GündemZeytinburnu Belediyesinden açık havuz kararı

Zeytinburnu Belediyesinden açık havuz kararı

Zeytinburnu Belediyesinden açık havuz kararı

İstanbul’da kentsel dönüşümün pilot projelerinin uygulandığı Zeytinburnu’nda, ilçe Belediye Meclisi’nden geçen kararla ilçede yapılacak sitelerle ilgili yeni düzenlemelere gitti.

Haber MerkeziDiğer
Zeytinburnu’nda, ilçe Belediye Meclisi’nden yeni kararlar çıktı.
Zeytinburnu’nda, ilçe Belediye Meclisi’nden yeni kararlar çıktı.

Zeytinburnu Belediyesi, 6 Aralık 2007 tarihli mevcut planın, 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile uyumlu olarak işlemesi için yeni bir düzenlemeye gitti. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 28 Kasım 2017 tarihli teklifi ve İmar Komisyonu görüşü doğrultusunda hazırlanıp Zeytinburnu Belediye Meclisi tarafından oy çokluğuyla kabul edilen karara CHP’li üyeler karşı çıkıp ret oyu verdi.

Belediye Meclisi’nden geçen kararla ilçede yapılacak sitelerde açık havuz yasaklandı. Daha önce sınır olmayan 1 artı 1 konutların oranı ise yüzde 15’e çekildi. Hürriyet'te yer alan habere göre; Her siteye mescit şartı kondu. Yeni imar raporunun getirdiği diğer düzenlemeler şöyle:

Kamu kurum ve kuruluşları adına tanzim edilen ve ticari amaç içermeyen ruhsat ve işlemlerden ayrıca ücret alınmayacak. Terklerden sonra parsel alanı 10 bin metre ve daha büyük parsellerde yapılması zorunlu olan mescit, bloklardan bağımsız ve ayrık olacak. Yerleşik Meskun Alan olarak öngörülen konut alanlarındaki parsellerin bulunduğu sokak ya da caddedeki yapılan zemin ve açığa çıkan bodrum katlarında ticaret teşekkülü olması halinde, yol boyu ticaret alanı olduğu karar altına alındı.