Gündem Yok artık dedirten olay İnternetten diş protezi sipariş verdi kargo paketini açınca şok oldu

Yok artık dedirten olay: İnternetten diş protezi sipariş verdi kargo paketini açınca şok oldu

Bursa'da Erdinç Altay (52) internet üzerinden sipariş verdiği silikon diş protezi yerine damak şeklinde ve kullanılmış plastik bir ürünle karşılaşınca Bursa Tüketiciler Derneği'ne başvurdu. Firma tarafından tehdit edildiğini de söyleyen Erdinç "Telefonla iletişim kuramadığım için yazıştık. Beni avukat ve icra ile korkutmaya çalıştılar" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Yok artık dedirten olay: İnternetten diş protezi sipariş verdi kargo paketini açınca şok oldu
İnternetten diş protezi sipariş verdi, kullanılmış plastik ürün geldi.

Yıldırım ilçesinde yaşayan Erdinç Altay, üst dişlerinde problem olduğu için silikon diş protezi arayışına girdi. İnternette karşısına çıkan bir siteden, istediği gibi bir ürün görünce sipariş verdi. Ürün, firmanın vadettiği gibi 3 gün içinde kargo ile eline ulaştı. Ancak paketi açtığında silikon diş protezi yerine damak şeklinde ve kullanılmış plastik bir ürünle karşılaştı. Altay, siparişi gönderen firma ile mesaj yoluyla iletişime geçince de tehdit edildi.

DHA

'SAĞLIĞA TAMAMEN ZARARLI DURUMDA'

İnternette gezinirken istediği gibi bir diş protezi gördüğünü belirten Erdinç Altay, şunları söyledi:

  • "Tam da bana göre diyerek sipariş verdim. WhatsApp üzerinden uzmanın inceleme yapması için fotoğraf göndermemi istediler. Fotoğrafı gönderdikten sonra 'uzmanımız tarafından onaylanmıştır, diş protezini kullanabilirsiniz' diyerek dönüş yaptılar. Kargosu dahil 250 lira olduğunu söylediler. Ben de siparişi verdim. Üründen memnun kalmazsam, 14 gün içerisinde geri iade yapabileceğime dair mesaj da gönderdiler. Kargo geldiğinde şoke oldum. Reklamda görüldüğü gibi değil. Bunun takılacak bir aparatı yok. İçerisi hiç de hijyenik değil. Sağlığa tamamen zararlı bir durumda. Telefonla iletişim kuramadığım için yazıştık. Beni avukat ve icra ile korkutmaya çalıştılar."

Hakkını aramak için Bursa Tüketiciler Derneği'ne de başvuran Altay, "Teknoloji güzel bir şey ama iyiye kullanırsak. Böyle kötü olarak kullananlar da var. Sakın diyorum, aman dikkat edelim. Boşluğa düştüm, ama kimse benim durumuma düşmesin" diye konuştu.

DHA

'KARŞI TARAFA İHTARNAME GÖNDERECEĞİZ'

Erdinç'in şikayeti üzerine harekete geçtiklerini belirten Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz ise "Karşı tarafa ihtarname yollayarak, tarafımıza gönderilen malın ayıplı olduğunu bildireceğiz. Seçimlik haklarımızın koşulları oluştuğundan, sözleşmenin iptalini, paramızın iadesini isteyeceğiz. 7 gün içerisinde tüketicimizin hesabına para yatırılmadığı takdirde, bağlı bulunduğu kaymakamlıkta, ilçe tüketici hakem heyetine başvurarak bu paranın iadesine karar verilmesini talep edeceğiz" dedi.

