GündemTürkiye ile Kuveyt arasında 6 anlaşma imzalandı

Türkiye ile Kuveyt arasında 6 anlaşma imzalandı

Başbakan Binali Yıldırım ile Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah arasındaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında çeşitli alanlarda 6 anlaşma imzalandı.

Haber Merkeziİhlas
Başbakan Binali Yıldırım ile Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah
Başbakan Binali Yıldırım ile Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve Kuveyt Devleti Milli Muhafız Komutanlığı Personelinin Eğitim ve Öğretimi Alanında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında İşbirliği Protokolü; Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Kuveyt Milli Muhafız Komutanlığı Müsteşarı Korgeneral Hashim Abdulrazak Al-Rifaie tarafından imzalanırken, Türkiye Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi ile Kuveyt Devleti Sivil Havacılık Otoritesi Arasında Mutabakat Zaptı Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve Kuveyt Dışişleri Bakan Vekili Khalid Sulaiman Al-Jarallah tarafından imzalandı.

İki ülke arasında askeri alanda da imzalar atıldı.


Türkiye Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Kuveyt Devleti Bilgi Teknolojileri ve İletişim Düzenleme Kurumu Arasında Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Alanında Mutabakat Zaptı; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Kuveyt Dışişleri Bakan Vekili Khalid Sulaiman Al Jarallah tarafından imzalanırken, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Gençlik Alanında İşbirliği Anlaşması; Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı ve Gençlik İşlerinden Sorumlu Devlet Bakan Vekili Khaled Nasser Al-Roudhan tarafından imzalandı.

Türkiye - Kuveyt arasında birçok alanda anlaşma sağlandı.


Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme İdaresi Başkanlığı ile Kuveyt Devleti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesi Ulusal Fonu Arasında Mutabakat Zaptı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Khaled Nasser Al-Roudan tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Gelir ve Servet Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önlenme Anlaşmasını Tadil Eden Protokol ise Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anas Khalid Al Saleh tarafından imzalandı.

  • Türkiye - Kuveyt Siyasi İlişkileri ne zaman başladı?
  • 1961 yılında bağımsızlığını kazanan Kuveyt’le diplomatik ilişkilerimizin kurulmasının 50’nci yıldönümü 2014’te kutlandı. Ortak kültürel ve tarihi bağlara dayanan çok yönlü ilişkiler aratarak devam ediyor.
  • İkili ilişkiler, son yıllarda gerçekleşen üst düzey ziyaretler ve bu ziyaretler sırasında imzalanan çok sayıda anlaşmayla ivme kazandı. Bu çerçevede, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’ın 20-22 Mart 2017 tarihlerinde ülkemize, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 8-9 Mayıs 2017 tarihlerinde Kuveyt’e gerçekleştirdiği ziyaretlerle ikili ilişkilerimizdeki bu ivme daha da güçlendi.
  • İki ülke arasındaki diyalog ve işbirliğini geliştirmek maksadıyla Dışişleri Bakanları düzeyinde tesis edilmesi Mart 2008’de kararlaştırılan İşbirliği İçin Ortak Komite’nin birinci toplantısı 24 Ekim 2013 tarihinde Kuveyt’te gerçekleştirildi. Ayrıca, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında teknik düzeyde gerçekleştirilen siyasi istişarelerin üçüncü toplantısı 19 Mart 2015 tarihinde Kuveyt’te düzenlendi.
  • Kuveyt’le ikili ticaret hacmimiz 2016 yılında, 431 milyon dolar ihracat ve 856 milyon dolar ithalat olmak üzere 1,28 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
  • Türk müteahhitlik firmalarının Kuveyt’te bugüne kadar üstlendikleri projelerin toplam değeri 6,5 milyar dolar civarındadır.

Cumhurbaşkanlığı: Defacto kabul edilemez
GÜNDEM
Cumhurbaşkanlığı: Defacto kabul edilemez

Kuveyt Emiri'nden Erdoğan'a sıcak karşılama
OYNAT00:57
Kuveyt Emiri'nden Erdoğan'a sıcak karşılama
Suudi Arabistan'daki resmi temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt'e geçerek Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile görüştü.


Demirci direnemedi
Dünya

Demirci direnemedi

Suriye’de Esed rejiminin 2012’den sonra PKK’ya devrettiği Afrin’de örgüt, ilçeye çeşitli pagan heykel ve sembolleri dikerek militanlara ideal aşılamaya çalışıyordu.
'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'
Dünya

'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'

TVNET Özel Yayını'na katılan Gazeteci Mete Sohtaoğlu, Afrin operasyonun önemli bir parçası olan Özgür Suriye Ordusu ile ilgili "Bazı kesimlerce küçümsenen ya da askeri tecrübe bakımından tecrübesi olmadığı iddia edilen Özgür Suriye Ordusu'nun özgüveninin geriye geldiğini görüyoruz. 7 yıl önceki ÖSO birlikleriyle, mevcut ÖSO birlikleri arasında ciddi farklılıklar var" dedi.
Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü
Spor

Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü

Trabzonspor'un Yeni Malatyaspor'la oynadığı maçta sarı kart gören Nijeryalı orta saha oyuncusu Ogenyi Onazi Galatasaray maçı öncesinde cezalı duruma düştü.
Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı
Teknoloji

Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı

iPhone’ların şifrelerini güvenlik güçleri ve güvenlik kurumlarının kırabilmesi için üretilen GrayKey adlı cihaz, piyasada satılmaya başladı. Çalıntı iPhone’ları korsan olarak satışa çıkarmasına da neden olacak bu cihaz, kötü niyetleri insanların eline geçtiğinde cihaz sahibinin tüm kişisel bilgilerinin de çalınmasına imkan sağlıyor.