GündemTürkiyeye bir kedi bile teslim etmeyiz

Türkiye'ye bir kedi bile teslim etmeyiz

Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Barzani, PKK'ya terör örgütü demeyeceklerini, barış çağrılarına yanıt vermediği takdirde terör örgütü diyebileceklerini söyledi. Şehit ailelerine başsağlığı dileyen Talabani'yse “Türkiye'ye bir Kürt kedisi bile vermeyiz” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Türkiye'ye bir kedi bile teslim etmeyiz
Türkiye'ye bir kedi bile teslim etmeyiz
Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim başkanı Mesut Barzani, “Bize karşı bir saldırı yapılırsa biz de meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız” dedi. Barzani, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile birlikte Erbil'e bağlı Selahattin'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, “Hem ABD hem Türkiye PKK'yı terör örgütü olarak görüyor. Siz nasıl görüyorsunuz?” sorusu üzerine, “Barış arayışları var. Eğer PKK bu barış çağrılarını geri çevirirse biz de onları terörist olarak göreceğiz. Türkiye ile iyi ilişkiler ve iyi komşuluklar içerisinde olmayı istiyoruz. Ama olası bir sınır ötesi harekat ve bize karşı bir saldırı yapılırsa biz de meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız” diye konuştu.

PKK'NIN KARARINI BEKLİYOR

Irak Devlet Başkanı Talabani ise Hakkari'deki saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, “Şehit ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Türkiye bizden PKK yetkililerini istiyor. Kürt yetkililerin yakalanması ve teslim edilmesi gerçekleşmeyecek bir rüyadır. Biz, değil bir Kürt'ü bir Kürt kedisini bile teslim edemeyiz.” dedi. Daha sonra CNNTürk'ün canlı yayınına telefonla katılyan Talabani, “PKK'yı şiddeti durdurmaya davet ettik, bu teklifi değerlendiriyorlar” diye konuştu. Talabani şunları söyledi: “PKK'yı siyasi bir parti olarak kalıp, şiddeti durdurmaya çağırıyoruz. Onlar da yarın (bugün) aslında bunu düşünüyor olacaklar.”

SURİYE'DEN DESTEK YOK

Suriye Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Türkiye ziyaretinde PKK'ya yönelik Kuzey Irak'a askeri operasyona destek verdiği haberlerini yalanladı. Suriyeli Bakan Bilal, Kuveyt'in El Enba gazetesine yaptığı açıklamada “Bazı medya kuruluşları ve siyasilerin Esad'ın Türkiye'de yaptığı açıklamalarını değiştirmeleri karşısında şaşırdım. Suriye, bölgedeki sorunların siyasi yollarla çözülmesinden yanadır. Suriye ve Türkiye terörle mücadele konusunda anlaştılar. Her iki ülkede, bir ülkenin kendi vatandaşlarını terör saldırıları karşısında savunma hakkı vardır. Ve bu hak uluslararası anlaşmalarda ve Birleşmiş Milletler kurallarında mevcuttur” değerlendirmesinde bulundu.

İRAN DA DİPLOMASİ ÖNERDİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, “İnanıyoruz ki, diplomatik ve müzakere yöntemi Irak ve Türkiye için en iyi yoldur. Kriz yaratan çözümlerden yararlanmak Irak'taki durumu daha da kötüleştirecek. En iyi yöntem bölge ülkeleri arasında işbirliğidir” dedi.

Petrol boru hattı uyarısı

Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi Sözcüsü Cemal Abdullah, PKK'nın, “Kürdistan Bölgesi topraklarından geçen petrol boru hatlarına saldırması durumunda buna karşılık vereceklerini” söyledi. Abdullah, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin PKK'nın Irak'ı terketmesi gerektiğine dair açıklamasına destek verdiklerini” de vurguladı.

Irak meclisinden tezkere kınaması

Irak meclisi, Türkiye'nin PKK'ya karşı Irak'ın kuzeyine girme ihtimalini kınarken, PKK'dan da bölgeyi terk etmesini istedi. 275 milletvekilinden 184'ünün dün kabul ettiği karar metninde, “çözüme kavuşturulmamış bir sorunun çözümü için kuvvet kullanma tehdidi” kınandı. Meclis, Irak hükümetinden de “PKK'nın eylemlerine son verecek tedbirleri almasını” talep etti. Irak meclisi, “Irak topraklarından komşu ülkelere yöneltilen her türlü silahlı eylemi” de kınadı ve “PKK militanlarının Irak topraklarını terk etmesini” istedi. Karar metninde, “TBMM'nin tezkere kararının Irak'la iyi komşuluk ilişkilerine katkıda bulunmayacağı” ifadesine yer verildi. Metinde, “Türk ordusunun son zamanlarda bazı Irak köylerini bombaladığı” da öne sürüldü ve Türk hükümetine, “bu sorunun Irak hükümetiyle eşgüdüm ve diyalog içinde çözümü için sağduyunun sesine kulak verme” çağrısı yapıldı.

  Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama
  Gündem

  Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama

  Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Temsilciler Meclisi’nden geçen 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar almasını şiddetle kınadı. Bakanlık, açıklamasında "Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma gözyuman bir ülkenin meclisinin aldığı sözkonusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır." ifadelerini kullandı.
  Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
  Gündem

  Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

  Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
  İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
  Ekonomi

  İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

  İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
  Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
  Hayat

  Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

  Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
  21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
  Hayat

  21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

  21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...