Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Tembihname geleneği yeniden yaşatılacak

​Tembihname geleneği yeniden yaşatılacak

Tembihname geleneği yeniden yaşatılacak

Osmanlı’da, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte dini ve ahlaki uyarıların yapıldığı ‘tembihname’ geleneği, Esenler Belediyesi’nin düzenlediği “Ramazan Tembihi” adlı programla yeniden yaşatılacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Tembihname geleneği yeniden yaşatılacak
Bahadır Yenişehirlioğlu

Osmanlı’da, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte dini ve ahlaki uyarıların yapıldığı ‘tembihname’ geleneği, Esenler Belediyesi’nin düzenlediği “Ramazan Tembihi” adlı programla yeniden yaşatılacak. Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm Ramazan etkinliklerini dijital platformlara taşıyan Esenler Belediyesi, kadim kültürümüze ait gelenekleri yaşatmaya devam ediyor. Bir Osmanlı geleneği olan Ramazan tembihnameleri, düzenlenen ‘Ramazan Tembihi’ adlı programla yeniden yaşatılacak. Oyuncu-yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’nun sunumuyla izleyiciyle buluşacak olan programda, her gün bir tembih okunacak. Program, Şehir Ekranı TV üzerinden izleyicilerle buluşacak.

MÜSLÜMANLARA UYARILAR İÇERİYOR

  • Arapçada uyarma, uyandırma anlamına gelen tembih ile Farsça kitap ve mektup anlamını taşıyan nâme kelimelerinin birleşiminden oluşan tembihname, Osmanlı’da Ramazan öncesi halka, ahlaki ve dini uyarılarda bulunmak üzere yayımlanan yazılara denilmekteydi. Mazereti olmayan tüm Müslümanların oruç tutması, beş vakit namazı camide kılması ve bu mübarek ayda nasıl davranmaları gerektiğine dair pek çok konu tembihnamelerde belirtilirdi. Tembihnameler, II. Mahmut döneminden itibaren Takvim-i Vekayi gazetesinde yayınlanmaya başlamış ve halka kitapçık olarak da dağıtılmıştır.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.