Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Türkiyenin Mühendis Kızları eğitim ve istihdam desteğiyle yetişiyor 22 bin öğrenciye ulaşıldı

'Türkiye'nin Mühendis Kızları' eğitim ve istihdam desteğiyle yetişiyor: 22 bin öğrenciye ulaşıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla başlattıkları “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesi kapsamında okullarda gerçekleştirilen rol model buluşmalarıyla 20 ilde 75 lisede 22 bin 500 öğrenciye ulaştıklarını söyledi.

Haber Merkezi İHA
Türkiyenin Mühendis Kızları eğitim ve istihdam desteğiyle yetişiyor: 22 bin öğrenciye ulaşıldı
Arşiv

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın kız çocuklarının eğitimine büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarını ve bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmalara öncülük ettiklerini ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bilim ve teknolojide farklılık oluşturan ve birçok alanda dereceye giren genç kızlarımız hepimize güç ve ilham veriyor” ifadelerini kullandı.

  • Projenin devam ettiğini belirten Bakan Selçuk, “Mühendis olmak isteyen kız öğrencilerin desteklenmesi amacıyla başlattığımız ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’ni lise ve üniversite olmak üzere iki program şeklinde sürdürüyoruz” ifadelerini kaydetti.

Kadın mühendis sayısında rekor artış: 200 bini geçti
EKONOMİ
Kadın mühendis sayısında rekor artış: 200 bini geçti


“50 okuldan 150 gönüllü öğretmenimiz, mühendislik faaliyetlerini tanıtacak”

Lise programındaki faaliyetler arasında eğitimler, farkındalık oluşturan oyun ve sanal gerçeklik uygulamaları ile her okulla gerçekleştirilen rol model buluşmaları yer aldığını vurgulayan Selçuk, “Salgın sürecinde çevrimiçi gerçekleştirdiğimiz faaliyetler kapsamında 20 okulda 75 lisede 22 bin 500 öğrenciye ulaştık. Yeni dönemde de 50 okuldan 150 gönüllü öğretmenimizle çalışmalara devam edeceğiz. Proje kapsamında eğitim alan bu öğretmenlerimiz; lise öğrencileri, öğretmenler ve veliler için mühendislik mesleğini tanıtıcı faaliyetler gerçekleştirecek” açıklamasında bulundu.

Selçuk Bayraktar'dan Sözcü yazarına 'kadın mühendis' yanıtı: Mühendislerimizin 96'sı kadın
TEKNOLOJİ
Selçuk Bayraktar'dan Sözcü yazarına 'kadın mühendis' yanıtı: Mühendislerimizin 96'sı kadın


  • Ayrıca, projenin web sitesinde (https://www.turkiyeninmuhendiskizlari.com/) “Mühendise Sor” uygulaması başlatıldı. Gönüllü kadın mühendislere öğrencilerin sorular yöneltebildiği bu uygulama üzerinden şu ana kadar 424 soru cevaplandı.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.