Gündem Türkiyeden Filistinli çocuklara oyun sandığı MEBin hazırladığı eğitim setleri yola çıktı

Türkiye'den Filistinli çocuklara 'oyun sandığı': MEB'in hazırladığı eğitim setleri yola çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitime erişemeyen çocuklara evlerinde ulaşmak için hazırladığı 'Benim Oyun Sandığım' eğitim seti, bu kez Filistinli çocuklar için yola çıktı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hepimiz Filistinli kardeşlerimiz için elimizden geleni yapmak ve özellikle çocuklar için neler yapabileceğimiz konusunda daha fazla duyarlı olmak durumundayız" dedi.

Haber Merkezi DHA
Türkiyeden Filistinli çocuklara oyun sandığı: MEBin hazırladığı eğitim setleri yola çıktı
Filistinli bin aileye ulaştırılacak oyun sandıklarının içinde boya seti, büyüteç, dama taşları, geçmeli birim küpler, geometri tahtası ve lastikleri, kale yapı blokları ve kırtasiye seti gibi malzemeler var.

Bakanlık okul öncesi eğitime erişemeyen çocuklara evlerinde ulaşmak için hazırladığı 'Benim Oyun Sandığım' eğitim setini bu kez Filistinli çocuklar için hazırladı.

Çocukların tüm gelişim alanlarını destekleyecek nitelikte hazırlanan Filistinli 1000 aileye ulaştırılacak oyun sandıklarının içinde boya seti, büyüteç, dama taşları, geçmeli birim küpler, geometri tahtası ve lastikleri, kale yapı blokları, kırtasiye seti, ksilofon, oyun halısı, eşleştirme kartları, oyun hamuru, oyuncaklar gibi materyaller yer aldı.

  • Eğitim setinin Filistinli çocuklara gönderilmesi nedeniyle Elmadağ ilçesi Hasanoğlan'daki Ders Aletleri Yapım Merkezi'nde Tören düzen düzenlendi. Törene Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı.

AA

Sadakataşı’ndan Filistin’e 1 milyon TL’lik yardım
DÜNYA
Sadakataşı’ndan Filistin’e 1 milyon TL’lik yardım

'FİLİSTİN TÜM İNSANLIĞIN KANAYAN YARASI'

Bakan Selçuk, geçen günlerde Filistin'de üzücü olaylar yaşandığını belirterek, "Filistin tüm İslam aleminin tüm insanlığın bir meselesi ve kanayan bir yarası. Hepimiz Filistinli kardeşlerimiz için elimizden geleni yapmak ve özellikle çocuklar için neler yapabileceğimiz konusunda daha fazla duyarlı olmak durumundayız. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye'deki çocuklarımıza oyun sandıklarımızı gönderiyoruz ve onların eğitimlerine katkıda bulunuyoruz. İstedik ki 'Filistinli çocuklarımız da bu oyun sandıklardan yararlansın ve biz çocuklara ne gönderelim' diye düşündüğümüzde benim oyun sandığım ilk aklımıza gelen şey oldu" dedi.

AA

Dünyaca ünlü futbolculardan Filistin'e destek: Allah'ım sen onları koru
DÜNYA
Dünyaca ünlü futbolculardan Filistin'e destek: Allah'ım sen onları koru

'ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR'

Savaşın en çok çocukları etkilediğini anlatan Selçuk, "Bu durum elbette vicdanlarımızı kanatıyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak elbette eğitimin içinden bir şey yapmayı öncelikle arzuluyoruz ve şartlar oluştukça Filistin'deki çocuklarımız için de daha fazla işler, projeler yapmayı hedefliyoruz.

Sağlıklı olarak belli ortamlarda bulunmak, iyi bir eğitim almak, güzel mekanlarda bulunmak hepsinin hakkı ve bu temel hakka da bizim bir şekilde katkıda bulunmamız gerekiyor.

İngiltere'de skandal olay: Filistin'e destek mesajı atan Elneny için 'gönderin' baskısı
SPOR
İngiltere'de skandal olay: Filistin'e destek mesajı atan Elneny için 'gönderin' baskısı

Bu çalışma Genel müdürlüğümüzün Ders Aletleri Yapım Merkezi ile beraber oluşturduğu bir proje ve tamamen Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendi ürünlerinden oluşan bir sandık bu. İçindeki materyaller bilim insanları tarafından özel olarak seçildi ve çocukların gelişim düzeyleri dikkate alınarak oluşturuldu.

Benim oyun sandığım seti, bizim sahada deneme imkanı bulduğumuz çok pratik bir sandık ve çocukların eğitimine gerçekten büyük katkı sağladığını düşünüyoruz" diye konuştu.

  • Bakan Selçuk ayrıca, sandıklardan içine Türk ve Filistin bayrağı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve bakanlığın Türkçe ve Arapça mesajlarının da yerleştirildiğini belirtti.

