Gündem Ruh hastası bir şizofrenin 40 yıllık işgal planını çöpe attık

'Ruh hastası bir şizofrenin 40 yıllık işgal planını çöpe attık'

Mecliste yapılan 15 Temmuz anma etkinliklerinde konuşan TBMM Başkanı Kahraman "Ruh hastası bir şizofrenin, bir vatan haininin 40 yıllık işgal planını çöpe attık. FETÖ'ye mensup hainlere, onların iş birlikçilerine, sırtlarını dayadıkları yurtdışı odaklara tek yürek olduğumuzu ve bizi yenemeyeceklerini göstermek için yine meydanlardayız" dedi.

Haber Merkezi AA
TBMM Başkanı İsmail Kahraman
TBMM Başkanı İsmail Kahraman

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Ruh hastası bir şizofrenin, bir vatan haininin 40 yıllık işgal planını çöpe attık. FETÖ'ye mensup hainlere, onların iş birlikçilerine, sırtlarını dayadıkları yurtdışı odaklara tek yürek olduğumuzu ve bizi yenemeyeceklerini göstermek için yine meydanlardayız." dedi.

Kahraman, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında TBMM'de düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni'nde yaptığı konuşmada, marşlarla, bayraklarla bir demokrasi şöleni gerçekleştirildiğini belirtti.

Geçen yıl bu gece tarihin kaydettiği en büyük ihanetle karşı karşıya kalındığını, o gece Türk milletinin yılmadığını, yorulmadığını gece boyunca mücadele ettiğini ifade eden Kahraman, "Ruh hastası bir şizofrenin, bir vatan haininin 40 yıllık işgal planını çöpe attık. FETÖ'ye mensup hainlere, onların işbirlikçilerine, sırtlarını dayadıkları yurt dışı odaklara tek yürek olduğumuzu ve bizi yenemeyeceklerini göstermek için yine meydanlardayız. Türkiye'de bir daha herhangi bir darbeye, kalkışmaya kimse cesaret edemeyecek." diye konuştu.

Türk milletinin zaferlerle dolu şanlı bir geçmişinin bulunduğunu anlatan Kahraman, toprağın basılan her karışında milyonlarca şehidin yattığının idrakında olduklarını bildirdi.

Kahraman, İstiklal Marşı'nın "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı/düşün altında binlerce kefensiz yatanı/sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı/verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı" dizelerini seslendirerek, bu şuurla hainlere karşı göğsünü siper edenlerin kervanına geçen yıl 250 şehidin daha eklendiğini belirtti.

REKLAM

"Bizler değerlerimizle yaşarız"

Tüm şehitleri rahmetle anan Kahraman, o karanlık gecede yaralanan 2 bin 193 gaziye ve tüm gazilere şükranlarını sundu.

Kahraman, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün yurdumuz parçalanmadıysa, Suriye, Irak ve benzeri ülkeler gibi olmadıysa şehit ve gazilerimiz sayesindedir. Hepsine minnet borçluyuz, Allah onlardan razı olsun. Geçen yıl bir ay süreyle nöbet tuttuğumuz meydanlar bugün yine doldu. Hürriyetimize ve bağımsızlığımıza, birlik ve beraberliğimize karşı yapılan ihaneti unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı hep birlikte dile getirdik. Bu gece de nöbetteyiz. Göğsünde imanıyla, siyasi görüş ve inanç farkı gözetmeksizin ay yıldızlı bayrağı eline alarak, muhterem Cumhurbaşkanımızın formüle ettiği vazgeçilmez ana görüşümüzü tekraren haykırıyoruz; tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet. İzzetimizi kaybetmemek ve haysiyetimizi korumak için her güçlüğe katlanırız. Bizler değerlerimizle yaşarız."

"Densizlere, hadsizlere hadlerini bildirdik"

İsmail Kahraman, şerefle sürdürmekle mükellef olunan bir hayatı yaşadıklarını, izzetini kaybetmemek ve haysiyetini korumak için her güçlüğe katlanan fertler olduklarını vurgulayan Kahraman, "Menfaat için hiçbir zaman bükülmeyiz, istiklal ve istikbalimizi feda etmeyiz." dedi.

Türk milletinin değerleriyle yaşadığını bildiren Kahraman, sözlerine şöyle devam etti:

"Vatan, millet, bayrak, Kur'an, iman, ezan, hürriyet, istiklal namusumuzdur, şerefimizdir. Değerlerimize uzanan elleri kırarız, dilleri keseriz, canları yok ederiz. Aziz milletim, 15 Temmuz 2016'da hep birlikte, büyük bir imtihan verdik. Cumhurbaşkanımız ve başkomutanımız muhterem Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına kulak vererek hainlere karşı hep birlikte 'alçaklar' diye haykırarak meydanları doldurduk. Milletin iradesinin tecelli ettiği TBMM Genel Kurulu'nu toplayıp 'ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım/hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım. Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım/yırtarım dağları engilere sığmam taşarım' diyerek atılan bombalardan, sıkılan kurşunlardan korkmadığımızı milletvekillerimizle birlikte haykırdık. Camilerin kışlamız, minarelerin süngümüz olduğunu o gece tekrar gösterdik. Camilerin minarelerinden okunan selalara kulak vererek densizlere, hadsizlere hadlerini bildirdik."

