GündemTürkiyeyilezzetindenyakaladım

Türkiye’yi lezzetinden yakaladım

Çinli aktör, şarkıcı ve çok izlenen 'Baba Nereye?' programının başrol oyuncusu Will Liu, Türkiye'ye geldi. "Bize gösterilen Türkiye'nin imajı kötüydü. Ama ben geldim ve son derece heyecanlı bir ülkede olduğumu anladım" diyen Liu, sokaktaki Maraş dondurması satışlarından ilham alarak bir arkadaşının şarkı bile yazdığını söylüyor.

Harun KaraburçYeni Şafak
Türkiye’yi lezzetinden yakaladım
Türkiye’yi lezzetinden yakaladım

Çin’in en ünlü aktör, şarkıcı ve televizyon programcısı Will Liu, Yunus Emre Enstitüsünün ev sahipliğinde Türkiye’ye geldi. İstanbul'da dolu dolu iki gün geçirdi. Liu'ya gezisi sırasında eşi ve üç çocuğu eşlik etti. Liu'nun başrolünü üstlendiği 'Baba Nereye?' isimli TV programı Çin'de haftada 75 milyon izleyiciye ulaşıyor. Kalabalık bir ekiple Türkiye'ye gelen Liu, programın bir bölümünün burada çekilebileceği sinyallerini veriyor. Türkiye'ye ilk defa gelen Liu, kendilerine gösterilen kötü Türkiye imajın buraya gelmesiyle silindiğini söylüyor. Türk dondurmasını kadın kalbine benzeten Liu, "Değişkenlik var çünkü. Ne olacağı belli olmuyor. İstanbul ile dondurmalar üzerinden romantik bir bağ kuruyorum" diyor.

 İstanbul'u nasıl buldunuz? İlk izlenimlerinizi duymak isterim.

Yemeklerinizle başlamalıyım. Oldukça farklı çünkü yemeğin içine katılanlar, yemekler tamamen bizim kültürümüzden farklı. İlk defa böyle bir tada ulaştım. Yediğim yemeğin tadını doğrudan aldım. Çok fazla zirai ilaç kullanılıyor Çin'de. Orada bu lezzetleri bulmak mümkün değil. Burada yumurtanın, etin, sebzenin geçrek tadına ulaştım. Bu çok önemli. Dünyanın pek çok yerine gittim ama buna az rastladım.

HEYECANLI BİR ÜLKE

 Yemek dışında...

Şimdiye kadar Türkiye'yi televizyonda, sinemalarda, haberlerde gösterildiği gibi biliyordum. Geldim ve son derece heyecanlı bir ülkede olduğumu anladım.

 TV ile şimdi gördükleriniz arasında nasıl farklar var ki?

Bizim gördüğümüz Türkiye yanlıştı. Belki de bize öyle gösteriliyordu, bilmiyorum ama bize gösterilen Türkiye'nin imajı kötüydü. O kötü imaj görüntüsü hafızamdan silindi. Örneğin şu an İstanbul'da ne kadar temiz bir hava var. Son derece rahatlatıcı. Türkiye bu bence.

 Gelmeden önce bir araştırma yaptınız mı?

Yemekler üzerinden biliyoruz. Birçok Türk restoranı, dondurmacısı var. Şarkıcı arkadaşım Jay Chou'nun 17 yıl önce İstanbul'dan bahsettiği bir şarkısı var. Bir de 2 yıl önce Türk dondurmasıyla ilgili bir şarkısı var. Ben o dondurmayı kadın kalbine benzetiyorum. Kadınların kalbi de dondurmalarda da değişkenlik var çünkü. Ne olacağı belli olmuyor. İstanbul ile dondurmalarınız üzerinden romantik bir bağ kuruyorum.

TURİSTİK DEĞİL KEŞİF GEZİSİ

 İstanbul'a gelmeden önce Türkler hakkında ne düşünürdünüz? Nasıl fikirleriniz vardı bizle ilgili?