'14 GÜNLÜK CAYMA HAKKINIZI MUTLAKA KULLANIN'

Mesafeli satışlarda tüketicilerin çok sık sorun yaşadığına dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

"Tüketicilerimizin internet üzerinden yaptığı alışverişlerde çok dikkatli olmalarını, güvenli ve kurumsal sitelerden alışveriş yapmalarını öneriyoruz. Özellikle alışveriş yapılan kurumların ve şirketlerin MERSİS numarasının olup, olmadığına dikkat etsinler. Bir mağduriyetin yaşanması durumunda, en azından tüketici haklarını kullanarak, ödediği bedeli geri alabilir. Ama öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki; tüketici bir taraftan maldan, bir taraftan paradan mağdur edilmekte. Karşımızda bir muhatap bulamıyoruz. Tüm tüketicilerimizi uyarmak istiyorum. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerde 14 günlük cayma hakkınızın olduğunu unutmayın. Bu hakkınızı mutlaka kullanın."

Yetkili servis dolandırıcılığı: İlk çıkan sayfalara tıklamayın! Kombi bakımı için para alıyorlar, ortadan kayboluyorlar
EKONOMİ
Yetkili servis dolandırıcılığı: İlk çıkan sayfalara tıklamayın! Kombi bakımı için para alıyorlar, ortadan kayboluyorlar

İnternetten fotoğraf makinesi siparişi verdi: Fındık ve bozuk el kamerası geldi
FOTOĞRAF 8
Title
Erciş ilçesinde fotoğraf stüdyosu işleten 3 çocuk babası Salih Akan, internetten fotoğraf makinesi siparişi verdi. Ancak Akan'a fotoğraf makinesi yerine 1 kilo çürük fındık ve bozuk el kamerası gönderildi.
Title
Şoke olan Akan, yanlışlığın düzeltilmesi için aradığı siteye ve fotoğraf makinesinin parasını yatırdığı M.B.'nin telefonuna ulaşamadı.
Title
Bunun üzerine Akan, polis merkezine gidip, dolandırıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu.
Title
Fotoğraf makinesi almak isterken dolandırıldığını belirten Salih Akan, vatandaşlardan benzer durumlara karşı dikkatli olmalarını istedi. Akan,\" İnternette araştırma yaparken, bir sitede gayet kaliteli bir fotoğraf makinası gördüm. Ben de sitede ismi ve telefonu yazılı olan M.B. ile mesajlaşmaya ve telefonla konuşmaya başladım. Buralarda tanıdığınız varsa gelip makineye baksın diyerek bana aşırı bir güven verdiği için, 10 bin TL olan fotoğraf makinesini almak için 3 bin 500 TL.'ye anlaştım. Parasını da bu kişinin banka hesabına yatırdım. Parayı yatırdığım kişiye telefonla ulaşamayınca dolandırıldığımı anladım. Yapacak bir şey olmadığı için kargonun gelmesini bekledim. Kargo, PTT şubesine bir hafta sonra geldi. Ben de orada görevlilerin yanında açıp baktım. Gönderilen kutuda bozuk bir el kamerası ile 1 kilo çürük fındık çıkınca şoke oldum. Bunları da cep telefon kamerasına çekip kayıt altına aldım. 30 yıldır fotoğraf stüdyosu işletiyorum, hayatımda ilk kez böyle bir dolandırıcılıkla karşılaştım. Hemen oradan ayrılıp, polis karakoluna giderek şikayette bulundum. Kimsenin bu tür tuzaklara düşmemesi gerekir. Tamam dolandırıldım, ama niye bana çürük fındık gönderiyorlar. Bari sağlam fındık gönderseler gözümüz arkada kalmasaydı\" dedi.
Title
Title
Title
Title
İnternetten fotoğraf makinesi siparişi verdi: Fındık ve bozuk el kamerası geldi
Van'ın Erciş ilçesinde, fotoğraf stüdyosu işleten Salih Akan (44), internetten 3 bin 500 liraya anlaşıp sipariş verdiği fotoğraf makinesi yerine çürük fındık ve bozuk el kamerası gelince şoke oldu. Akan, dolandırıldığı iddiasıyla polise gidip şikayetçi oldu.

