Hayat Bir annenin yürek yakan feryadı

Bir annenin yürek yakan feryadı

İzmir'in Dikili İlçesi'nde, bağışıklık sisteminin vücuda giren yabancı moleküllerle savaşmak için ürettiği protein bazlı bazı antikorların neden olduğu alerjik durum olarak bilinen 'İmmunoglobulin E' hastası olan iki kardeşten Nur'un (8) durumu iyiye giderken ablası Hande Girgin (16) ise günden güne eriyor. Duymayan, yürümeyen ve kimseyi tanımayan Hande'nin durumu yürek burkarken, annesi Sunay Girgin'in "Lütfen kızımı kurtarın" feryadı yürekleri dağlıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Bir annenin yürek yakan feryadı
Bergama Ovacık'taki altın madeninden emekli işçi Kader Girgin'in 4 çocuğundan üçüncüsü Hande Girgin'e 4 yıl önce teninde dökülmeler olması üzerine gittikleri Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde egzama teşhisi konuldu. Rahatsızlığı daha da artan genç kızda ilerleyen zamanda aşırı kilo kaybı yaşanmaya başladı. Bunun üzerine tekrar aynı hastaneye giden Girgin'e kesin bir teşhis konulamadı. Ailesi Girgin'i Trabzon'daki Karadeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. Burada alınan kan örnekleri ABD'ye gönderildi.

ABD'den gelen sonuçta Girgin'in rahatsızlığının genetik olduğu belirtildi. Bunun üzerine Girgin, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne yönlendirildi. Bir süre burada tedavi gören Girgin, ardından Ege Üniversitesi Hastanesi'ne gönderildi. Kızlarının hastalığı devam ederken Girgin Ailesi, memleketleri olan İzmir'in Dikili İlçesi'ne taşındı. Aile kızları Hande'yi bir kez de Ege Üniversitesi Hastanesi'ne götürdü. Buradaki tahlil ve tetkikler sonucunda Hande Girgin'e bağışıklık sisteminin vücuda giren yabancı moleküllerle savaşmak için ürettiği protein bazlı bazı antikorların neden olduğu alerjik durum olarak bilinen 'İmmunoglobulin E' teşhisi konulup, Pediatrik Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi'nde (KİT) tedaviye başlandı.

Bir yıl sonra benzer sıkıntılar Hande Girgin'in kardeşi Nur Girgin'de de görülmeye başladı. Nur Girgin'in de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisine başlandı. Doktorlar, bu süreçte Hande'nin yürüme ve işitme kaybı yaşamaya başlaması üzerine her iki kardeşin de sağlığına kavuşması için kök hücre nakli yapılmasına karar verdi. Bunun üzerine iki kızın, anne, baba ve diğer kardeşlerinden kan örnekleri alındı. Ancak, iki kızın yakınlarının donörlük için istenilen düzeyde olmadığı belirlendi. Bunun üzerine dışarıdan uygun ilik aranması için çalışma başlatıldı. Ancak, bir sonuç alınamadı.

İki kardeşin hastalığının bu sürede daha da ilerlemesi üzerine tam olarak istenilen düzeyde olmasa da mecburiyetten Hande'ye annesi 42 yaşıdaki Sunay Girgin, kardeşi Nur'a ise Gümüşhane Üniversitesi İşletme Fakültesi 1'inci sınıf öğrencisi olan, ancak hasta kardeşinin bakımına yardımcı olmak için kaydını donduran ablası 21 yaşındaki Zeynep Girgin'den kök hücre nakli yapıldı. Ancak, her iki kardeş de buna rağmen tam olarak sağlıklarına kavuşamadı. Nur'un durumunun, ablasına göre daha erken teşhis konulması ve yapılan kök hücre nakliyle biraz daha iyi olduğu öğrenildi.

"KIZIM GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ERİYOR"
Kızı Hande'nin her geçen gün gözünün önünde eriyip gittiğini belirten Sunay Girgin "Artık tamamen duymamaya başladı. Yürüyemiyor ve kimseyi tanımıyor. Bir an önce sesimizi duysunlar. Kızımızın daha iyi bir hastanede, daha iyi koşullarda bakım ve tedavi olmasını istiyoruz. Tedavisi evde olduğu sürede kullanmak üzere hasta yatağına ihtiyacımız var. Çok zor durumdayız. Kendi maddi imkanlarımızla bunu sağlamamız mümkün değil. Lütfen kızımı kurtarın" dedi.

"MADDİ VE MANEVİ DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI"

Baba Kader Girgin ise kızlarını sık sık kendi imkanıyla İzmir'e hastaneye götürdüğünü belirterek, "Hande'nin durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Yine hastaneye götüreceğiz. Muhtemelen birkaç gün orada yatıracaklar. Sonra yine eve getireceğiz. Artık manevi olarak da maddi olarak da dayanacak gücümüz kalmadı. 1600 lira emekli maaşı alıyorum. Tek gelirimiz bu. 500 lira ev kirası ödüyorum. Emekli ikramiyemle bir ev alabilmek için kredi çekmiştim. Ancak, evi alamadığımız gibi, bu para da çocuklarımın tedavisine gitti. Bu nedenle kredi borcu da ödüyorum. Kalan parayla da ancak kıtkanaat geçimimizi sağlayabiliyoruz. Dört yıldır, çocuklarımın sağlık problemleri nedeniyle zor günler yaşıyoruz. Tek isteğimiz, evlatlarımızın tekrar sağlığına kavuşması. Kızımızın daha iyi şartlarda tedavi olması için yetkililerden ve yardım severlerden yardım istiyoruz" dedi.
Tedaviye yanıt veren ve durumu ablasına göre daha iyi olan Nur Girgin ise ablasının yanından ayrılmayıp, elini tutarak ona destek olmaya çalışıyor. Kendi derdini unutan Nur, ablası için herkesin kendilerine yardım etmesini istedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.