Hayat Bakan Dönmezden sabit yaz saati uygulamasıyla ilgili açıklama Tasarrufa kayda değer katkı sağlıyor

Bakan Dönmez'den sabit yaz saati uygulamasıyla ilgili açıklama: Tasarrufa kayda değer katkı sağlıyor

Kış aylarında tartışma konusu olan sabit saat uygulamasına yönelik eleştirileri cevaplayan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, uygulamanın elektrik verimliliğine kayda değer katkı sağladığını belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Bakan Dönmezden sabit yaz saati uygulamasıyla ilgili açıklama: Tasarrufa kayda değer katkı sağlıyor
Enerji Bakanı Fatih Dönmez

Sabit yaz saati uygulamasına geçilmesinin ardından vatandaşların karanlıkta işe ve okula gitmeleri tartışma konusu olmuştu.

Uygulamada değişikliğe gidilmezken konuyla ilgili Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verildi.

Kış aylarında tartışma konusu olan sabit saat uygulamasına yönelik eleştirileri cevaplayan Dönmez, uygulamanın elektrik verimliliğine kayda değer katkı sağladığını belirtti.

"Nüfusun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına katkı sağlıyor"

İTÜ tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkilerinin analiz edildiğini hatırlatan Dönmez şunları söyledi:

"Bu kapsamda; Ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3'de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur."

Avrupa Birliği'nin tavsiyesi

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre Dönmez, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini belirterek, bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat uygulaması hayata geçirildiğini hatırlattı.

  • Dönmez, ayrıca; AB Komisyonu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletildiğini belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.