Gündem Yüzde 60değişim

Yüzde 60 değişim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemde güçlü yürütme, güçlü Meclis stratejisini ‘güçlü parti’ ile sürdürdü. Kongrede parti yönetimini önemli oranda yenileyen Erdoğan, 9 eski bakanı MKYK’ya taşıdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ömer Çelik
Ömer Çelik

AK Parti’nin dün gerçekleşen 6. Olağan Kongresi’nde partinin en üst organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu da belli oldu. Erdoğan, MKYK’da yüzde 60 değişime gitti. 50 kişilik MKYK’ya 42 milletvekili girerken kurulun 8 üyesi ise milletvekili olmayan isimlerden oluştu. MKYK 29 yeni üyeden oluştu. Erdoğan’ın yeni MKYK’sında ‘tecrübe’ ile ‘yenilenme’ harmanlandı. AK Parti’nin yeni MKYK’sında 14 kadın yer aldı. Bu isimler şöyle: Büşra Peker, Çiğdem Karaaslan, Emine Zeybek, Fatma Aksal, Fatma Betül Sayan Kaya, Gökçen Özdoğan Enç, Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, Hatice Merve Tatar, Jülide Sarıeroğlu, Leyla Şahin Usta, Öznur Çalık, Tuğba Işık Ercan, Vildan Polat ve Zehra Taşkesenlioğlu.

12 ESKİ BAKANA GÖREV

Yeni hükümet sisteminde yer almayan eski bakanlar MKYK listesine giren isimler oldu. Daha önce bakanlık yapmış, Ahmet Arslan, Bülent Tüfenkçi, Fatma Betül Sayan Kaya, Jülide Sarıeroğlu, Lütfi Elvan, Mehmet Özhaseki, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Nurettin Canikli, Erdoğan’ın yeni listesinde yerlerini aldı. Daha eski kabinelerde görev yapan Hayati Yazıcı, Efkan Ala, Cevdet Yılmaz’la birlikte eski bakan sayısı MKYK’da 12’ye çıktı.

LİSTENİN EN GENCİ TATAR

MKYK’nın en geç ismi Hatice Merve Tatar oldu. 1997 doğumlu olan Tatar, 24 Haziran seçimlerinde Gazitantep’den aday adayı olmuştu. Listede AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Mehdi Eker ve Ravza Kavakçı Kan yer almadı. Daha önce genel başkanvekilliği görevini yürüten Binali Yıldırım Meclis Başkanı seçildikten sonra bu görevi bırakmıştı.

  • İşte yeni A takımı
  • MKYK toplantısında AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri de belirlendi. Yeni A takımını, sözcülüğe seçilen Ömer Çelik, basın toplantısıyla açıkladı. 9 yeni ismin yer aldığı MYK’da geçen dönemde bakan olarak görev yapan 6 isim de yer buldu: Numan Kurtulmuş Genel Başkan Vekili, Fatih Şahin Genel Sekreter, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı Hayati Yazıcı, Teşkilat Başkanlığı Erkan Kandemir, Seçim İşleri Başkanlığı Ali İhsan Yavuz, Tanıtım ve Medya Başkanlığı Mahir Ünal, Dış İlişkiler Başkanlığı Cevdet Yılmaz, Sosyal Politikalar Başkanlığı Fatma Betül Sayan Kaya, Yerel Yönetimler Başkanlığı Mehmet Özhaseki, Ekonomi İşleri Başkanlığı Lütfi Elvan, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı Jülide Sarıeroğlu, Mali ve İdari İşler Başkanlığı Vedat Demiröz, Ar-Ge Başkanlığı Hamza Dağ, İnsan Hakları Başkanlığına Leyla Şahin Usta ve Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığına Çiğdem Karaaslan.

Bakanlar liste dışı

MKYK’da, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu listede yer almadı. İş adamı kimliğini taşıyan Ethem Sancak da liste de yer almayan isim. Eski MKYK listesinde olup yeni listede yer almayan isimler şöyle: Abdulhamit Gül, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu , Bülent Karakuş , Cahit Özkan, Ethem Sancak , Fevzi Şanverdi , Hacı Ahmet Özdemir, İsa Sinan Göktaş, İshak Gazel, İsmail Emrah Karayel, Mehmet Emin Yılmaz, Mehmet Mehdi Eker , Mehmet Muş, Mustafa Hilmi Dülger , Mustafa Savaş, Ravza Kavakcı Kan, Recep Uncuoğlu, Rümeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Yasemin Atasever, Zeki Aygün, Zelkif Kazdal, Zeyid Aslan, Zeynep Akış.

Tecrübe damgası

* AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Ahmet Aydın, Abdülkadir Özel, Ali Özkaya, Behiye Eker Albayral, Betül Altısoy Yanılmaz, Fatma Öncü, Kerem Ali Sürekli, Osman Mesken, Serap Yahşi Yaşar, Serkan Bayram ve Türk İslam Karakoç’tan oluştu.

* Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu’nda Yalçın Akdoğan, İlyas Şeker ve Ayşe Keşir görev yapacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.