Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Putin son noktayı koydu Rusya ve Türkiyenin çabaları Suriyede somut sonuçlar getiriyor

Putin son noktayı koydu: Rusya ve Türkiye’nin çabaları Suriye'de somut sonuçlar getiriyor

Putin son noktayı koydu: Rusya ve Türkiye’nin çabaları Suriye'de somut sonuçlar getiriyor

Suriye iç savaşına siyasi çözüm geliştirmek adına Türkiye, Rusya ve İran arasına yürütülen Astana görüşmeleri, koronavirüs sürecinin ardından yeniden başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile gerçekleştirdiği videokonferans görüşmesinde Suriye’ye yönelik açıklama yaptı. Putin, “Hala tüm Suriye kararları uygulanmıyor. Ancak, Rusya ve Türkiye’nin çabaları somut sonuçlar getiriyor" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi İHA
Putin son noktayı koydu: Rusya ve Türkiye’nin çabaları Suriyede somut sonuçlar getiriyor
​Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Astana formatı kapsamında videokonferans ile görüştü. Açılış konuşmasını yapan İran Cumhurbaşkanı Hasna Ruhani, Ruhani, “Suriye’de bir çok önemli gelişmeler yaşandı ve üç ülke arasında korona virüs nedeniyle video konferans yöntemiyle zirve yapılmasını kararlaştırdık. Umut ediyorum kısa zaman içerisinde İran İslam Cumhuriyetinin ev sahipliğinde Astana zirvesini düzenleyebiliriz” dedi.

Kritik zirve başladı: Erdoğan, Putin ve Ruhani Suriye'yi görüşüyor
GÜNDEM
Kritik zirve başladı: Erdoğan, Putin ve Ruhani Suriye'yi görüşüyor
  • Koronavirüsün Suriye sağlık ve ekonomi sisteminde sorunlara neden olduğunu kaydeden Ruhani, “Suriye halkının insani yardıma ihtiyacı var. ABD böylesi zorlu bir durumda eskiden yaptığı gibi bir kez daha kendi yasa dışı siyasi hedefleri için Suriye’ye sezar yaptırımları uygulamayı kararlaştırdı” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı: İdlib'de bir askerimiz şehit oldu, iki askerimiz yaralandı
GÜNDEM
Milli Savunma Bakanlığı: İdlib'de bir askerimiz şehit oldu, iki askerimiz yaralandı

ABD'nin yaptırımları ekonomi terörü

ABD’nin uyguladığı yaptırımları ekonomi terörü olarak adlandıran Ruhani, İran’ın tüm milletlere yönelik uygulanan her türlü yaptırımı kınadığını belirterek, “İran olarak Suriye halkını ve meşru devletini desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Ruhani, “Zirveye başlamadan önce Suriye hakkında değişmeyen esaslar olan Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine, Suriyelilerin geleceklerine dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan kendilerinin karar vermesi gerektiğine vurgu yapmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Suriye'de Esed rejimi halkın ekinlerini yakıyor
DÜNYA
Suriye'de Esed rejimi halkın ekinlerini yakıyor

"Suriye halkı üzerinde baskı uygulanıyor"

ABD’nin Suriye’den çıkartılması gerektiğini vurgulayan Ruhani, “ABD’nin yasa dışı baskıları, Suriye’nin dost ve müttefik ülkelerinin iradesini engelleyemez. ABD, Suriye’de terör örgütlerine gönderdiği yardım ve askeri baskılarla elde edemediğini, Suriye halkı üzerinde baskı kurarak ve onları cezalandırarak elde edemez” ifadelerini kullandı.

Suriye’de görevli askerler şehit babalarını unutmadı
OYNAT 00:00
Suriye’de görevli askerler şehit babalarını unutmadı
Suriye'nin İdlib kentinde TSK'nın Bahar Kalkanı Operasyonunda görevli askeri personel, babalar günü nedeniyle şehit babalarına özel mesaj gönderdi.

Suriye’de tek çözüm yolunun diplomasi olduğunu kaydeden İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Astana ortağı olan ülkeler olarak Suriye’de halkın kendi geleceğine karar vermeleri gerektiğine inandıklarını vurgulayarak, "DAEŞ, El Kaide ve diğer terör örgütleri ile Suriye’de mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.


  • İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Türkiye ve Rusya ile birlikte her zaman Suriye’de barışın, güvenliğin ve huzurun hakim olması için çalıştık. Bu nedenle Astana görüşmelerini hayata geçirdik. Bugünde bir kez daha Astana zirvesinde bir araya geldik” dedi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.