Hayat "Bakamayacağınız köpeği kabul etmeyin"

"Bakamayacağınız köpeği kabul etmeyin"

Beslenmesi ve bakımı zor Golden Retriever cinsi köpekleri hediye olarak kabul eden kişilerin birçoğunun, ilgilenemedikleri için onları sokağa terk etmesi, bu hayvanın popülasyonunu olumsuz etkiliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bakamayacağınız köpeği kabul etmeyin
Bakamayacağınız köpeği kabul etmeyin

Özel günlerde pet shop adlı iş yerlerinden alınıp hediye edilen Golden Retriever cinsi köpeklerin çoğu, bakımı ve beslenmesinin zor olması, onlara göre barınak imkanı bulunmaması nedeniyle bir süre sonra sokağa terk ediliyor.

Bursa'da terk edildikten sonra toplanarak Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'ne getirilen bu cins köpekler, tedavi ve rehabilitasyonlarının ardından kendilerini sahiplenecek hayvanseverleri bekliyor.

Merkezde görevli Veteriner Hekim Ayşe Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son birkaç yıldır çok fazla sayıda Golden Retriever cinsi köpeğin sokaklardan toplanarak kendilerine getirildiğini söyledi.

Söz konusu cins hayvanların fiyatlarının pahalı olduğunu belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"Pek çok kişi, bu hayvanları özel günlerde hediye olarak kabul ediyor. Bakımı ve beslenmesi çok zor olduğu için birçoğu sokaklara terk ediliyor. Bazı şanslı köpekler var. Onlar da bizim gibi rehabilitasyon merkezlerine getiriliyor. Bu, çok üzücü bir durum. Normalde bunlar saf köpeklerdir. Sadece Golden Retriever değil, sokağa terk edilen av köpekleri de çok fazla görülmeye başlandı. O yüzden insanlara şunu söylüyoruz; bakacak yeriniz, evinizde uygun şartlarınız, böyle bir köpeğin sorumluluğunu alabilecek aile bireyleriniz yoksa lütfen bu köpekleri almayın. Kontrolsüz üretilen yerlerden almayın. Bizim gibi rehabilitasyon merkezlerinde inanılmaz derecede çok fazla Golden Retriever cinsi köpek var. Bunların hakikaten bir yuvaya ihtiyaçları var. Bunlar sokakta, doğada yaşayabilecek köpek cinsi değil."

"İnsanlara çok yakın, sosyalleşmesi kolay bir cins"

Yazıcı, hediye etmek veya bakmak için köpek alacakların, bunları pet shop'lar yerine bakım merkezlerinden ücretsiz temin edebileceğini anlattı.

Golden Retriever'ın, insanlara çok yakın, sosyalleşmesi kolay bir cins olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Bu tip hayvanların sokaklara düşmemesi için yeni köpek alacaklar lütfen bizim gibi merkezlere başvursun. En azından bu hayvanlar bir yuva sahibi olsun" diye konuştu.

Bir dönem Dalmaçyalı olarak bilinen köpeklerin sokaklara terk edildiğini dile getiren Yazıcı, zaman içinde bunların sahiplendirildiğini bildirdi.

Ayşe Yazıcı, Golden Retriever cinsinin birey sayısının azaldığına dikkati çekerek, "Lütfen eviniz ve şartlarınız uygun değilse bu köpekleri yavruyken almayın. Bakamayacaksanız da sokağa bırakmaktansa bizim gibi rehabilitasyon merkezleri ya da bulunduğunuz bölgedeki barınaklara bırakın ki orada en azından yeni bir aile bulma imkanı olsun" ifadesini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.