İnternetten aldığı hayvanlar öldü: Dolandırıcılık suçlamasında bulundu
FOTOĞRAF 18
Title
Arpaçay ilçesine bağlı Bardaklı köyünde yaşayan, evli ve 2 çocuk babası Mesut Aktaş, sosyal medyada hayvan alım satımıyla ilgili ilan gördü.
Title
Samsun'da besicinin, buzağılarını tanesi 2 bin 500 liradan sattığını öğrenen Aktaş, telefon numarasını arayarak görüştü. Aktaş, yaptığı görüşme sonrası 9 buzağıyı tanesi 2 bin liradan satın aldı.
Title
Anlaşmanın ardından 9 buzağı, Mesut Aktaş'ın yaşadığı köye akşam saatlerinde kamyonla nakledildi. Aktaş, iddiaya göre, hayvanları satan kişiyle sözleşme imzalamadan ücretini teslim etti. Ahıra bıraktığı hayvanları incelemeye giden Aktaş, kulak küpelerinin olmadığını fark etti.
Title
Aldığı kişiyi telefonla arayan Aktaş, \"Ben onları söktüm, ilçe tarıma teslim edeceğim\" cevabı üzerine konuyu araştırmadı. Bir süre sonra buzağılar, rahatsızlanmaya başladı. İlçedeki veteriner hekime kontrol ettiren Aktaş, hayvanların ishal olduğunu öğrendi.
Title
Halsizleşen hayvanların iyileşmesi için ilaç ve serum tedavisine başlandı. Uygulanan tedaviye rağmen 9 buzağıdan 4’ü öldü, 2'sinin tedavisi veteriner hekim tarafından sürdürülüyor. Kalan 3 buzağıya da ilaç ve serum tedavisi yapılıyor.
Title
İnternet üzerinden gördüğü ilanın ardından hayvanları satın aldığını anlatan Mesut Aktaş, \"Bundan 10 gün önce internet aracılığıyla Facebook sayfasında bunların reklamını gördüm. Aradım, görüştük buzağıların tanesine 2 bin 500 TL istediler, biraz konuştuk ve tanesini 2 bin TL’ye anlaştık. Adam buraya geldi, ücretini elden verdim. Ama adamda bir telaş vardı. ‘Kardır, kıştır, bizim gitmemiz gerekiyor’ dedi...
Title
Ben de o anda inandım dedim ki ‘Doğrudur, adamın yolu uzaktır, o yüzden de acele ediyor’. Arpaçay’dan veteriner hekim çağırdım. Veteriner hekim köye gediğinde adamlar da buradan gitmişti. Veteriner hekim buzağıları muayene etti ve dedi ki 'Bunların hepsi hasta'. İdrarlarını yaptıklarında kan geliyordu bir de ishalleri vardı. Ben adamı aradım, durumu anlattım. O da bana bunun geçeceğini söyledi ve ‘İğne kullan, ilaç kullan geçer’ dedi. Ben de 9 gündür ilaç, serum, toz ilaçlar, ishal ilaçları kullandım bir çözüm olmadı” dedi.
Title
\"BİZ YANDIK BAŞKALARI YANMASIN\" <BR> <BR> Savcılığa şikayet dilekçesi verdiğini belirten Aktaş, \"Zaten adamlar artık telefonlarımıza da cevap vermiyorlar. Telefonlarımızı açmıyorlar, başka numaradan arasak da bizim olduğumuzu anlayıp hemen yüzümüze kapatıyorlar. Şu anda bizim yapacak hiçbir şeyimiz yok. Kaymakamımız, savcımız, adliyemiz, valimizden destek bekliyoruz. Biz yandık, başkaları yanmasın\" diye konuştu.
Title
Hayatında ilk defa internet üzerinde alışveriş yaptığı belirten Mesut Aktaş, şunları söyledi: \"İnternetten bir tane ayakkabı bile almadım. ‘100 TL fazla olsun, buradan gözümüzün gördüğü şeyi alalım’ diyordum. Ben burada nasıl böyle hataya düştüm, anlayamadım. Bir gözümü açtım ki buzağıları almışım, parayı ödemişim. Şimdi veterinerde buzağıların hastalığı ile uğraşıyorum. Bir yandan param gitti diğer yandan da hayvanların her gün öldüklerini görmekten psikolojim bozuldu. Şu anda hayvanlar yaşıyor ve yavaş yavaş can çekişerek ölüyorlar. 20’ye yakın serum kullandık. Şu anda 2'si can çekişiyor.\"
Title
Hayvanları teslim aldığına dair tutanak tutmadıklarını, kendi aralarında satış sözleşmesi bile yapmadıklarını aktaran Aktaş, \"Çünkü ben adama inandım. Hayvanların küpesi bile yoktu. Bu adam Samsun’dan buraya bu küpesiz hayvanları nasıl getirdi?\" dedi.
Title