REKLAM

Mehmet Akif Ersoy'un "Asım'ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek/İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek" dizelerini anımsatan Kahraman, gençlerin o gece üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirdiğini belirtti.

Milletin o gece demokrasiyi özümsediğini, millete rağmen darbe yapılamayacağını ispat ettiğini anlatan Kahraman, "Bilinmelidir ki bu millete yapılan hiçbir kötülük muhakkak ki hainlerin yanına kar kalmayacaktır. Aziz milletim, TBMM olarak teröre karşı haklı ve kararlı mücadelemizde üzerimize düşeni layıkıyla yapmanın gayreti içerisindeyiz. Vatanımızın tekliğine, milletimizinin büyüklüğüne karşı hassasiyetimizi her zaman muhafaza edeceğiz, koruyacağız. Milletimizden aldığımız vekalet görevini sadakatle sürdürmeye devam edeceğiz. Şehitlerimizin ruhunu muazzep etmeyecek ve milletimizin şeref ve hassasiyetini korumak için mücadelemizde en küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kahraman, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, siyasi parti liderleri ve yöneticilerine, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve peygamber ocağının gerçek mensuplarına, emniyet güçlerine, kolluk güçlerine, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve demokrasi imtihanı veren basına, gözünü budaktan sakınmayan millete teşekkür etti.

TBMM Başkanı Kahraman, şehitleri rahmetle andı ve gazilere uzun ömürler diledi.

Gazi Meclis’te 15 Temmuz programı
GÜNDEM
Gazi Meclis’te 15 Temmuz programı
Pentagonda sil baştan

Pentagon'da sil baştan

S-400 mektubuyla tepki çeken Shanahan adaylıktan çekildi.
TBMMden geçti

TBMM'den geçti

Askerlik süresini 6 aya düşüren madde kabul edildi.
Zalimler için yaşasın cehennem!

Zalimler için yaşasın cehennem!

Erdoğan, Mursi'nin gıyabi cenaze namazının ardından konuştu.
Trabzon'daki selden acı haber

Trabzon'daki selden acı haber

Bir kişinin cesedine ulaşıldı, haber alınamayanlar var.
İki ülkede<br>art arda deprem

İki ülkede
art arda deprem

Depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.
Hesabını vereceksin

Hesabını vereceksin

Erdoğan, CHP'nin adayına tepki gösterdi.
Salah'ın <br>'Mursi' sessizliği

Salah'ın
'Mursi' sessizliği

​Umursamıyor mu yoksa Sisi destekçisi mi?
Yüz yüze <br>görüşme felakettir

Yüz yüze
görüşme felakettir

Binali Yıldırım'dan CHP'nin adayı ile Küçükkaya'ya otel tepkisi.
Araştırılsın

Araştırılsın

Mursi'nin ani vefatı derin şüpheleri de beraberinde getirdi.
Normal çünkü taraf

Normal çünkü taraf

MHP'li Celal Adan, yayın öncesi CHP'nin adayı ile Küçükkaya'nın gizli otel buluşmasını yorumladı.
FETÖ acı bir<br>sürpriz peşinde

FETÖ acı bir
sürpriz peşinde

Örgütün en güçlü olduğu kurum hangisi ve MİT'teki FETÖ'cülere ne oldu?
İkinci de yola çıkıyor

İkinci de yola çıkıyor

​Bakan Fatih Dönmez Japonya'da tarihini açıkladı.
Devrimden darbeye Mısır'ın hikayesi

Devrimden darbeye Mısır'ın hikayesi

​Sisi cuntasının 6 yıllık kanlı karnesi.
25 bin araç<br>çürümeye terk edildi

25 bin araç
çürümeye terk edildi

Aralarında çok sayıda lüks araç da bulunuyor.
ABD'nin S-400 mektubuna yanıt

ABD'nin S-400 mektubuna yanıt

Akar'ın gönderdiği mektupta dikkat çeken detaylar.
Mursi için gıyabi cenaze namazı

Mursi için gıyabi cenaze namazı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gıyabi cenaze namazını kıldırdı.
TRT'yi hedef aldı

TRT'yi hedef aldı

​Darbeci Sisi'nin tahammülsüzlüğü sürüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.