Hayat Atatürk Havalimanında korku dolu anlar

Atatürk Havalimanı'nda korku dolu anlar

THY'nin uçağı Atatürk Havalimanı'na inişte martıya çarptı. Bu sırada iniş hazırlığı yapan THY'ye ait Riyad, Kopenhag ve Azerbaycan Havayolları'nın Bakü'den gelen uçakları pisti pas geçmek zorunda kaldı. O anların ses kayıtları da tehlikenin boyutunu ortaya koydu. THY'nin kadın pilotu,"80 feet(24 metre) civarında piste inerken pist üzerinde martı çarptı. Belki ölüsü pist üzerindedir bilginiz olsun" diye anonsta bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diger
Atatürk Havalimanında korku dolu anlar
Türk Hava Yolları'nın Riyad ve Kopenhag ile Azerbaycan Havayolları'nın Bakü'den gelen uçakları da pisti pas geçmek zorunda kaldı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda alınan önlemlere rağmen uçaklar için kuş tehlikesi devam ediyor. Bugün de saat 10:40 sıralarında THY'nin Mombasa-İstanbul uçuşu yapan uçağın pilotunun Atatürk Havalimanı'na inişte martıya çarptığı yönünde yaptığı anons dikkat çekti.

Atatürk Havalimanı'nın Florya-Ataköy yönündeki pistine Florya yönünden teker koyan TC-JYD kuyruk tescilli uçağının kadın pilotu, hava trafik kontrolörüne,"80 feet(24 metre) civarında piste inerken pist üzerinde martı çarptı. Belki ölüsü pist üzerindedir bilginiz olsun" anonsu yaptı. Bunun üzerine piste ölü kuş olup olmadığının kontrolü için ekip gönderildi.

İnişteki 3 uçak pisti pas geçti

Habertürk'ün haberine göre, pist üzerinde yapılan kontrol sırasında Türk Hava Yolları'nın Riyad ve Kopenhag ile Azerbaycan Havayolları'nın Bakü'den gelen uçakları da pisti pas geçmek zorunda kaldı.

Pist temizlendikten sonra inişler yeniden başladı. Martının çarptığı uçak sorunsuz bir iniş yaparken hasar olup olmadığıyla ilgili kontrole alındı.

THY 661 milyon dolar kar etti
EKONOMİ
THY 661 milyon dolar kar etti

En çok martı ve leylek çarpıyor

Uçaklara en çok çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor. Yırtıcı kuş sesi çıkartan mobil araçlar dışında en çok kuşların görüldüğü Ataköy-Florya yönündeki 05-23 numaralı pist şerit sahası içerisine de 4 adet patlar kuş kovma cihazı yerleştirildi. Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisi 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kuşlar en çok Ataköy-Florya yönündeki 05-23 numaralı pistin yaklaşma yüzeyi, Sefaköy ile Ataköy tarafındaki pist başlarında ve Florya yönündeki yaklaşma yüzeyinde sıklıkla tespit ediliyor.

Havada korku dolu anlar kamerada
OYNAT 00:45
Havada korku dolu anlar kamerada
İstanbul'da etkili olan şiddetli yağış nedeniyle uçak seferlerinde aksama meydana geldi. Atlas Global'e ait bir uçağın iniş yaparken atlattığı büyük tehlike kameralar böyle yansıdı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.