VHO'DAN UYARI <BR> <BR> Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül, vatandaşı bu konularda daha dikkatli olmaları için uyardı. Buzağıların hastalığı ve tedavi süreci hakkında bilgi veren Ödül, \"Söz konusu hayvanların kriptosporidium parvo denilen bir viral enfeksiyon sonucu gelişen tablo ile sıvı-elektrolit kaybı ile ölümlerin şekillendiği anlaşılmıştır.
Title
Bu enfeksiyon genellikle yeni doğan buzağılarda ilk 24 saatte alınması çok önemli olan ilk ağız sütünün (kolostrum) alınmaması sonucu bağışıklığın yeteri kadar oluşmaması ile birlikte söz konusu hayvanların hayvan refahına uygun olmayan, sağlıksız koşullarda nakilleri ile birleştiğinde tedavisi mümkün olmayan, yüksek ölüm oranı ile seyretmekte ve ülke hayvancılığımız için ciddi kayıplar oluşturmaktadır” diye konuştu.
Title
‘BENZER DURUMLAR ODAMIZA SIKÇA İNTİKAL ETMEKTEDİR’ <br>< br> VHO’da benzer durumlarda çok sayıda şikayet aldıklarını kaydeden Ödül, \"Bölgemiz ve özellikle ilimiz Kars, ülkemizin tüm illerindeki besicilere besi materyali sağlayan, ruhsatlı hayvan pazarımızdan satın alınan büyükbaş hayvanlarımız rağbet görüyor. İlimize ülkenin çeşitli şehirlerinden yeni doğan buzağıların getirilip normalden çok daha uygun fiyatlarla satıldığı duyumları odamıza ulaşmaktadır. Fakat görece piyasa şartlarından daha uygun fiyata satılan bu yeni doğan buzağıların henüz sütten kesilmemiş olması, sağlıksız koşullarda nakledilerek ilimize getirilmiş olmasından dolayı getirildikten sonra ciddi sağlık sorunları yaşamaları ve kısa sürede ölmeleri biz veteriner hekimlik camiasının çokça tecrübe ettiği bir durumdur...
Title
Menşei bilinmeyen, internet, sosyal medya gibi mecralarda fotoğraflarını gördükleri fakat genel sağlık durumu bilinmeyen, satılması hem etik hem de vicdani olmayan bu tarz yeni doğan buzağılar kesinlikle satın alınmamalıdır. Bölge hayvancılığımızın gelişebilmesi ve katma değerinin yükselmesi ülkemizin diğer bölgelerinden bu örnekte olduğu gibi sağlıksız yol ve yöntemlerle getirilen büyükbaş hayvanlarla mümkün olamayacaktır\" dedi.
Title
'BÜYÜK EKONOMİK KAYBA NEDEN OLMAKTA' <br> <br> Kars Veteriner Polikliniği veteriner hekimlerinden Tolgahan Ediz de \"Yeni doğan buzağılar anne sütünü tam almadığından bağışıklığı tam oluşmadığından vücut direnci düşük olur ve her türlü hastalığa karşı duyarlı olurlar. Vücut bağışıklığı tam oluşmayan hayvanların da uygun olmayan koşullarda yolculuk yapması, iklim ve ortam değişikliği sebebiyle tedavisi zor olan hastalıklara yol açmaktadır.
Title
Bu da hem buzağı hem de ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bu nedenle yetiştiricilerimiz bilmedikleri, emin olmadıkları, veteriner hekim sağlık raporu olmayan hiçbir işletmeden hayvan satın almamalıdır. Bu durum hem ülkemiz açısından hem de yetiştiricilerimiz açısından büyük bir ekonomik kayıptır\" diye konuştu.
Title
İnternetten aldığı hayvanlar öldü, dolandırıcılık suçlamasında bulundu
Title
İnternetten aldığı hayvanlar öldü, dolandırıcılık suçlamasında bulundu
İnternetten aldığı hayvanlar öldü: Dolandırıcılık suçlamasında bulundu
Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Bardaklı köyünde Mesut Aktaş (29), internet sitesi üzerinden görüştüğü besiciden tanesi 2 bin liraya satın aldığı 9 buzağıda da sağlık sorunu yaşadı. Buzağılardan 4'ünün öldüğünü, 2'sinin hastalık nedeniyle tedaviye alındığını, 3'ünü de ilaç ve serumla ayakta tutmaya çalıştığını belirten Aktaş, dolandırıldığını öne sürerek Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu.

