nın ABD Büyük Elçiliği’nden Ekonomi Müşaviri Roy Perrin, Ekonomik Konular Sorumlusu Dr. Brigette Buchet ve Moderatör olarak PEAK XV Danışmanlık Firması Yönetim Kurulu Başkanı Rehan Chaudhri katıldı.

İşletme ve Finans Seminerleri kapsamında Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy Perrin, Ekonomi Yetkilisi Dr. Brigette Buchet ve Peak XV Danışmanlık Başkanı Rehan Chaudri konuk oldular.

Rehan Chaudri, Amerikan ekonomisindeki mevcut düşük faiz oranları ve yüksek hisse senedi endeksini irdeleyen bir analiz sundu. Sonrasında söz alan Dr. Brigette Buchet konu ile ilişkili olarak ekonomi balonundan söz etti. Söz konusu balonun patlaması neticesi gayri safi yurtiçi hasıla ve döviz değerinin aşağı yönde seyir izlemesi, ithalatın azalması ve ihracatın artması ile ticaret dengesini pozitif yönde etkilemesinden bahsetti.

“Amerikan Ekonomisinde Trend Konular” başlıklı panel Rehan Chaudri’nin moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panel’de söz alan Roy Perrin ise Türkiye’nin ekonomik tablosunun 2020’lerin ortalarından itibaren teknolojik gelişim ile birlikte enerji ve petrole yönelik bağımlılığın azalacak olması sonucu yükseliş yönünde bir seyir izleyeceğinden bahsetti. ABD'nin Türk ekonomisinin gelişimine yönelik desteğini sürdüreceği vurgulandı.

Öğrencilerden ve akademisyenlerden gelen çeşitli soruları da yanıtlayan panelistlere, panel sonunda üniversitemiz “Proto 3D Printer ve Prototipleme Merkezi”mizde öğrencilerimiz tarafından üretilen hatıra kalemlikler takdim edildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.