Gündem Pendikteki skandal görüntülere soruşturma Otistik genci banka bağlamışlardı

Pendik'teki skandal görüntülere soruşturma: Otistik genci banka bağlamışlardı

İstanbul Pendik'te geçtiğimiz günlerde otistik çocukların bakım ve rehabilitasyonunun yapıldığı merkezde, hasta bakıcının bir gencin kollarını arkadan bağladığı görüntüler sosyal medyada yayılmış, infiale neden olmuştu. Kısa sürede yayılan skandal görüntülerin ardından yetkililer harekete geçti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da sorumlular hakkında soruşturma başlattı. Olayın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kapsamlı şekilde soruşturulduğu öğrenildi.

Haber Merkezi DHA
Otistik genci ellerinin bağlandığı görüntüler infiale neden olmuştu.
Otistik genci ellerinin bağlandığı görüntüler infiale neden olmuştu.

Pendik'te bulunan İstanbul Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin bahçesinde otizmli bir gencin kolları arkadan bağlı şekilde bankta oturduğu görüntüler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı harekete geçirdi. DHA'ya bilgi veren yetkililer, bu olayın, hangi gerekçeyle gerçekleşmiş olursa olsun kabul edilemez olduğunu, 3 gün önce müfettiş görevlendirilerek kapsamlı soruşturma başlatıldığını bildirdi. Müfettişlerin yürüttüğü soruşturmada Kurum ve bahçesindeki güvenlik kameraları incelenerek, yöneticisi ve personelin beyanları alınacak, otizmli gencin bir uzman eşliğinde olayla ilgili bilgisine başvurularak tüm aşamalarıyla incelenecek.

Bunu yapan insan olamaz: Engelli genci öldüresiye dövdüler
GÜNDEM
Bunu yapan insan olamaz: Engelli genci öldüresiye dövdüler

Yaşlı adamdan zihinsel engelli çocuğuna dayak
OYNAT 00:59
Yaşlı adamdan zihinsel engelli çocuğuna dayak
Isparta'da yaşları 44, 53 ve 61 olan 3 zihinsel engelli çocuğundan birini döverken komşuları tarafından cep telefonu ile görüntülenen 82 yaşındaki şahıs, polis tarafından gözaltına alındı. Emniyette ifadesi alınan baba, serbest bırakıldı.


Kontrol edemeyince bağlamış

İlk tespitlere Ağustos ayında kaydedilen rahatsız edici görüntü, öfke nöbeti geçiren otizimli genci kontrol edemeyen görevli personelin, kendisine ve başkasına zarar vermemesi için kollarını bir bezle arkadan bağlaması sonucu ortaya çıktı. Yetkililer, otizmli çocuklarla ilgili bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilen önemli merkezlerden biri olan bu kurumda yaşanan olayın en kısa sürede açığa kavuşturulacağını bildirdi. Sorumlularının en kısa sürede ortaya çıkarılması ve gerekli yaptırımın uygulanması için müfettişlerin titizlikle çalıştığı vurgulandı.

Kayseri’de zihinsel engelli öğrenciyi tekmeleyerek karga tulumba içeri aldılar
OYNAT 01:15
Kayseri’de zihinsel engelli öğrenciyi tekmeleyerek karga tulumba içeri aldılar
Kayseri'de 75. Yıl İstikbal Rehabilitasyon Ve Aile Danışma Merkezi'nde çekildiği iddia edilen görüntüde, oyuna alınmadığı için küsen zihinsel engelli bir öğrenci, öğretmeni tarafından tekmelendikten sonra karga tulumba pencereden içeri alındı. O anlar bir vatandaş tarafından cep telefonu ile görüntülendi.  • Öte yandan olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı. Bakanlığın idari soruşturması sürerken, savcılık da olayın sorumluları hakkında adli soruşturma yürütecek.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.