Hayat Bugün solaklarla vedalaşın

Bugün solaklarla vedalaşın

Bugün Dünya Solaklar günü. Araştırmalara göre, solaklar, sağ elini kullanan insanlara göre ortalama 9 yıl daha az yaşıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Bugün solaklarla vedalaşın
13 Ağustos Dünya Solaklar Günü, insanları solakların yaşamlarını kolaylaştırmak adına adımlar atmaya yönlendirmeyi hedefliyor.

1992'de Solaklar Kulübü'nün Dünya Solaklar Günü olarak ilan ettiği 13 Ağustos her yıl dünya çapında kutlanıyor. Bu yıl da 13 Ağustos nedeniyle solaklar, ya da bir sevdiği solak olan insanlar Facebook, Instagram ve Twitter'da #lefthandersday etiketi ile paylaşımlarda bulunuyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda solaklar Sosyal medyadan #lefthandersday ile ilgili paylaşımlarda bulunuyor, solak olmanın avantajları ve dezavantajlarından bahsediyor.


Geçmişten günümüze gelen sol el kullanmanın uygunsuz olduğu kavramı hala toplumda kendini gösteriyor. Eski zamanlarda pek çok kültürde solaklık kötülüğün ve şeytanın simgesi olarak görülmüş ve hoş karşılanmamıştır. Günümüzde ise dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10'luk kısımı solak. Peki, hayata vücutlarının sol tarafıyla şekil verenleri farklı kılan ne? İşte o ilginç istatistiklerden bazıları...

Araştırmalara göre solaklar daha zeki, daha zengin yetenekli. Ancak sağlaklara oranla daha az yaşıyor. Solak çiftlerin çocuklarının solak olma ihtimali yüzde 50. Eğer ebeveynler sağ ellerini kullanıyorsa solak çocuk ihtimali yüzde 2. Solakların daha zeki olduğu iddia ediliyor. Üstün zekâlılar topluluğu MENSA üyelerinin yüzde 20'sinin solak olduğu belirtiliyor. İstatistiklere göre yaşlı anneler daha çok solak çocuk dünyaya getiriyorlar. Araştırmaya göre solakların yaşam süresi sağlaklardan 9 yıl daha az.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.