Gündem Türkiyeden ABDdeki Müslüman ölümlerine ilişkin açıklama Endişe duyuyoruz

Türkiye'den ABD'deki Müslüman ölümlerine ilişkin açıklama: Endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı; ABD’nin Albuquerque şehrinde, üçü son bir hafta içinde olmak üzere, Kasım ayından bu yana 4 Müslüman şahsın şüphe uyandıracak şekilde art arda öldürülmelerinden derin endişe duyduğunu belirterek faillerinin en kısa sürede bulunması için harekete geçti. Bakanlıktan yapılan açıklamada 'ABD makamlarının olayın tüm boyutlarıyla bir an evvel aydınlığa kavuşturulması için gerekli her türlü soruşturma ve araştırmayı titizlikle yapmasını bekliyoruz' denildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Türkiyeden ABDdeki Müslüman ölümlerine ilişkin açıklama: Endişe duyuyoruz
Türkiye'den ABD'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "ABD'nin Albuquerque şehrinde, 3'ü son bir hafta içinde olmak üzere, kasım ayından bu yana 4 Müslüman şahsın şüphe uyandıracak şekilde art arda öldürülmelerinden derin endişe duyuyoruz. Polis tarafından birbiriyle bağlantılı olabileceği ifade edilen ve nefret suçu olması ihtimali bulunan bu seri cinayetlerin faillerinin derhal bulunarak adalet önüne çıkartılmalarını istiyor, ilgili ABD makamlarının olayın tüm boyutlarıyla bir an evvel aydınlığa kavuşturulması için gerekli her türlü soruşturma ve araştırmayı titizlikle yapmasını bekliyoruz" denildi.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dilekleri de iletildi.

NE OLMUŞTU?

Dün bir Müslüman daha şehrin San Mateo bölgesinde vurularak öldürülmüş, polis, cinayetin son 9 ayda işlenen diğer 3 Müslüman cinayeti ile bağlantılı olabileceğini belirtmişti.

YETKİLİLER, CİNAYETLERİ AYNI KİŞİNİN İŞLEMİŞ OLABİLECEĞİNDEN ŞÜPHELENİYOR

Albuquerque'de ilk olarak Kasım 2021'de, 62 yaşındaki Mohammad Ahmadı helal market işletmesinin araç parkında ölü bulundu.

26 Temmuz’da 41 yaşındaki Aftab Hussein, 1 Ağustos’ta da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Muhammad Hussain vurularak öldürüldü.

Cinayetlerin Müslümanları pusuya düşürerek işlendiğine dikkati çeken yetkililer,

"Dedektif ve müfettişlerimiz aynı kişi veya kişilerin bu cinayetleri ırk ve din temelli işlediğine dair güçlü bir olasılık olduğuna inanıyor" açıklamasını yapmıştı.

ABD polisi 17 yaşındaki Müslüman genci vahşice dövdü
OYNAT 00:41
ABD polisi 17 yaşındaki Müslüman genci vahşice dövdü
ABD'nin Illinois eyaletinde polis, gözaltına aldığı 17 yaşındaki Müslüman Hadi Abuatwleh'i vahşice dövdü. Beyin kanaması geçirdiği belirtilen genç hastaneye kaldırıldı.

ABD'de Müslüman adamı öldürüp soydular
OYNAT 00:44
ABD'de Müslüman adamı öldürüp soydular
ABD'de 59 yaşındaki bir Müslüman 3 genç tarafından sokak ortasında öldürüldü. Cinayeti işleyen gençler adamı öldürdükten sonra üstündeki paraları çalarak kayıplara karıştı. Baltimore polisi, suçluların yakalanması için 32 bin dolar ödül koydu.

ABD’de 3 Müslüman genç öldürüldü
DÜNYA
ABD’de 3 Müslüman genç öldürüldü

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.