Hayat YKSde kaç soru var, hangi konular olacak?

2020 YKS soruları nasıl olacak? - YKS'de kaç soru var, hangi konular olacak?

YKS'de kaç soru var, hangi konular olacak?

Üniversite giriş sınavı olan YKS; TYT, AYT ve YDT şeklinde olmak üzere üç oturumda gerçekleşiyor. Bugün yapılan TYT sınavının ardından yarın da AYT ve YDT yapılacak. Milyonlarca kişinin giriş yapacağı 2020 YKS soruları nasıl olacak? YKS'de kaç soru var, hangi konular olacak?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Milyonlarca öğrencinin giriş yapacağı YKS sınavında öğrenciler üniversiteli olmak için araştırma yapıyor. 2020 YKS soruları nasıl olacak? YKS'de kaç soru var, hangi konular olacak?

YKS çıkmış sorular cevap anahtarı yoğun şekilde sorgulanıyor.

YKS soruları 12. sınıfın birinci dönemini kapsamayacak. TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacak. AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecek.

2020 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?
HAYAT
2020 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS soruları nasıl olacak?

Yaklaşık 2.5 milyon adayın yarışacağı YKS'nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapıldı. Yarın da Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Sınavı gerçekleşecek.

AYT'de 160, TYT'de ise toplam 120 soru sorulacak. YKS'nin ilk oturumu olan TYT'nin süresi bu yıl 165 dakika olacak. AYT'ye göre çok daha kolay olacak TYT'de her soru başına 1.4 dakika düşecek. Adaylar, 14 netle 170 puanlık barajı geçebilecek.

  • AYT'nin "sosyal bilimler-2" testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2'den 11, coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak.
  • Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise 28 Haziran'da 15.45'te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak.

YKS adaylarına sorulan Mabel Matiz sorusu gündem oldu
HAYAT
YKS adaylarına sorulan Mabel Matiz sorusu gündem oldu

YKS'de yüz yüze işlenmeyen konular sorulmayacak

TYT'de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer aldı. TYT'de uygulanacak testler ve kapsamları, Tablo 1A'da gösterildi.

AYT'de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecek. AYT'de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklar. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabilecekler.

Sınav için yola çıkan kız kardeşler okula 200 metre kala kazada yaralandı
OYNAT 00:58
Sınav için yola çıkan kız kardeşler okula 200 metre kala kazada yaralandı
Adana'da çocuklarını YKS sınavına yetiştirmeye çalışan 5 kişilik aile trafik kazası geçirdi. Ailenin sınava girecek 2 kızı, okula 200 metre kala meydana gelen kazada yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacak. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek.

YKS'de uygulanacak testler ve soru sayıları Tablo 1B'de gösterildi. Adaylar sınavda, öğretim programları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen, okullara bildirilen ve kamuoyuna duyurulan (ÖSYM Tarafından 2020 Yılında Gerçekleştirilecek TYT ve AYT Sınavlarına Esas) Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar'daki konu, kazanım ve açıklamalardan sorumlu olacaklar.

Kızını YKS sınavına getiren anne gözyaşlarını tutamadı
OYNAT 00:49
Kızını YKS sınavına getiren anne gözyaşlarını tutamadı
İstanbul'da kızını Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'na girmesi için okula getiren bir anne, kızının yıl boyunca çok çalıştığını ifade ederek, gözyaşlarına boğuldu. Kızı kadar stres yapan anneyi diğer veliler sakinleştirdi.
  • YKS'nin gerçekleşeceği saatler
  • YKS 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran tarihlerinde yapılacak.
  • Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2020-YKS 1. Oturum (TYT): 27 Haziran 10:15
  • Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2020-YKS 2. Oturum (AYT): 28 Haziran 10:15
  • Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2020-YKS 3. Oturum (YDT): 28 Haziran 15:45
  • Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklar.

YKS'de kimliğini unutan öğrencilerin yardımına polis yetişti
OYNAT 00:58
YKS'de kimliğini unutan öğrencilerin yardımına polis yetişti
YKS birinci oturumunda kimliklerini unutan adaylara polis ekipleri, destek verdi. İl Nüfus Müdürlüğü'nde işlem yaptıran 21 aday, sınava girecekleri okullara polis araçlarıyla yetiştirildi.
Abone Ol Google News
Bakan Pekcan'dan ihracatçı firmalara iki yeni müjde: Devreye alındı
Ekonomi

Bakan Pekcan'dan ihracatçı firmalara iki yeni müjde: Devreye alındı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın firmaların yurt dışından iş almalarını kolaylaştıracak ve ihracatçıların nakit akışlarını rahatlatacak iki yeni programını devreye aldıklarını açıkladı. Pekcan "Yurt dışında proje alan ihracatçı firmaların ve müteahhitlerin teminat mektubu sıkıntıları oluyordu. Teminat mektuplarını artık Eximbank kanalıyla da vereceğiz. Böylelikle firmalarımızın yeni pazarlara açılmalarının ve yurt dışında daha fazla iş üstlenmelerinin önünü açacağız. İkinci programımızla da firmalarımızın, sigorta kapsamındaki alacaklarını teminat kabul edip, sevkiyat vadesinden bağımsız 1 yıla kadar finansman desteği sağlayacağız" açıklamasında bulundu.
Caner Erkin'e yurt dışından talipler var: İşte gelen o teklifler
Spor

Caner Erkin'e yurt dışından talipler var: İşte gelen o teklifler

Sezon sonunda Beşiktaş ile ayrılacağı açıklanan Caner Erkin için Fenerbahçe ve Galatasaray'ın dışında talipler olduğu ortaya çıktı. Maccabi Tel Aviv ve Glasgow Rangers, Caner Erkin için transfer teklifinde bulundular. Daha önce Caner Erkin'in Fenerbahçe ile anlaştığı haberleri çıkmış fakat resmiye kazanmamıştı.
Süper Lig'i isteyen Bursaspor evinde Altınordu'yu ağırlayacak
Spor

Süper Lig'i isteyen Bursaspor evinde Altınordu'yu ağırlayacak

Süper Lig yarışına yeniden tutunan Bursaspor, TFF 1. Lig'in 32. haftasında sahasında Altınordu'yu konuk edecek. Peki Bursaspor'un bu kritik maçı ne zaman, saat kaçta? Detaylar haberimizde.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.