Gündem Türk işadamından Türk işçilere Kanadada zulüm

Türk işadamından Türk işçilere Kanada'da zulüm

Türk işadamı tarafından alınan gemiyi Türkiye'ye getirmek için Kanada'ya giden ve 3 aydır mağdur olan 12 Türk gemici, bölge halkının bağışladığı para ve Air Transat Havayolları'nın bilet ücreti talep etmemesi sayesinde bugün Montreal'den İstanbul'a döndü. Çalıştıkları sürede kumanya dahi alamayan Türk işçilerin durumu Kanada medyasında haber olunca büyük gürültü koptu. Halk para toplarken, Sorel Belediyesi 60 bin dolar bağış yaptı.

Aa Yeni Şafak
Türk işadamından Türk işçilere Kanada'da zulüm
Türk işadamından Türk işçilere Kanada'da zulüm
12 gemicinin Türkiye'ye dönüşlerini ise Air Transat Havayolları ücretsiz olarak karşıladı. 12 gemici, Air Transat'ın TS 100 sefer sayılı İstanbul uçağı ile Kanada'dan ayrıldı. Türk gemicileri, havaalanından Ottava Büyükelçiliği ve Montreal Fahri Başkonsolosluğu yetkilileri uğurladı.

Kendilerine 3-4 aydır atıl durumda olan geminin bakımının yapılarak getirilmesi istendiğini, ancak burada 2 yıldır atıl, bakımı zor,hayalet bir gemi ile karşılaştıklarını belirten gemiciler, "Her şeye rağmen bakım yapmak istedik ama maaşlarımız, kumanya bile verilmedi. Kandırıldık" dediler.

Mengü Pasinli'ye ait "Menpas Shipping" isimli firma tarafından, gemi teslim almak için götürüldükleri Kanada'nın Sorel kentinde zor günler yaşayan gemiciler, Türkiye'ye döndü. Atatürk Havalimanı'nda, Kaptan Semih Özkan, Haziran ayında bu yana maaşlarını alamadıklarını belirterek, başlarından geçeni şöyle anlattı:

"Phoenix Sun adlı bir gemiyi almak için Kanadaya gittik. Bize, 'Gemiyi getirecek personel yok. Gemi üç aydır atıl durumda, bakımı ve sertifikasyonu yapılacak, alınıp getirilecek' denildi. Sonuçta, 1 ay içinde geminin sefere hazır olacağı söylendi. Bir gittik ki gemi, 2 yıldır orada yatıyormuş. Etraf berbat, hayalet bir gemi pozisyonunda. Tam tersanelik bir durum. Bizi oraya götüren Mengü Pasinli, tarafından açıkçası kandırıldık."

FEDEKARLIK YAPMAK İSTEDİK

Kaptan Semih Öztaş tüm bu olumsuzluklara rağmen, geminin bakımını yapıp getirmek için fedakarlık kararı aldıklarını ve çalışmaya başladıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Biz de bir şekilde bu gemiyi götürebilir, fedakarlık yapar çalışırız, dedik. Bu vatandaşı Kanada'da mağdur etmeyelim, dedik. Çalışmaya devam ettik. Belli bir zaman sonra gördük ki olay böyle değil. Farklı yönlere gitmiş. Bunları paylaşmıyoruz. Biz normal bir işçiyiz. Bir süre maaşları verdi. Sonra maaşı ve kumanyayı kesti. Su bile gecikmeye başladı. Yalanlarla dolanlarla yaşam standartlarımızı kısıtladı. Olay ATF'ye (Uluslararası Denizciler Örgütü) yansıdı. Biz de maaşlarımızı alamayınca ayrılmak istediğimizi söyledik. Ama paramızı vermedi."

OLAYI BASIN DUYUNCA KIYAMET KOPTU

Kaptan Özkan, olayı yerel basının duyması üzerine kıyamet koptuğunu belirterek, "Bu olayı oradaki basın duydu. Basına yansıdıktan sonra büyük bir gürültü koptu. Çünkü insan haklarına orada çok önem veriyorlar. Olay medyaya yansıyınca bu sefer o arkadaş, kişisel bir öç almaya çalıştı herhalde. Şu an mahkeme süreci devam ediyor. Oradaki Sorel Belediye Başkanı ve halk bize yardımcı oldu. Uçak bilet parasını da havayolu şirketi istemedi. Sağ olsun bizim konsolosluğumuz da öyle bir teklifte bulunmuştu ama onların imkanları da kısıtlı herhalde. Kumanya yardımında bulundular. Sonuçta İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmeyi düşünüyoruz. 6 aydır oradaydık. Gemi Panama bandıralı Goldrich Shiping adlı firmaya ait" dedi.

Kaptan Semih Özkan, firmadan 12 arkadaş olarak üç ay için, yaklaşık 120-130 bin dolar kadar alacakları olduğunu söyledi.

Kanadalılar yardım topladı belediye 60 bin dolar verdi

Menpas firması ile yaşadıkları sorunun mahkemeye intikali ve gemiye Kanada Ulaştırma Bakanlığının el koyması üzerine maddi kayıplarını telafi imkanı kalmayan 12 gemici için Sorel halkı para yardımı yaptı. Halktan toplanan 10 bin doları, mağdur gemicilere veren Sorel Belediye Başkanı Serge Peloquin, belediye olarak da bugüne kadar 60 bin dolarlık ayni yardımda bulunduklarını açıkladı.

Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Sorel kenti limanında demirli Phoenix Sun gemisini tamir için nisanda Kanada'ya gelen 12 gemici, hazirandan bu yana maaşlarını alamadıkları için mağdur duruma düşmüşlerdi. Firmanın yeterli gıda ikmali yapmaması yüzünden bir ara aç kalan gemicilere, başta Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği ve Montreal İslam'a Davet Vakfı olmak üzere Sorel halkı gıda yardımında bulunmuştu.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.