Gündem Trabzonda turizm hareketliliği yaşanıyor

Trabzon'da turizm hareketliliği yaşanıyor

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de turizm durma noktasına gelirken, bu yıl gevşeyen tedbirlerle birlikte yeniden turizm hareketlenmeye başladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Trabzonda turizm hareketliliği yaşanıyor
Trabzon'da pandeminin bitişiyle turizm sezonu hareketlendi.

Trabzon’da Ramazan Bayramında tarihi yerlerde belirgin bir yoğunluk yaşanırken, yeni turizm sezonun hareketli geçeceği sinyalleri şimdiden belli oldu.

Trabzon’da 2013 yılında müzeden camiye dönüştürülerek ibadete açılan Ayasofya Camii, Ramazan Bayramında yoğun bir ziyaretçi akınına uğrarken yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırladı. Türkiye’nin en önemli inanç turizmi merkezlerinden olan Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki tarihi Sümela Manastırı da bu yoğunluktan nasibini alırken, restorasyon ve kaya güçlendirme çalışmalarında yüzde 95’lik bölümü tamamlanarak ziyarete açılan Sümela Manastırında Ramazan Bayramında ziyaretçi sayısı dikkat çekti. Manastırın geçtiğimiz Pazar günü açılışından beri ziyaretçi sayısı 10 bine yaklaşırken, bu rakamın altı yıl öncesine göre arttığı öğrenildi.

Öte yandan bu yılki turizm sezonunda Trabzon Limanına uzun bir aranın ardından 18 adet kruvaziyer turist gemisinin geleceği belirtildi.

Sümela'da 360 tonluk kaya sabitlendi: Kapılar açılıyor
FOTOĞRAF 20
Title
Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan, Trabzon'un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı'nda; 2016 yılının şubat ayında, restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi başlatıldı.
Title
Kaya düşme riskine karşı yamaçtaki riskli parça ve bloklar patlatma yöntemiyle düşürülerek ıslah çalışması yapıldı. Endüstriyel dağcılar, taş düşmelerine karşı yamaçları çelik ağlarla örüp, güçlendirdi. Manastır bu süreçte 3 kez sınırlı zaman diliminde kısmen ziyarete açıldı.
Title
360 TONLUK KAYA SABİTLENDİ<br>1 Kasım 2021'de 4'üncü kez ziyarete kapatılan manastır girişinde tehlike oluşturan 360 tonluk kaya kütlesi, çelik ağ ile bohçalama yöntemiyle yerine sabitlendi.
Title
Ancak kaya blokunda süren risk nedeniyle yeni bir tedbirin alınması kararlaştırıldı. Bunun üzerine manastırın giriş kapısının üzerinde yer alan kaya bloğu, 16 metrelik çelik kazıklarla yamaca sabitlendi.
Title
Restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi tamamlanan manastır, 6 yıl aradan sonra tüm alanları ile 1 Mayıs’ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor.
Title
VALİ USTAOĞLU: ZİYARETÇİLER RAHATÇA GEZEBİLECEK<br>Vali İsmail Ustaoğlu, Sümela Manastırı’nın restorasyon çalışmalarının tamamlandığı ve 1 Mayıs Pazar günü ziyarete açılacağını söyledi. Vali Ustaoğlu, \"Sümela’yla ilgili çok uzun süren bir restorasyon süreci geçen yıl tamamlanmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın video konferans yöntemli katılımıyla açılışını yapmıştık. Kültür ve Turizm Bakanımız da bizatihi kendisi gelerek kurdeleyi kesmişti. Ondan sonra kısmen bir onarım geçirdi. Devam eden bir restorasyon süreci vardı, o da tamamlandı. Sümela artık her şeyiyle 1 Mayıs itibarıyla ziyarete açılıyor. Bu restorasyonla birlikte ziyaretçilerimiz rahat bir şekilde manastırı gezebilecek\" diye konuştu.<br>Türkiye'nin pandeminin gölgesinden çıktığını söyleyen Vali Ustaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
Title
\"Artık açık ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kalktı. Trabzon’da 2 yıllık süreçten sonra önemli kültürel ve doğal destinasyon alanlarımıza yönelik hazırlıklar yapıldı. Turizm paydaşlarımızla yaptığımız toplantılarda bu yıla ciddi şekilde 'hazırlanalım' dedik ve hazırlıklarımızı tamamladık. 2 Mayıs Pazartesi gününden itibaren İsrail'in Tel-Aviv kentinden Trabzon’a ilk uçak seferi başlıyor. İnşallah bu çalışmaların diğer Körfez ülkelerini de kapsayacak şekilde devam edeceğine inanıyorum. Ona yönelik arkadaşlarımızın planlamaları ve çalışmaları var. İnşallah bu yaz Trabzon’umuz her alanda çok güzel bir sezon geçireceğine inanıyorum.”
Title
Yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk arasında 'Meryem Ana' adıyla da biliniyor.
Title
Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre, 13'üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor.
Title
2010'da binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.
Title
İşte Sümela Manastırı'nn restorasyon çalışmalarından görüntüler...
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Sümela'da 360 tonluk kaya sabitlendi: Kapılar açılıyor
Trabzon'da restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi yürütülen Sümela Manastırı'nda çalışmalar tamamlandı. Son olarak giriş kapısı üzerinde tehdit oluşturan 360 tonluk kaya kütlesinin 16 metrelik çelik kazıklarla yamaca sabitlendiği manastır, 6 yıl aradan sonra tüm alanlarıyla 1 Mayıs'ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Trabzon Limanı'na bu sezon 21 kruvaziyerin gelmesi bekleniyor
GÜNDEM
Trabzon Limanı'na bu sezon 21 kruvaziyerin gelmesi bekleniyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.