Gündem Suriye faturası

Suriye faturası

Muş Üniversitesi akademisyenlerinden Abdulkadir Şen'in yazdığı 'Yüzyılın En Uzun Tiyatrosu: Tüm Yönleriyle Suriye Devrimi' adlı kitap, 6 yıldır süren iç savaşta İran'ın rolüne ilişkin önemli bir ayrıntıyı gözler önüne serdi.

Neslihan Önder Yeni Şafak
Şen'e göre, Suriye'de 30 binden fazla Şii militan bulunuyor ve İran bu paralı askerlere ayda 15 milyon dolar maaş ödüyor. İran, bölgeye 'Şii türbelerini korumak için' gönderdiği milislere aylık 500'er dolar ödeme yapıyor. 'Kutsal bir görev için' yola çıkan Şiiler, Halep, İdlib, Cisru'l Şuğur, Nübbul-Zehra, Haseke ve Kalamun bölgelerinde muhaliflere karşı savaşıyor. Esed rejimine yardım için gönderilen İran Devrim Muhafızları'nın sayısı ise 1000 ila 1500 arasında.

KUTSAL MUHAFIZLAR!

İran'ın kutsal türbeleri koruma kılıfıyla Suriye'ye yolladığı askerler, Esed rejimi tarafından Şam'da otellerde ağırlanıyor, ardından savaşacakları bölgelere gönderiliyor. Bu milisler öldükleri zaman İran medyası onlara 'şehit' diyor ve kutsal mekanları korumak uğruna can verdiklerini ileri sürüyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.