HayatBalfour Filistinliler için hayatın gerçeği

Balfour Filistinliler için hayatın gerçeği

Balfour sağ salim ayakta ve her gün milyonlarca Filistinlinin hayatına zarar veriyor. Öte yandan, İngiltere’de devam eden tartışma sığ ve yüzeysel ve pek çok açıdan 1917’de egemen olan havanın aşağılayıcı bir yeniden sahnelenmesi. “Yahudi olmayan toplulukta var olan” ve yaşamları hala deklarasyondan etkilenen bizler susturulduk ve dışlandık.

Haber MerkeziYeni Şafak

YASMİN EL HUDURİ - FİLİSTİNLİ ARAŞTIRMACI VE TARİHÇİ

Filistin konusunda Araplar, bir imparatorluğun emanetiymişçesine anılan bir deklarasyon tarafından hala susturuluyor ve etkisizleştiriliyor.

Birkaç hafta önce, bir yurt dışı seyahatinden Londra’ya dönüyordum. Yorgun, aç ve sınır kontrolündeki uzun sıra yüzünden sinirli bir halde olduğum için etrafımı algılamam ve tek duyabildiğim dilin İbranice olduğunu fark etmem biraz zaman aldı. Tel Aviv’den uçup Londra’ya inen bir grup İsraillinin ortasında duruyordum.

Nasıl ya da ne hissedeceğimi bilmeden sırada bekledim. Çünkü bir Filistinli olarak, Gazze’de devam eden İsrail kuşatması nedeniyle, birkaç yıl önce terk ettiğimden beri bir ziyaret için bile ülkeme geri dönemiyordum. Buna rağmen etrafımdaki bütün İsrailliler, Filistinlilerin İsrail tarafından reddedilen seyahat özgürlüklerinin ve haklarının tadını çıkarıyordu.

Bir ömür sürmüş gibi hissettiren zamanın ardından sonunda sıra bana geldi. Masaya doğru yürüdüm ve sınır ajansı yetkilisine Filistin pasaportumu uzattım. Şaşırmış bir halde, daha önce hiçbir Tel Aviv uçuşunda Filistin pasaportlu biriyle karşılaşmadığını söyledi. Neden bunun bir mesele olduğunu sorduğumda, omuz silkerek, “onların farklı uçuşlarda seyahat ettiğini” düşündüğünü söyledi.

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ YOK

Doğup büyüdüğüm Gazze’ye araçla bir saat uzaklıkta olan Ben Gurion Havaalanı bile olsa, Filistin pasaportuna sahip biri olarak, Tel Aviv’den kalkan herhangi bir uçuş için yasaklı olduğumu açıkladım. İngiliz pasaportuna sahip olan eşim bile yasaklı çünkü Filistin’de doğdu ve Gazze kimliğine sahip.

Gazze’deki Filistinliler hiçbir şekilde seyahat edemiyor: bölgedeki tek havaalanı 2001 yılındaki İsrail saldırısında tahrip edildi, kara sınırları 11 yıldır kapalı ve bırakın seyahati, balıkçılık için bile denize açılmayı kısıtlıyor. Göçmen bürosu memuruna, “İngiltere bu adaletsizliğin yaratılmasında büyük rol oynadı ve hükümet bunu bu sene kutlamayı planlıyor” dedim. Özür diledi, ancak ben bunun yerine, Tel Aviv’den gelen yolcuların pasaportlarını her kontrol edişinde bu gerçeği hatırlamasını rica ettim.

İngiltere’nin rolü derken, “Filistin’de Yahudiler için ulusal bir yurt kurulmasına” vize veren, dönemin Dışişleri Bakanı Arthur Balfour tarafından yazılan 1917 Balfour Deklarasyonu’ndan bahsediyordum. İngiltere, dönemin Filistin’inde toplam nüfusun yüzde 10’u bile olmayan Yahudi topluluğuna, Osmanlılardan almaya çalıştığı toprakları onlara vereceğine dair söz verdi.

İngiliz hükümeti tarafından daha sonra onaylanan deklerasyon, Filistin halkını oluşturan 730 bin yerli Filistinli Arap’tan neredeyse hiç bahsetmiyor, sadece “Yahudi olmayan halkın sivil ve dini haklarına halel getirecek hiçbir şey yapılmayacaktır” demekle yetiniyordu. Deklarasyon, Filistin topraklarının asıl sakinlerini “Yahudi olmayanlar” diyerek tek kategoriye indirmekle kalmıyor, ulusal hakları da sivil ve dini haklar seviyesine indiriyor, dolayısıyla Filistin halkının büyük çoğunluğunun ulusal ve siyasi haklarını reddediyordu.

TARİHİ ANAN BEYAZ BİR SES

Yüzyıl sonra bugün, İngiliz hükümeti, Başbakan Theresa May’in “gurur duyduğunu” belirttiği Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yıl dönümünü resmi olarak kutlayacak. Ancak böyle bir zamanda İngiltere’de olmak, sanki Balfour İngiliz imparatorluğundan kalan başka bir hatıraymış gibi tarihi bir olayı anan beyaz bir ses tarafından sağırlaştırıldığımı hissediyorum.

Ancak gerçek şu ki, Balfour sağ salim ayakta ve her gün milyonlarca Filistinlinin hayatına zarar veriyor. Öte yandan, İngiltere’de devam eden tartışma sığ ve yüzeysel ve pek çok açıdan 1917’de egemen olan havanın aşağılayıcı bir yeniden sahnelenmesi. “Yahudi olmayan toplulukta var olan” ve yaşamları hala deklarasyondan etkilenen bizler susturulduk ve dışlandık.

İngiliz hükümeti, Filistin’i tanımak veya Balfour için özür dilemek de dahil Filistinlilerin ulusal taleplerini reddetti. Ve ben, Filistin’in devam eden işgaline neden olan bu tarihi adaletsizlik ve onun alt kollarının, Filistinliler için temel hakların iadesiyle kolayca çözüleceğine inanmasam da, her şeye rağmen şu soruyu soracağım: “Filistin’deki Müslüman olmayan toplulukların” bir üyesi olarak, “sivil ve dini haklarımı” talep etmek için

İngiltere’de kime başvuracağım?

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.


Elazığlı ustadan 34 metrelik lahmacun
Elazığ'da bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışan Engin Altunbaş, 2016 yılında 17 kişilik ekibiyle 23 metre uzunluğunda tek parçadan oluşan lahmacun yapmıştı. Son olarak 22 kişilik ekibiyle yeni bir deneme daha gerçekleştiren Altunbaş, yaptığı 34 metre uzunluğundaki lahmacunla kendi rekorunu kırdı. Altunbaş, hazırladıkları 34 metrelik lahmacunu Elazığ Gazi Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerine ikram edeceklerini sözlerine ekledi.