İnternetten gördüğü ilan pahalıya patladı: 12 bin lira dolandırıldı
FOTOĞRAF 5
Title
İnternette ilanını gördüğü konteyner evi beğenen mobilyacı Anıl Akkurt, kendisini ilçede bir okulun müdür yardımcısı olarak tanıtan satıcının sosyal medya hesabına mesaj yazdı. Akkurt, ilan sahibi kadınla 12 bin 500 liralık konteyner için yaptığı pazarlık sonucu 12 bin lira ödemeyi kabul etti.
Title
Kendisine gönderilen hesap numarasına belirtilen parayı yatıran Akkurt, mesajlarına cevap gelmeyince dolandırıldığını anladı. Avukatını arayan Akkurt, Biga Cumhuriyet Başsavcılığına giderek bu kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.
Title
Anıl Akkurt, Biga'da mobilya üretimi yaptıkları yer için böyle bir konteynere ihtiyaçları bulunduğunu, ilanda yakın bir bölgede bulunduğu belirtildiği için satıcıyla irtibata geçtiğini söyledi. Pazarlığın ardından parayı hesaba yatırıp dekontu bu kişiye gönderdiğini belirten Akkurt, \"Benden konteyneri gönderecekleri adresi istediler. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yoktu. Konteynerin nakliyesine geldiğimizde ise bize hiçbir malzeme ulaşmadı. Telefonla aradığımızda kendileri bize cevap vermedi. Numaramı da engellemişler.\" dedi.
Title
Akkurt, ilan sahibinin daha sonra kendisine dolandırıcı olmadığını ve istiyorsa parasını iade edeceği, savcılığa ya da polise şikayette bulunmaması yönünde mesaj yazdığını aktardı.
Title
Bunu kabul etmesine rağmen parasının iade edilmediğini dile getiren Akkurt, sosyal medya hesabının asıl sahibinin, hesabının çalınmasıyla ilgili şikayette bulunduğunu öğrendiklerini ifade etti. Akkurt, aynı ilan sayesinde çok sayıda kişinin dolandırılmış olabileceğini sözlerine ekledi.
İnternetten gördüğü ilan pahalıya patladı: 12 bin lira dolandırıldı
Çanakkale'nin Biga ilçesinde bir mobilya üreticisi, internetten konteyner ev almak isterken çalıntı sosyal medya hesabını kullanan şüpheli tarafından 12 bin lira dolandırıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.