HayatAlmanyada sağdan esen rüzgar

Almanya’da sağdan esen rüzgâr

Haber MerkeziYeni Şafak

-ZEYNEP BİLGİN

ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Almanya 24 Eylül 2017 tarihinde seçime gidiyor. Federal Seçim Kurulu Almanya’da 720 bin Türk kökenli seçmenin bulunduğunu açıkladı. Türkiye kökenlilerin seçimlere oran olarak %1 - 1,5 civarı etki etme şansı var. 19. Federal Seçimlerine bir ay kala sağcısı, solcusu, liberali, merkezi yani tüm partiler Türkiye konusunda aynı noktada buluştu. Almanya’da artık siyaset rüzgârı sadece sağdan esiyor. Göçmen karşıtı politikaların yanı sıra, yarım asırdır Almanya’da yaşayan, sosyal ve ekonomik yönden bu ülkede ciddi katma değer ortaya koyan soydaşlarımıza, Türk Kültürüne ve Türkiye Cumhuriyetine sistematik saldırıların seçim sürecinde ciddi ölçüde arttığını görmek mümkün.

TÜRK KÖKENLİ SEÇMENE TEHDİT

Kısa süre önce kamuoyuna da yansıdığı üzere, Almanya’nın Sosyal Demokrat Partili Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve Adalet Bakanı Heiko Maas ortak bir makale kaleme aldı. Bu makalede özellikle Almanya’daki muhafazakâr, milliyetçi, ülkesini seven Türkiye kökenli seçmene mesajlar ve tehditler var. Adeta aşırı sağcı siyasetçilerin kaleminden çıkmışçasına bundan sonra size rahat yok, evinize kadar gireceğiz, televizyonunuzda bile Erdoğan’ı göremeyeceksiniz mesajı veriliyor. Almanya’daki Türk toplumunun TRT yerine ZDF izlediğinde Alman olacağına inanılması trajikomik bir olay.

Makalenin devamında PKK ile Cumhurbaşkanımızın siyasetini destekleyenler aynı kefeye koyularak PKK ile nasıl mücadele ediliyorsa, cami ve cemaatlere etki etmek isteyenlerle de mücadele edileceği, Erdoğan’a fikren yakın duran derneklerin daha detaylı takip edileceği, Erdoğan’a karşı mücadele edenlerin maddi ve manevi destekleneceğinin altı çiziliyor.

CDU’nun Federal düzeyde tek Türkiye kökenli Milletvekili Cemile Yusuf ise işi bambaşka bir boyuta taşıyarak Almanya’daki Türk vatandaşlarının Türkiye’deki seçimlere katılma hakkının ellerinden alınmasını talep ediyor. Dolayısıyla Erdoğan’ı ve Türkiye’deki hükumeti desteklemenin cezalandırılacağı bir döneme giriyoruz Almanya’da.

Masum insanlar keyfi ve yapay tehdit algısı üzerinden kriminalize edilip, tehdit, asimilasyon ve diğer uygulamalar ile Müslüman-Türk kimliğini inkâr etmeleri hedeflenirken; 250 kişinin şehit olmasına ve 2000’i aşkın kişinin yaralanmasına yol açan 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren katil darbeci ve diğer teröristler, masumlaştırılıyor ve hatta destekleniyor.

OY VERMEYİN ÇAĞRISI

Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokratlara, Schulz’un partisi Sosyal Demokratlara ve Cem Özdemir’in partisi Yeşillere oy vermeyin çağrısında bulundu. PKK destekçisi olan Sol partiye ve aşırı sağcı AfD’ye özellikle değinmeye gerek bile yok. Onlar açıktan Türkiye düşmanlığını belli eden partiler zaten. En azından Sosyal demokratlar gibi Türklere en yakın parti biziz diyerek cami cemaatinden oy toplayıp sonra Türkiye düşmanlığı yapan partiler değiller. Türkiye kökenli vatandaşların %60’ının oyunu alan partidir SPD.

Sonuç itibari ile ne kalıyor geriye Türkiye ve Erdoğan eleştirileriyle de bilinen FDP Liberal Parti ve seçimi boykot eden BİG partisi haricinde Türkiye kökenli vatandaşların kurduğu ADD Partisi. ADD partisinin sadece Kuzey Ren Vestfalya eyaletinden seçime gireceğini ve barajı aşamayacağı için siyaseten pek etkisinin olmayacağını da belirtmek lazım.