Türkler hakkında sadece o dondurmayla ilgili şarkı üzerinden bilgim vardı. Aslında buraya gelme nedenim de bu. Gelip kendi gözlerimle görmek istedim. Türkiye Çin'de bilinmeyen bir ülke. Bilinmediği için de mistik bir ülke. Ama ben bu kapıyı araladım. Umarım diğer Çinli yurttaşlarım da bu kapıdan geçerler.

 Bir kültür köprüsü olmak istiyorsunuz galiba.

Tam anlamıyla öyle. Çünkü bugüne kadar hiç böyle bir adım atılmamış. Bu, her ne kadar turistik bir gezi gibi gözükse de aslında ben ve ekibim şu an bir keşif gezisindeyiz. Hayata geçireceğimiz birçok proje olabilir. Burada bir sinema filmi, klip çekebiliriz. Bu gezi bir başlangıç.

DÜNYAYA AÇILIYORUZ

 Çin'deki film, televizyon endüstrisi nasıl?

Gerçekten çok zor bir endüstri. Televizyon tamamen devlet denetiminde. Çok kolay dışına çıkamıyorsunuz. Ama bu yıl Çin sineması kapılarını açıyor. Bu yıl Çin sineması Amerikan sinemasını geçecek. Dünyaya açılıyor.

'Baba Nereye?' programı güçlü aile bağlarına gönderme yapıyor. Çin de biz de aile bağları güçlü bir toplumuz. Program bugüne kadar pek çok ülkede çekildi. Türkiye'de de çekilse ne güzel olur.

Ben programın yapımcısı değilim oyuncusuyum. Yapımcılar adına konuşamam ama burada çekilmesini ve yayınlanmasını yürekten isterim. Umarım böyle bir işbirliği yakın bir zamanda yapılır. Size turistik değil keşif gezisi olduğunu söylemiştim. Ekibim bu tarz işbirlikleri yapılıp yapılamayacağını araştırmak için burada.

  • Ailemi mutsuz edecek projede yokum
  • Ailesine çok düşkün bir babasınız. Profesyonel kariyeriniz aile hayatınızı etkilemiyor mu?
  • Benim için inanç birinci mesele. Tanrıya inanıyorum. İkincisi ailem. Kariyerim üçüncü sırada geliyor. Hepsi için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Yaptığım hemen hemen her projede dikkat etmeye çalıştığım şey ailemin bu işten pozitif etkilenmesi. Onların mutsuz olduğu projede yer almıyorum. Eşim bana her şeyde güç veriyor ve ben o olmasa buralara gelemezdim. Özellikle üç çocukla birlikte hayatımın birçok köşe taşı da değişti ve bu bizi mutlu ediyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.


Elazığlı ustadan 34 metrelik lahmacun
Elazığ'da bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışan Engin Altunbaş, 2016 yılında 17 kişilik ekibiyle 23 metre uzunluğunda tek parçadan oluşan lahmacun yapmıştı. Son olarak 22 kişilik ekibiyle yeni bir deneme daha gerçekleştiren Altunbaş, yaptığı 34 metre uzunluğundaki lahmacunla kendi rekorunu kırdı. Altunbaş, hazırladıkları 34 metrelik lahmacunu Elazığ Gazi Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerine ikram edeceklerini sözlerine ekledi.
Yeni milli silahımız üzerindeki detayla dikkat çekiyor
Başbakanlık korumaları tarafından kullanılmaya başlanan yeni yerli silahımız MPT-55, üzerindeki Kayı Boyu deseniyle dikkat çekiyor.
Fransa'dan bir Erdoğan geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin meselesinde ABD'ye verdiği diplomasi dersinin ardından Fransa'ya önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Resmi karşılama töreninde Erdoğan'ın yürüyüş ve dik duruşu dikkatleri çekti.

Dikkat! Bu sokakta sanat var
Ürdün'de bir grup genç 2013'ten beri sokaklara sanat püskürtüyor.
Deniz kirliliğini bitirmek için bu silahı kullanıyorlar
Denizlerdeki çöpleri toplayan Bay Çöp Teker isimli icat 2014'ten bu yana 670.219 ton atık topladı. Hedef deniz kirliliğini büyük oranda azaltmak olunca bu makine amacına bir hayli uygun davranıyor.