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistinli çocuklar için kaleme aldığı mesaj da eğitim seti içerisinde bulundu.

Cuma namazı sonrası binlerce Filistinli Mescid-i Aksa’yı 'Türkiye' ve 'Erdoğan' sloganlarıyla inletti
DÜNYA
Cuma namazı sonrası binlerce Filistinli Mescid-i Aksa’yı 'Türkiye' ve 'Erdoğan' sloganlarıyla inletti


ERDOĞAN'IN MESAJI

Erdoğan, Filistinli çocuklara gönderdiği mesajında, "İstikbalimizin mimarı sevgili evladım; sokaklarından bal ve gül akan Filistin zor günler yaşıyor. İşgalin, yıkımın, bombaların altında çocuk olmanın güçlüğünü biliyoruz.

Türk Milleti olarak bizler uzakta değil, hemen yanı başındayız. Oyun oynamaktan, hayal kurmaktan, hayallerin için mücadele etmekten lütfen vaz geçme! Zulmün karanlığı ne kadar koyu olursa olsun, şafağın aydınlığına karşı duramaz.

Sokaklarda özgürce koşturacağın, gökyüzüne korkusuzca bakacağın günler muhakkak gelecek. Doğan gün umuttur çocuğum, yüzünü güneşe dön. Aklımızdasın, gönlümüzdesin, dualarımızdasın! Sevgiyle gözlerinden öpüyorum" ifadelerini kullandı.

AA
  • Konuşmaların ardından 'Benim Oyun Sandığım' eğitim setinin bulunduğu TIR uğurlandı.

Filistin'e destek veren ünlüler hedefte: New York Times'a tam sayfa ilan verdiler
DÜNYA
Filistin'e destek veren ünlüler hedefte: New York Times'a tam sayfa ilan verdiler

Türkiye'nin Filistin'e 'Koruma Gücü' hamlesine İran ve Arap ülkeleri karşı çıkar
OYNAT 05:58
Türkiye'nin Filistin'e 'Koruma Gücü' hamlesine İran ve Arap ülkeleri karşı çıkar
İşgalci İsrail'in Kudüs ve Gazze'ye saldırılarına karşı kalıcı bir çözüm arayışında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan Filistin'e 'Koruma Gücü' önerisini gündeme getirdi. Gazeteci-yazar Taha Kılınç, Türkiye'nin İsrail'e karşı 'Koruma Gücü' hamlesini ve bölgede yaşanacak gelişmeleri değerlendirdi.


Abone Ol Google News
Sultangazi'de 5 katlı binada yangın: 5'i çocuk 7 kişi itfaiye merdiveniyle kurtarıldı
Gündem

Sultangazi'de 5 katlı binada yangın: 5'i çocuk 7 kişi itfaiye merdiveniyle kurtarıldı

İstanbul'da kuvvetli yağış sonrası Sultangazi'de bir binanın zemin katında su tahliyesi yapıldığı sırada jeneratör yandı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederek, binada mahsur kalan 5'i çocuk 7 kişiyi merdiven aracıyla kurtardı.
Milli gemiye özel amblem: İçinde birçok mesajı barındırıyor
Gündem

Milli gemiye özel amblem: İçinde birçok mesajı barındırıyor

Seri üretim hattından çıkan ilk milli güdümlü füze Atmaca'nın test atışının yapıldığı TCG Kınalıada için özel olarak hazırlanan amblem, içinde barındırdığı birçok mesajla dikkati çekiyor. Tarihte kurulan büyük Türk devletleri, amblemdeki 16 yıldızla temsil edilirken harita da geminin mavi vatandaki hak ve menfaatleri koruma iradesini simgeliyor. Göğe yükselen roket ucundaki yıldız ve çok katmanlı gökyüzü ile geminin Atmaca güdümlü mermisiyle kazandığı uzun menzilli angajman yeteneği anlatılırken yeni nesil milli savaş yönetim sistemi Advent'i ilk kullanan gemi olduğu da bulutların arasına gizlenen figürle sergileniyor.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan komşulara mesaj: Provokasyonlardan vazgeçin
Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan komşulara mesaj: Provokasyonlardan vazgeçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nun sona ermesi nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, AB, Yunanistan'a ve Ermenistan'a mesaj verdi. "Yunanistan'ın tahriklerden ve kışkırtıcı adımlardan, provokasyondan vazgeçmesi lazım" diyen Çavuşoğlu, Ermenistan'a da Azerbaycan'la iyi geçinme ve komşularının toprağına göz dikmeme çağrısı yaptı. AB'nin Türkiye'yi oyalamaması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, "AB artık masaya dönmeli, somut adımlar atmalı. Türkiye'yi oyalamasınlar. İlişkilerimizi geliştirmek istiyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.