Almanya’daki siyasetçilerde büyük rahatsızlık uyandıran bu yorumun birçok yönden olumlu etki ettiğini söyleyebiliriz. Almanya’da bir kısım siyasi partiler açıkça Türkiye’deki genel seçimlerde HDP propagandası, referandum sürecinde de “Hayır” kampanyası yürütmesinin üzerinden çok geçmemesine rağmen, Alman siyasetçiler Sayın Cumhurbaşkanımızın Almanya’daki seçimler hakkında ufak bir değerlendirmede bulunması karşısında ne kadar faşizan bir tavır içerisine girebildiklerini bir kere daha göstermiş oldular.

TÜRKİYE’Yİ DİREKT HEDEF ALIYORLAR

Ülkemizin son birkaç yıldır maruz kaldığı sayısız terör saldırısı, kanlı darbe girişimi ve karşılaştığı ciddi terör tehditleri karşısında tüm örgütlerle en samimi mücadeleyi ortaya koymasına rağmen, Almanya’nın iç güvenlik meselelerimize doğrudan müdahil olmak istediğini hatırlamakta zorlanmıyoruz. Diğer yandan seçimlerden bir ay önce ülkenin en önemli iki bakanının Sayın Cumhurbaşkanımız ile ilgili makale yazma gereği duyması Almanya’nın Türkiye politikasının seçim sonuçları için ne kadar önemli olduğunun kanıtı. Almanya’daki siyasi partiler seçmenini adeta Türkiye konusu ile avutuyor. Liberal Parti genel başkanı Lindner Türkiye konusunda ki düşüncelerini yineleyerek; Türkiye ile tüm ekonomik işbirliklerini kesmeyi, AB müzakerelerini durdurmayı talep etti. Konu dış politika olduğunda hele hele Erdoğan olduğunda şüphesiz Almanların hepsi aynı fikre bürünüyor ama en çokta Sosyal Demokratların Türkiye düşmanlığı onlara çok pahalıya mal olabilir. Evet, koalisyon ortaklığını kaybetmeyle yüz yüzeler. Belki de bu çırpınışları ve agresif tavırları bu yüzden. Son kamuoyu araştırmalarına göre CDU/CSU %40 bandında ilerlerken FDP %9-10 civarında ilerliyor. Bu demektir ki FDP oylarını arttırırsa tıpkı 2009-2013 yıllarında olduğu gibi CDU/CSU ve FDP Hükumeti kurabilir ve SPD koalisyon dışı kalabilir.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Macar oyuncudan Türk askerlerine destek
Hayat

Macar oyuncudan Türk askerlerine destek

Ünlü Macar sinema oyuncusu Csösz, sosyal medyadan Türk askerlerine destek verdi.
Teknik direktör olarak çıktığı maçı futbolcu olarak tamamladı
Spor

Teknik direktör olarak çıktığı maçı futbolcu olarak tamamladı

TFF 2. Lig takımlarından Gümüşhanespor'da forma giyen Oktay Delibalta, teknik direktörlerinin istifası sonrasında takımın başına geçti. Tecrübeli futbolcu, Karagümrük'le oynanan maçın ikinci yarısında yaşanan sakatlığın ardından oyuna girmek zorunda kaldı. Kıyafetlerini çıkartıp oyuna dahil olan Delibalta, teknik direktörlük görevini de yerine girdiği Kağan Söylemezgiller'e bıraktı.
Ceylan Ertem'den Zeytin Dalı Harekatı'na ve halka hakaret
Hayat

Ceylan Ertem'den Zeytin Dalı Harekatı'na ve halka hakaret

Mehmetçik tarafından gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı için sosyal medyada destek mesajları yağarken bazı sanatçılar harekat ile ilgili halkı kızdıracak sözler paylaşıyor. Ceylan Ertem isimli şarkıcı da dün akşam Twitter hesabından önce "savaşa hayır" yazdı. Binlerce insanın tepkisini toplayan Ertem, halkı cehaletle suçladıktan sonra hesabını kapattı.
26 il talip oldu, alım seferberliği başlatılacak
Ekonomi

26 il talip oldu, alım seferberliği başlatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk siparişi vererek öncülüğünü yaptığı yerli otomobil kampanyasına çok sayıda kurum ve iş adamı da katılıyor. Verilen sipariş adedi ile piyasaya çıkar çıkmaz iddiasını ortaya koyması beklenen yerli otomobil için milyonlarca üyesi bulunan kurumlar da kampanya yarışına başlayacak.

88 yaşındaki dede Musluhittin Dede askere gitmek istiyor
Gündem

88 yaşındaki dede Musluhittin Dede askere gitmek istiyor

Denizli'de yaşayan 88 yaşındaki emekli din görevlisi Musluhittin Aydınlı'nın asker olma arzusu sosyal medyada yoğun ilgi gördü.